Bezpečnost

Thajsko je považováno za jednu z nejbezpečnějších asijských zemí vůbec. To ovšem neznamená, že byste měli úplně zanevřít na bezpečnost. Před vstupem do země se vždy vyplatí přečíst aktuální doporučení ministerstva zahraničních věcí.

Bezpečnost v Bangkoku

Bangkok je na rozdíl od zbytku Thajska trochu odlišný. Díky tomu, že je to vstupní brána do země pro všechny zahraniční turisty, tak přitahuje i různé kapsáře a lapky. Vždy si dávejte pozor na své peněženky, telefony a hlavně fotoaparáty. V Bangkoku jsem strávil více než měsíc a za celou dobu jsem zde neměl žádný problém - jediné, co je občas nepříjemné je všudypřítomné odstrkování  různých překupníků a nabízečů. I tak doporučuji moc nevystavovat peněženky a drahou elektroniku. V pouličních restauracích (a hlavně na "zahrádkách") pak nenechávejte bez dozoru kabelky a jiná zavazadla.

Tyto rady ostatně platí i pro jiná, turisticky velmi navštěvovaná, místa.

Zbytek Thajska

Thajci jsou až neuvěřitelně přátelští a přívětiví. Pokud sami nebudete vyvolávat problémy, tak vám v mimoturistických oblastech žádné nebezpečí nehrozí. Naopak budete velmi překvapeni ochotou místních obyvatel. V případě jakýchkoliv nesnází vám okamžitě přispěchají na pomoc.

Nebezpečné oblasti

Momentálně (rok 2019) platí doporučení vyhnout se muslimským příhraničním oblastem na jihu Thajska - konkrétně provinciím Yala, Pattani a Narathiwat. V těchto oblastech došlo v letech 2016-2017 k útokům na policejní a ozbrojené složky.

Dále doporučuji sledovat aktuální povodňovou situaci v období dešťů (červen-říjen), kdy může docházet k lokálním záplavám. Jejich následky pak přetrvávají i několik týdnů po odeznění povodní.

Bezpečnost na silnicích

Thajsko patří mezi země s nejvyšší úmrtností na silnicích na světě. Ročně zde zahyne 14-15tis lidí, z toho cca 70% na motorce. Pokud plánujete půjčení motorky, vždy myslete na pojištění. Důležité je mít v řidičáku uveden i typ AM a A1. Thajci narozdíl od nás nemají k oprávnění typu B automaticky AM a A1. To je důležité pro pojišťovnu. Pokud máte v řidičáku pouze B, může se stát, že se při nehodě na skůtru nedomůžete žádné náhrady. Zároveň nikdy nejezděte pod vlivem alkoholu a bez helmy.

Zakázané zboží

Thajskou má několik zákonných specifik, které určitě stojí za zmínku.

Elektronické cigarety a kouření na plážích

Elektronické cigarety a vodní dýmky jsou v Thajsku zakázány. A to i přes to, že se dají na některých turistických místech koupit. Policie se začala v posledních letech zaměřovat na dodržování tohoto zákona. Za porušení hrozí i několikaleté pobyty v žaláři.

V Thajsku platí od listopadu 2017 zákaz kouření na plážích. Jeho dodržování je kontrolováno převážně v turistických oblastech a téměř výhradně na turistech. Pokud nedojde k dohodě s policistou, hrozí vám pokuta až 100 000THB, případně rok vězení. V případě udělení pokuty je případ předán k soudu a viníkovi je zakázáno opustit zemi do rozhodnutí soudu. Na to se může čekat i několik měsíců.

Drogy

Držení a užívání drog (včetně marihuany) jsou v Thajsku velmi přísně trestány. Pokud budete přistiženi při kouření marihuany, nebo u vás bude nalezena marihuanová cigareta, hrozí vám trest vězení od několika měsíců po několik let.

Zbraně a vojenský materiál

Dovoz a držení jakýchkoliv zbraní a vojenského materiálu je v Thajsku velmi přísně regulováno. Pokud z jakéhokoliv důvodu potřebujete dovézt, nebo vyvézt zbraň, informujte se nejprve na konzulátu. V zemi je rovněž omezeno držení vojenského materiálu včetně přileb a neprůstřelných vest. Při dovozu nebo vývozu ze země je nutné takovou věc aktivně ohlásit na celnici při prohlídce, jinak hrozí vysoké tresty za pašování vojenského materiálu.

Hadi, tygři a jiná havěť

Thajsko je domovem mnoha druhů jedovatých, zubatých, či jinak nebezpečných zvířátek. Pokud budete dodržovat základní bezpečnostní zásady, tak vám žádné nebezpečí nehrozí.

Potulní psi

Narazíte na ně všude. Nejčastěji se vyskytují poblíž chrámů, které nejsou tak turisticky atraktivní. Během cestování po Thajsku jsem jich potkal stovky a nikdy nebyl žádný problém. Nejjednodušší je psa prostě ignorovat, projít kolem něj a nevšímat si ho - on si vás taky nebude všímat. Nejhorší, co můžete udělat je to, když psa začnete hladit a nebo mu dáte nějaký pamlsek. Během chvilky to zbystří i další a už se jich nezbavíte. Tito psi nejsou nebezpeční a nekoušou. V případě pokousání je nutné navštívit nemocnici pro podezření na vzteklinu.

Hadi

V Thajsku žije velmi velké množství hadů. Ať chcete, či ne - na hada nejspíše narazíte - potkat je lze i v centru Bangkoku. Mezi nejnebezpečnější patří kobra a její větší příbuzný kobra královská. Hadi obecně patří mezi velmi plachá zvířata, která vůbec nestojí o setkání s turistou. Pokud však chcete mít jistotu, že se jim opravdu vyhnete, stačí dupat - hadi jsou velmi citliví na otřesy půdy. V případě uštknutí je velmi důležité zachovat klid, nikam nechodit a hlavně zavolat okamžitou lékařskou pomoc snažit se zapamatovat barvu a velikost hada.

Sloni

Ochočení sloni, s kterými se setkáte na mnoha místech Thajska nejsou nebezpeční. Vždy se ale radši řiďte instrukcemi krotitele.

Na některých místech se však můžete setkat i s divokými slony - převážně v národních parcích. Od těchto zvířat je nutné držet odstup. Vždy záleží na náladě vůdčího samce, jak stádo zareaguje. V případě podráždění může takové setkání končit i smrtí!

Tygři, medvědi, krokodýli

V některých národních parcích žijí divocí tygři. Potkat tygra je však stejně pravděpodobné, jako vyhrát v loterii. I tak se to ale může stát - jak takové setkání dopadne nerozhodujete vy, ale přítomná šelma. Během posledních několika let nebylo v Thajsku evidováno úmrtí způsobené divokým tygrem.

S podobnou pravděpodobností jako u tygra, můžete potkat i divoce žijícího medvěda. I když je pravděpodobnost extrémně nízká, jednoho jsem potkal uprostřed džungle národního parku Khao Yai. Vždy je nutné zachovat klid a vyhodnotit situaci. Šelmy reagují na prudké pohyby a proto je nutné se nehýbat a čekat, co se bude dít. Pokud se proti vám rozeběhne, tak nezbývá než utíkat. Mé setkání dopadlo dobře - medvěd sám odešel. Jiná setkání však tak dobře nedopadají - v Thajsku zabijou medvědi každoročně několik lidí.

Občas lze v Thajsku narazit i na krokodýla - převážně je můžete potkat v národních parcích, ale to neznamená, že nežijou i jinde. Nikdy se proto nesmíte koupat v pomalu tekoucí řece, nebo ve stojaté sladké vodě - nikdy! Pokud se s krokodýlem setkáte ve vodě, máte poměrně malou šanci. Pokud ho potkáte na pevnině, utíkejte.

Pavouci a štíři

Ano i tyhle zvířátka tu žijí :) Některé druhy pavouků dorůstají velikosti dlaně dospělého člověka. Avšak žádný strach - na rozdíl od příbuzných z amazonské džungle, nejsou nebezpeční. Pavouků žije v Thajsku tolik, že se jim nevyhnete a s největší pravděpodobností narazíte i na nějakého obra.

Pokud budete mít štěstí, můžete narazit i na štíra - ty jsou jedovatí, avšak žádný smrtelně. V případě bodnutí vás čekají zdravotní komplikace na 1-2 dny. Vždy je nutné vyhledat lékařskou pomoc a snažit se zapamatovat barvu a velikost zvířátka.

Mořské potvory

Za celou dobu, co jsem byl v Thajsku jsem nenarazil na žádnou žahavou medůzu. To však neznamená, že se zde nevyskytují - narazit na ně hlavně po bouřkách a silných větrech, kdy jsou odneseny blíže k pobřeží. Mimo medůz jsou na skalnatých pobřežích i ostré mušle a mořští ježci. V moři žijí i některé druhy hadů - na plážích na ně však nenarazíte.

Pokud plánujete přespat na pláži, tak vám to moc nedoporučuji - hned po setmění vylezají z děr v písku stovky krabů, kteří vám mohou znepříjemnit romantiku :)

22 Responses to “Bezpečnost”

 1. Lída 18 ledna 2015 at 18.56 Permalink

  Dobrý den, ráda bych se optala jak je to s kočkami v okolí chrámů. Vím, že budhisté se ujímají opuštěných koček a tak by mě zajímalo, zda je tomu opravdu tak i v dnešní době, nebo se s tím už moc nesetkám. Hlavně mě zajímá okolí Krabi a Koh Lanty, děkuji. 🙂

  • blata 19 ledna 2015 at 22.12 Permalink

   Ahoj Lído,
   během našich cest po Thajsku jsem se s tímto nikdy nesetkal. Na mnoha místech jsme viděli mnichy, jak se starajé o opuštěné psy, ale nikdy ne o kočky. Vyjímkou jsou pak velké kočkovité šelmy, o které se mniši starají. Například známý tygří chrám Wat Pha Luang Ta Bua.

 2. Andrea 20 ledna 2015 at 7.48 Permalink

  Dobrý den, trochu jste mě zaskočil s těmi pavouky. Opravdu na ně narazíme? Je tedy lepší vybírat ubytovaní mimo zeleň. Mám z pavouků hrůzu.Děkuji

  • blata 20 ledna 2015 at 7.55 Permalink

   Ahoj Andreo,
   je to podobný jako v Čechách – o tolik víc pavouků tam zase není. My je potkávali převážně v džungli. V případě levného ubytování tě spíš čeká kontakt se švábem, ale ten je naprosto neškodný 😉

 3. Adéla 23 ledna 2015 at 19.03 Permalink

  Dobrý den, vyskytují se v Thajsku i žraloci? A jsou lidožravý ? Děkuji

  • blata 1 února 2015 at 10.09 Permalink

   Dobrý den,
   žraloci jsou ve všech mořích a oceánech na celém světě. Žralok není nebezpečný tvor a není třeba se ho v moři nějak obávat. Žralok bílý (lidožravý) se v teplých thajských mořích vůbec nevyskytuje.

 4. Lucy 15 července 2015 at 15.08 Permalink

  Dobrý den, máme koupené letenky přes vánoce do thajska na 14 dní. Nejsem zas tak citlivá na hygienu, ovšem jedna věc mě děsí – že po mě v levnějších ubytováních (ačkoliv neplánujeme bydlet v těch úplně nejlevnějších) bude v noci lozit nějaká ta havěť (švábi, pavouci, bůhví co ještě) a probudím se s nějakým živočichem ve vlasech 😀 Lze se tomu vyhnout např. nějakou moskytiérou? nebo je ubytování proti těmto situacích chráněno? moc děkuji

  • blata 15 července 2015 at 15.18 Permalink

   Ahoj Lucy,
   na pokojích lze nejčastěji narazit právě na šváby. Jestli na pokoji jsou zjistíš jednoduše – podívej se pod matraci na posteli, případně pod skříňky v koupelně. Pokud s výsledkem nebudeš spokojená, můžeš si zkusit stěžovat na recepci hotelu. Mluvíme-li o levnějším bydlení, je to jen o štěstí. My měli šváby na pokoji několikrát – paradoxně právě u dražšího bydlení. Šváb se naštěstí lidí bojí a vyhýbá se jim co může, takže nemusíš mít strach, že by po tobě něco lezlo. Na šváby se prodávají „pastičky“, které je dokážou lapit a zabít. Pastička ale svou vůní přiláká další šváby. Dále určitě existuje i nějaká další chemie. Moje doporučení je zatnout zuby a smířit se s faktem, že šváb se lidí bojí a v noci po tobě nepoleze 🙂
   Co se pavouků a další havěti týče, tak je to spíše vzácnost. Ve městech na velkého pavouka nenarazíš.

 5. zuzana 16 října 2015 at 15.20 Permalink

  Dobry den, rada by som sla do Thajska pocas jula/augusta na staz do nemocnice. Myslite ze je bezpecne pre mladu studentku aby tam sama stravila leto? A ze je thajske zdravotnivo na podobnej urovni ako u nas? (CR, SR) Dakujem za odpoved, velmi mi pomozete vo vybere

  • blata 20 října 2015 at 10.01 Permalink

   Ahoj Zuzko,
   Thajsko patří mezi nejbezpečnější země v celé oblasti. Co se zdravotnictví týče, tak bude záležet na konkrétním zařízení. V turisticky navštěvovaných oblastech jsou nemocnice blížící se evropské úrovni. Určitě tam nějaké rozdíly budou, ale nic velkého.

 6. Ema 7 února 2016 at 19.29 Permalink

  Ahoj,
  Chtela jsem se zeptat, jak je to v tajsku s netopyry? A jsou pripadne nebezpecni?
  A kocky?

  • blata 8 února 2016 at 9.54 Permalink

   Ahoj Emo,
   netopýři v Thajsku jsou, ale nebezpeční rozhodně ne.
   Co se koček týče, tak v některých národních parcích žijí i tygři. Ale potkat tygra ve volné přírodě je téměř nemožné – pokud se ale budeš pohybovat v oblasti jejich výskytu, vždy je lepší jít s místním průvodcem.

 7. Eva 13 května 2016 at 13.10 Permalink

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom hadov. V júli cestujeme na dovolenku do Thajska, plánujeme návštevu Bangkokum národných parkov a ostrovu Koh Phi Phi a Koh Lanta. Zaujímalo by ma, či sa hady zdržujú aj v rušnejších častiach, kde sú turisti. Čo sa týka národných parkov napr. Kanchanaburi, neviete, či sú terény upravené? Lebo sa veľmi obávam, že tam niekde stretnem hada ak je to túra nejakou džungľou a jeho útoku na človeka. Neviete mi dať info, či je to náročná túra do kopcov alebo skôr len taká prechádzka po rovine?
  Ďakujem Vám za info.

  Eva

  • blata 15 května 2016 at 18.35 Permalink

   Ahoj Evo,
   hadi jsou v Thajsku všude. Bydleli jsme na okraji Bangkoku a jednou ráno jsme měli před dveřma 3m dlouhého hada. Co se národních parků týče – většina pěšin je udržovaná. Hadi v přírodě jsou citliví na otřesy a většinou se před člověkem schovávají. I tak ale doporučuji vyrazit do džungle s průvodcem.

 8. Karolína 9 října 2016 at 15.42 Permalink

  Mě žahla medůza hned první den ( včera) na pláži kousek od pevniny. Zpočátku to bylo docela nepříjemné ale večer jsem už o žahnutí až na zarudnutí nevěděla, takže nic hrozného. Také jak píšete že narazíme pravděpodobně na hada tak opravdu také hned první den jsme potkali hada něco málo přes metr, ale dal se hned na úprk 🙂 Jinak tu všude pobíhají ještěrky, krabové 🙂 Bydlíme v Apsaras Beach Resort & Spa Khuekkhak Phang-nga a mohu vřele doporučit. Kája

 9. Luboš 29 srpna 2017 at 14.43 Permalink

  Ahoj,

  Máš to krásně napsané. Jsme těd v Thajsku (Phuket) pět dní a zatím lezl po přítelkyni pavouček (po vlasech). Jestli byl jedovatý nebo ne netušíme, ale byl pečlivě odebrán a puštěn zpět. 🙂 Na hada, ani jic jineho, jsme zatím nenarazili. Snad nenarazíme ani na toho medvěda.

 10. Peter Polednik 9 ledna 2018 at 0.44 Permalink

  Rok 2018. Nekolik navstev jungle. Pouze par hadu velmi plachych. Nejaci pavouci velmi passivni. Jezku v mori hromady hlavne na skalach a koralovych utesech. Na pisecne plazi ne. Pokud se pohybujete na motorce nejvetsi nebezpeci ostatni turisti a potulni psy.

 11. Petr 20 listopadu 2018 at 9.34 Permalink

  Dobry den Vsem milovnikum Thajska, jen jsem chtel dodat ohledne info o vyskytu kocek, prave jsme prijeli z ostrova Phuket na Phi Phi islands a byli jsme prekvapeni co jsme zde videli, i na Phuketu bylo videt „spoustu“ kocek vsech druhu, ale zde jsou pri nejmensim tisice kocek, nejsou zly ani agresivni, ani Vas sami nejak neotravuji, jsou soucasti populace a vsichni s nimi tady pocitaji, bohuzel zde jak jsme jsme zjistili, nikdo neprovadi kastraci a tak se mnozi jak temer hlodavci. Jeste sem se chtel pozeptat na vsudepritomne housenky ci stonozky ruznych vzhledu, mame bungalow a chodime k vode pesky, pohybuji se pres cestu a muzete je klidne nohou jako ja rozmacknout, jsou nebezpecne? Dekuji krasne pozdravy z Thajska!

  • blata 14 ledna 2019 at 15.23 Permalink

   Ahoj Petře,
   co se stonožek týče, tak nebezpečná může být obří stonožka, která může dorůstat až 30cm délky. Ta může nepříjmně kousknout a způsobit zánět. Smrtelně jedovatá však není. Podobně jsou na tom i pavouci.

 12. Veronika Lundová 13 ledna 2019 at 6.10 Permalink

  Proc clovek jede navstívit cizí zemi s tím, ze se mu protiví zivocichové- nedílná soucást té zeme? Nádherní obrí pavouci, brouci, motýli, barevný hmyz,sametoví placatí slimáci, spousta velkých i malých sneku,opice, dudek! Na ty hady zatím nemám stestí, asi proto, ze jeste nevím, kdy a kde se po nich dívat… prosím o radu. Jsem na severu oblast Shiang Mai.

  • blata 14 ledna 2019 at 14.52 Permalink

   Ahoj Verčo,
   hadi jsou obecně velmi plachá zvířata citlivá na otřesy a hluk. Pokud je chceš pozorovat ve volné přírodě, nejsnažší bude požádat guida v nějakém národním parku (v tvém případě Khun Chae, nebo Doi Khun Tan) a poprosit, jestli by tě nevzal někam, kde se hadi vyskytují.

  • Monika 15 listopadu 2019 at 14.40 Permalink

   A proč by jako ne? Chce vidět přírodu, stavby, ochutnat jídlo a ne se seznamovat s pavouky a šváby.


Přidej komentář