Očkování
Thajsko patří mezi země, kde s největší pravděpodobností žádnou tropickou nemoc nechytnete. Při zachování základních stravovacích a hygienických návyků vám v Thajsku nehrozí skoro žádné nebezpečí. Základem je pít balenou vodu, nenastavovat klimatizaci na minimální teploty, občas si umýt ruce, umýt všechno syrové ovoce a jednou až dvakrát denně vypít panáka destilátu. Budete-li se držet těchto základních bodů, nic vám nehrozí.
Mezi úplně nejčastější cestovatelské obtíže patří střevní problémy a nachlazení (nejčastěji přímo angína). Střevním problémům se dá předcházet pravidelným pitím nějakého destilátu (my měli českou hruškovici). Nejlepší je hned ráno na lačný žaludek, kdy vám pořádně vypálí "potrubí". A hlavně pít balenou vodu - to je to nejzákladnější, nikdy z kohoutku! Mezi další příčiny střevních obtíží se může řadit i podchlazení žaludku (způsobené rychlým, či častým pití velmi studených nápojů.
Nachlazení je pak nejčastěji způsobeno rychlými změnami teploty (přechody mezi klimatizovanými místnostmi a okolím). Tady mám snad jen jedinou radu, nenastavujte si klimatizaci na hotelových pokojích na nejnižší možnou teplotu. Při chladu se sice lépe spí, ale ráno se můžete probudit s pořádnou angínou, nebo zánětem středního ucha, což je mimochodem také velmi častý projev "nachlazení z klimatizace". Obzvláště při dlouhých cestách klimatizovanými autobusy doporučuji vatu do uší, nebo kulicha.
Co se očkování týče, určitě si vystačíte s povinným minimem, které platí v ČR, to bych dále doporučil obohatit o virovou hepatitidu A+B (žloutenka).
Doporučené očkování
Níže popsaná doporučení berte prosím pouze jako informativní. Vychází ze zkušeností nasbíraných po dvouměsíčním cestování po Thajsku. Zdraví máte jen jedno a je pouze na vás, jak s ním naložíte. Je také důležité mít na paměti, že očkování není pro tělo nic dobrého a nese sebou vždy určité riziko vedlejších příznaků, s kterými je dobré počítat. Názor "raději do sebe nechám napíchat všechno, co kdyby.. " je velmi špatný ;-)Tetanus
K nákaze Tetanem dochází zpravidla při poranění pokožky, kdy se spóry nemoci vpraví do rány. Před odjezdem si zkontrolujte stav vašeho očkování proti Tetanu. Pokud jste byli očkováni před více jak 10-15 lety, doporučuji zajít na přeočkování. To se provádí pouze jednou dávkou vakcíny a prodlužuje tak vaši ochranu před Tetanem o dalších deset let. V případě, že je datum posledního očkování ještě starší, je nutné se nechat kompletně přeočkovat třemi dávkami. Schéma dávek je 0. , 1. a 6. měsíc. První dvě dávky už dokáží dostatečně chránit.
Cena očkování: pravidelné přeočkování je hrazeno pojišťovnou. Cena vakcíny se jinak pohybuje v rozmezí 800 - 1300 kč (v závislosti na zvolené vakcíně)
Žloutenka A + B (infekční hepatitida)
Onemocnění žloutenkou se šíří fyzickým kontaktem s nakaženým, prostřednictvím kontaminované vody, nebo potravinami. Mezi rizikové potraviny patří především čerstvé neumyté ovoce a zelenina. Standardně se očkuje třemi dávkami, kdy očkovací schéma je 0-1-6 měsíců. První dvě dávky už dokáží dostatečně chránit. Existuje i speciální zrychlené schéma, kdy se očkuje čtyřmi dávkami v intervalu 0-7-21 dnů. Poslední pak 12 měsíců od první dávky.
Toto očkování bych doporučil obecně všem cestovatelům, kteří cestují mimo Evropu.
Cena očkování: cca 1750 kč (vakcína twinrix)
Břišní tyfus
Břišní tyfus je život ohrožující infekční onemocnění vyskytující se převážně v méně vyspělích zemích. K nákaze dochází pozřetím kontaminované potraviny, nebo vypitím kontaminované vody. Velmi důležité je proto pít pouze balenou vodu. Proti Břišnímu tyfu se očkuje jednou vakcínou, kteŕa chrání 3 roky. Pokud se budete držet základních stravovacích pravidel, není dle mého názoru není toto očkování do Thajka nutné.
Cena očkování: cca 700 kč (vakcína Typhim Vi)
Rozšířené očkování
Vzteklina
Vzteklina je smrtelné virové onemocnění přenášené mezi teplokrevnými živočichy slinami (tedy nejčastěji pokousáním). Nejčastěji jsou přenašeči psi, lišky, opice.. Proti vzteklině se očkuje čtyřmi dávkami se schématem 0-7-28 dní a poslední po dvanácti měsících od první. Očkování vás bude chránit pět let a pak je třeba jít na přeočkování. My jsme se do Thajska proti vzteklině očkovat nechali - teď zpětně uznávám, že asi zbytečně. Potulní psi si vás moc všímat nebudou a opice, na které jsme narazili byly vesměs plaché.
Cena očkování: cca 550 kč (vakcína Verorab)
Japonská encefalityda
Je virové onemocnění přenášené na člověka zejména komáry. V Thajsku je riziková oblast pouze na severu země v oblasti Chiang Mai v oblastech rýžových polí, nebo bažin. I tak je v těchto oblastech riziko onemocnění hodně malé. Podle druhu vakcíny se provádí očkování podle schématu 0-7-28 dní, nebo 0-28 dní. Cena očkování: cca 2500 kč (vakcína IXIARO)Cholera
Výskyt cholery je v Thajsku velmi malý. Pokud budete dodržovat základní stravovací návyky, tak téměř nehrozí, že byste touto nemocí mohli onemocnět. Očkování probíhá orálně tabletou v intervalu 0-7 dní. Cena očkování: cca 1150 kč (vakcína Dukoral + ETEC)Malárie
Riziko nakažením malárie je v Thajsku zvýšené pouze na severu země u hranic s Kambodžou, Myanmarem a Laosem. Nemoc přenášejí zpravidla komáři. Nejvyšší riziko je tedy v oblastech močálů a rýžových polí. Proti malárii v současnosti neexistuje žádné očkování. Pokud se tedy vypravíte do oblastí se zvýšeným rizikem malárie, doporučujeme vzít sebou test na malárii (u nás téměř nesehnatelné zboží - cena kolem 2000 kč) a antimalarika. Vzhledem k tomu, že se malárie v prvních stádiích projevuje stejně jako chřipka, je nejlepší navštívit rovnou lékaře, než do sebe začnete zbytečně ládovat velmi silná antimalarika. Malárii je proto lepší raději předcházet. Po setmění noste dlouhé oblečení s dlouhým rukávem a kalhoty. Používejte repelenty a repelentní "vonné" spirály (ty co se zapalují). Nejvyšší aktivita komárů je mezi 22:00 a 02:00 večer. V těchto hodinách buďte raději někde pod moskytiérou, nebo v místnostech se síťkami v oknech.
Ahoj, mam dotaz ohledne hygieny: Je bezpecne omyvat ovoce ve vode z kohoutku, pokud se tato nemuze pit? Nebo jak jste resili treba jedeni ovoce koupeneho primo na ulici /na trhu? Dekuji.
Ahoj Katko,
ovoce koupené na ulici (které dostaneš už nakrájené) jsme rovnou jedli. Celé ovoce koupené například na trhnu se ve většině případů musí loupat, čímž nám odpadl tento problém. U jablek a podobně bych asi doporučoval oplachovat balenou vodou – je to jistota.
Dobrý den mam dotaz ohledně Psa kterého berem do Thajska musí mít nějaké zvláštní očkováni?
Ahoj Jano,
se psem to nebude tak jednoduché – Thajsko má poměrně přísná pravidla. Pokud máte Pitbulla, nebo Amerického staffordshirského teriéra, tak máte smůlu úplně – tato plemena jsou v zemi zakázaná.
Co se očkování týče, tak je povinný mezinárodní psí očkovací průkaz. Povinné je očkování proti vzteklině (aplikováno nejpozději 21 dnů před odjezdem a nejdéle 12 měsíců před odjezdem), dále pak proti Leptospiróze. Zde by snad měl stačit negativní test pořízen v době 0-30 dnů před odjezdem. Dále je povinný permit na dovoz psa.
Více se dočteš například zde: http://www.pettravel.com/immigration/thailand.cfm
Dobrý den,
za měsíc letim na tři týdny do Thajska (Bangkok, Ko Lanta, Phuket, Krabi), jsem očkovana proti zloutenkam a tyfu. Chtěla bych se zeptat jestli je opravdu v pořádku, když pojedu bez očkováni proti vzteklině? Dále by mě zajímalo jaké léky se nesmí do země přivézt a jak je to s dovezenym alkoholem.
Děkuji za odpověď
A.
Ahoj Adélo,
podle mě není vzteklina nutá – rozhodnout se ale musíš sama. My očkovaní byli a nikdy jsme se nedostali do přímého kontaktu s potulným psem, nebo opicí a to jsme žili na okraji Bangkoku, kde potulných psů běhalo hodně.
Alkohol se do Thajska dovážet může a to v množství maximálně 1 litr „tvrdého“.
U běžných léků (běžná domácí lékarnička) není problém. U předpisových léků bych pro jistotu bral i povrzení od lékaře v anglickém jazyce.
Zdravím,
za týden odlétáme do Thajska cestovat. Chtěla jsem se zeptat, zda je nutný mezinárodní očkovací průkaz nebo nám stačí ten „náš“, kde jsou vlastně všechny údaje o očkování?
Děkuji.
Veronika
Ahoj Večo,
mezinárodní očkovací průkaz do Thajska nepotřebuješ, protože Thajsko nemá žádné povinné očkování. Vyjímkou je žlutá zimnice, která je povinná pokud cestuješ ze země s jejím výskytem.
Silně doporučená je žloutenka typu A.