V Thajsku probíhá téměř každý měsíc nějaký svátek, či významná společenská událost. Všechny svátky se nesou ve velmi uvolněném duchu a v málokteré zemi je při oslavách tak uvolněná atmosféra, jako právě v Thajsku. Zde vám přináším výpis jednotlivých událostí seřazených podle období v kterém probíhají (od ledna do prosince).
Leden - únor
Nový rok
1. ledna slaví Thajci stejně jako většina světa příchod nového roku. Oslavy jsou ale spíše jen symbolické - Thajci si totiž mnohem více užívají to, že nemusí do práce. Skutečný thajský nový rok je až v dubnu. Oslavy tak probíhají pouze v rámci hotelů, které se snaží nachystat oslavy pro turisty z různých koutů světa. Asi nejzajímavější ohňostroj, probíhá večer na
Zlaté Hoře (Wat Saket). Thajsko tak možná je jedinou zemí na světě, kde se příchod nového roku slaví hned 3x. Poprvé 1. ledna, následně pak Čínský Nový rok v únoru a pak Thajský Nový rok v dubnu.
Kdy: 1. ledna
Kde: v Bangkoku v okolí Zlaté Hory (Golden Mountain, Wat Saket). Přímo na Zlaté Hoře pak probíhá ohňostroj.
Čínský Nový rok
V Thajsku žije skoro 9 mil. Číňanů (asi 15% z celkového počtu obyvatel). Thajci s čínskými kořeny slaví Čínský Nový rok velmi bujaře. Čínské komunity organizují velkolepé průvody plné barev, lampionů a hlavně draků a tanečníků. Domovy jsou vyzdobeny červenými barvami (nosí štěstí) a čerstvými květinami. Během oslav se lidé navzájem obdarovávají pomeranči a mandarinkami. Nejbujarejší oslavy probíhají v Bangkoku v
Čínské čtvrti. Ulice jsou plné barev, tanečníků, dračích symbolů a symbolů lva. Po obou stranách ulic jsou stánky s pečenými kachnami a dalšími typickými čínskými specialitami. Oslavy jsou pak zakončeny velkým ohňostrojem. Pokud se touto dobou budete nacházet v Thajsku, doporučuji tyto oslavy nevynechat - je to opravdu nezapomenutelný zážitek! Menší oslavy pak probíhají i ve městech Chiang Mai, Phuket, Chon Buri a Songkhla.
V roce 2019 vychází datum oslav Čínského nového roku na 5.2.2019
Kdy: v podvečerních hodinách a hlavně večer. Každý rok jsou oslavy v jiný den: 23.1.2012; 10.2.2013; 31.1.2014; 19.2.2015; 8.2.2016; 28.1.2017; ...
Kde: Čínská čtvrť v Bangkoku
Makaha Bucha
Neboli Mágha Púdžá je thajský buddhistický státní svátek. Tento den připomíná shromáždění 1250 mnichů z různých oblastí Thajska a okolních států přesně devět měsíců po Buddhově probuzení. Toto shromáždění proběhlo bez jakékoliv předchozí domluvy mezi mnichy a Buddhou. Další zajímavostí je, že všichni shromáždění mniši byli do mnišského stavu zvoleni samotným Buddhou. Poslední zajímavostí pak je, že se setkání uskutečnilo za úplňku. Při tomto setkání k mnichům promlouval samotný Buddha, který zde zdůrazňoval základní principy buddhismu.
Svátek se každý rok slaví v jiný den, neboť připadá na úplněk třetího lunárního měsíce. Nejčastěji tento den vychází na únor. Během oslav se mniši scházejí v klášterech, kde se věnují různým duchovním činnostem. Večer pak organizují průvod se zapálenými svíčkami. Tento den je tak naprosto ideálním k návštěvě chrámů.
Kdy: 19.2.2019
Kde: Probíhá ve všech chrámech. Ideálně nějaký menší, turisticky méně navštěvovaný chrám.
Duben
Songkran (thajský nový rok)
Oslavy thajského nového roku. Slaví se v období od 13. do 16. dubna. Toto datum má svůj původ v cyklech sklizní rýže. Je to den, kdy se vyobrazení Buddhy polévají svěcenou vodou (to Thajcům přinese štěstí do následujícího roku) a lidé se schází v chrámech, aby dali mnichům dary a jídlo. Je to také den, kdy Thajci vypouštějí ptáky držené v zajetí. Tyto zvyky mají největší tradici v severních částech Thajska. Songkran je tak den očisty a obnovy pro následující rok. V moderním pojetí je však očista vnímána trochu jinak.
V moderním pojetí se Songkran slaví velmi bujaře v ulicích měst. Města se promění v bojiště, kde zuří vodní válka. Lidé polévají vodou, stříkají na sebe vodními pistolemi a mažou se bílým pudrem. Pokud v tento den vyjdete do ulic, budete během chvilky promočeni na kost. Tím že někoho polijete, tak mu vzdáváte respekt a zároveň ho očišťujete od všeho špatného, aby do následujícího roku vstoupil očištěn. Vzhledem k tomu, že je duben jedním z nejteplejších měsíců v roce, tak se jedná o příjemné osvěžení.
Kdy: dopoledne 13-16.4.
Kde: nejbujarejší oslavy probíhají v ulicích Chiang Mai méně intenzivně pak v Bangkoku
Květen - červen
Svátek královské orby
Je starobylý svátek oslavující začátek sezóny pěstování rýže. Tento den má své kořeny v Kambodže a Thajsku, kde se dodnes slaví. Během oslav jsou zapřaženi dva posvátní voli do pluhu a vyorají první brázdu, do které mniši zasejí požehnaná zrnka rýže. To zajistí bohatou úrodu na celé následující období. Po orbě jsou volům nabízeny talíře plné rýže, kukuřice, fazolí, čerstvé trávy. Dále pak misky s vodou a rýžovou wiskey.
Při těchto oslavách jsou zapřaženi i dva bílí posvátní voli, kteří vyorají brázdu na speciálním poli Sanam Luang u královského paláce. Voli táhnou speciální zlatý pluh. U orání se střídají vysocí hodnostáři a ministři, doku není pole zoráno. Do první brázdy pak zaseje speciální požehnaná zrnka rýže samotný král.
Svátek se každoročně slaví začátkem května (přesné datum je vždy určováno mnichy).
Kdy: květen (každý rok je datum jiné)
Kde: Sanam Luang
Visakha Bucha (Visákhá Búčá)
Je jedním z nejvýznamnějších buddhistických svátků v Thajsku při kterém je oslavováno Buddhovo narození, osvícení a úmrtí. Každá z těchto tří událostí je slavena v jiný rok. Během tohoto dne navštěvují Thajci buddhistické chrámy, kde se oddávají modlitbám. Večer se pak konají kolem chrámů průvody se svíčkami.
Kdy: každý rok v jiný den: 20.5.2019
Kde: v buddhistických chrámech a v okolí chrámů
Červenec - srpen
Asalha Puja (Asalha Bucha)
Je dalším buddhistickým svátkem - někdy též označován jako buddhistický půst. Zároveň je to i státní svátek. Nejčastěji bývá v červenci - vždy při úplňku osmého lunárního měsíce. Svátek se slaví na počest Buddhova prvního kázání jeho pěti žákům. Thajci se během dne scházejí v chrámech, kde poslouchají kázání a obdarovávají mnichy dary a jídlem.
Kdy: 16.7.2019;
Kde: v chrámech a jejich okolí
Khao Phansaa
Následuje hned druhý den po Asalha Puja (Asalha Bucha). Je to tříměsíční období půstu mnichů a zároveň začátek období dešťů. V tomto období nesmějí mniši opustit své kláštery - je to čas meditací a studií. V tomto období jsou také vysvěcováni noví mniši. Na začátku tříměsíčního období organizují školy návštěvy chrámů a průvody se svíčkami.
Kdy: druhý den po Asalha Puja (16.7.2019), trvá tři měsíce, začíná 17.7.2019
Kde: v chrámech a jejich okolí
Narozeniny královny
Královna Sirikit se narodila 12. srpna 1932. Tento den je v Thajsku národním svátkem a zároveň den matek. Tento den Thajci slaví po celém Thajsku - jsou vyvěšeny vlajky a obrazy královny. Nejbujarejší oslavy královniných narozenin probíhají v Bangkoku v okolí Grand Palace a v ulici Ratchadamnoen. Ta je bohatě zdobena barevnými světly, květinami a královninými portréty.
Kdy: 12.8.
Kde: Bangkok - okolí Grand Palace a ulice Ratchadamnoen
Září - říjen
Vegetariánský festival
Je spíše lokálním festivalem, který se slaví na ostrově Phuket - i přesto je v celém Thajsku velmi znám. Tento svátek přivezli do Thajska čínští přistěhovalci. Den oslav se řídí čínským lunárním kalendářem. Oslavy trvají nejčastěji 9 dní (v některých letech se to však může lišit). Podstatou festivalu je tělesná a hlavně duchovní očista. Během oslav jsou lidé oblečeni do žluté či bílé barvy. Procedury, které festival doprovázejí bývají občas velmi drastické - jedná se o probodávání různých tělesných částí a další krvavé rituály. K největším extrémům dochází právě na ostrově Phuket.
Kdy: každý rok se slaví v jiné dny. V následujících letech bude začínat: 28.9.2019 - 7.10.2019
Kde: ostrov Phuket
Ork Phansaa
Je dvoudenní festival ukončující tříměsíční období mnišského půstu a zároveň ukončující tříměsíční období dešťů. Thajci chodí ráno do chrámů a dávají mnichům dary a jídlo, na oplátku je pak mniši požehnají. Mniši také dostávají nová roucha. Večer se pak konají menší oslavy, kdy je slyšet tradiční thajská hudba a lidé tancují. Zajímavé je také sledovat večerní průvod mnichů se svíčkami kolem chrámů.
Kdy: tři měsíce po Asalha Puja (Asalha Puja: 16.7.2019)
Kde: v chrámech a jejich okolí
Listopad
Festival slonů - Surin
Surin je poměrně málo navštěvovaná provincie v severním Thajsku. To se ale mění každý třetí víkend v listopadu, kdy Surin hostí festival, při kterém se předvádí dovednosti slonů a sloní průvody. Během tohoto dne jsou k vidění stovky slonů předvádějících sloní fotbal, nošení klád a další činnosti. Vrcholem oslav je pak sehraná historická bitva, která prezentuje slony v roli obávaných válečníků.
Kdy: třetí víkend v listopadu
Kde: provincie Surin
Loi Kratchong
Je asi nejkrásnější a nejčarovnější festival v celém Thajsku. Během festivalu se děkuje říční bohyni za to, že dává život polím a lesům a zároveň se jí Thajci omlouvají za znečištění řek, které způsobují. Je to festival světel, kdy se po proudu řek pouštějí barevné lodičky vyrobené z banánových listů s květinami a svíčkami. Během tohoto festivalu se také do vzduchu vypouštějí tisíce lampionů štěstí. Mimo lampionů ozařují noční nebe i mnohočetné ohňostroje. V Chiang Mai se festival nazývá Yi Peng
Kdy: každý rok jindy: 13.11.2019
Kde: nejkrásnější oslavy probíhají na nábřežích řeky v Bangkoku, dále pak v Chiang Mai
Prosinec
Narozeniny krále
5. prosinec je pro Thajce velmi důležitým svátkem. Roku 1927 se totiž narodil král Bhumibol Adulyadej (Pchúmipchon Adundét), nebo také Ráma IX, který je v současné době nejdéle vládnoucím panovníkem na světě. Thajci chovají ke svému panovníkovi velkou úctu a tak se celé oslavy králových narozenin nesou v duchu lásky a úcty ke králi. V tento den jsou všechny budovy a domovy vyzdobeny státními vlajkami, obrazy krále a žlutými stuhami. Hlavní oslavy probíhají v
Bangkoku v okolí
Grand Palace a v ulici Ratchadamnoen Klang, která je v tento den uzavřena pro automobily. V této a dalších přilehlých ulicích jsou tisíce Thajců oděných ve žluté. Noční nebe je pak ozařováno stovkami ohňostrojů, které jsou k vidění po celém Thajsku. Tento den je zároveň i dnem otců.
Na ostrově Phuket pak probíhá během prvního prosincového týdne královská regata. Závod plachetnic trvá celý týden. První dva dny je registrace a tréninky, následujících pět dnů pak probíhá samotný závod plachetnic.
Kdy: 5. prosince, nejlépe ve večerních hodinách
Kde: nejbujarejší oslavy probíhají v Bangkoku v okolí Grand Palace a hlavně v ulici Ratchadamnoen Klang
Pravidelné události
Full Moon Party
Full Moon Party je asi největší plážová party na světě. Vždy během úplňku se sejde na pláži Haad Rin na ostrově
Koh Phangan tisíce lidí a slaví až do brzkých ranních hodin. V hlavní sezóně to může být až 30 000 lidí najednou. Hlavním poznávacím znakem jsou pomalovaná těla a nápoje v dětských kyblíčkách na písek. Tato událost vznikla koncem 80. letech minulého století spíše náhodou - jako oslava nezávislého cestování a odporu proti komerci. Za posledních několik let však zcela změnila charakter a stala se z ní masová komerční událost pro desetitisíce lidí. Největší nápor zažívá pláž během silvestrovských oslav. Vstup na party je zpoplatněn a stojí 100B (cca 55kč). Kyblík s nápojem se dá pořídit od 200B (110kč).
Kdy:
rok 2019: 20.1. ; 20.2. ; 20.3. ; 19.4. ; 19.5. ; 17.6. ; 18.7. ; 15.8. ; 13.9. ; 14.10. ; 11.11. ; 11.12.
rok 2020: 9.1. ; 9.2. ; 8.3. ; 7.4. ; 7.5. ; 5.6. ; 6.6. ; 3.8. ; 1.9. ; 1.10. ; 29.11. ; 28.12.
Kde: pláž Haad Rin na ostrově
Koh Phangan