Historie Thajska
Thajsko je země výjimečná v mnoha směrech. Cestovatelé ze všech koutů světa sem přijíždějí poznávat divokou přírodu, užívat si nekonečné pláže a křišťálově čistá moře. Historie tohoto asijského království je však také velmi zajímavá.
První údaje o osídlení máme z doby 40 tisíc let př. n. l., dochovaly se indicie, že na území dnešního Thajska žila komunita lovců a sběračů. Dokázali vyrábět a používat nástroje z kamene, dřeva a bambusu. Z této kultury se postupně vyvinuli zemědělci – to se odehálo zhruba před 10 tisíci lety, na konci doby ledové. V této době již pěstovali rýži a fazole. Důkazy chovu hospodářských zvířat v tomto období pocházejí z jeskyní na severu Thajska. První hliněné nádoby pak byly nalezené z období necelých 7000 let př. n. l., o něco později začali používat i bronzové předměty.
V průběhu 6. až 7. století n. l. vzniká na území dnešního středního Thajska říše Dvárávatí. Tvořila ji skupina příslušníků kmene Mon, kteří zde postavili několik městských států. Náboženstvím této říše byl theravadský buddhismus. Původní Thajci byli pravděpodobně obráceni na tuto víru právě díky kontaktům s lidmi z kmene Mon. Říše Dvárávatí zanikla v 11 století. Od 8. století n. l. byl na území Thajska výrazný vliv říše Šrívidžaja. Ten se šířil z oblasti Malajského poloostrova, tedy z jihu. Příslušníci této říše navázali námořní obchodní styky s Čínou a s Persií. Říše Šrívidžaja dospěla ke svému konci v průběhu 13. století. V 9. století n. l. se sem šíří také Khmérská říše z Kambodži. Khmérové měli velký vliv na stavitelství. Khmérská říše zanikla taktéž ve 13. století. Už v 11. století n. l. však přicházejí první Thajové z jižní Číny.
V průběhu 13. stolrtí se pak rodí Sukhothaiská říše (podle hlavního města Sukhothai) nazývaná také Siam. Ta vznikla v severní části Thajska, kde za vlády krále Ramkhamhenga získala významný podíl moci. Ve stejné době zde existovala také říše Lanna. Sukothajská říše zanikla v 15. století.
Ve 14. století se objevila říše Ayutthaya, která získala vliv na celém území dnešního Thajska. Udržela se u moci po celá čtyři staletí. V tomto období se rozvíjelo hlavně vojenství, ale také kultura a obchod. Hlavním město se nazývalo Ayutthaya. Výsledkem letitých konfliktů s Barmou bylo napadení Ayutthayi v roce 1767. Tím celá říše zanikla.
Po pádu Ayutthayi zakládá generál Takšin nové hlavní město v oblasti Thon Buri. Generál však nebyl oblíbený, utlačoval svůj lid, a proto byl roku 1782 svržen. K moci se tak dostal Chao Phraya Chakri, který později přijal jméno Rama I. Založil nové hlavní město Rattanakosin (dnešní Bangkok) a vydobyl si vládu na území sahajícím od Vietnamu až k Barmě. To byl počátek dynastie Chakri, která Thajsku vládne dodnes. Z 42 dětí krále Ramy I. pak vzešel následník – princ Isarasundhorn, později král Budha Loetla Nabhalai známý jako Rama II.
Období vlády Ramy II. proběhlo poměrně poklidně. Po jeho náhlé smrti se stal následníkem trůnu jeho nejstarší syn Jessadabodindra, přestože oficiální nárok na trůn měl princ Mongkut vzešlý z oficiálního svazku s královnou Sri Suriyendra. Princ Mongkut se dočkal následnictví až po smrti svého bratra v roce 1851. V průběhu vlády krále Mongkuta (Ramy IV.) a krále Čulalongkorna (Ramy V.) se upevnily hranice Thajska v mezích, v jakých je známe dnes.
V roce 1932, v období vlády krále Prajadhipoka (Ramy VII.) se změníla forma vlády z absolutistické monarchie v monarchii konstituční. V tomto období se také pod vlivem sílícího nacionalismu změnil název země ze Siamu na Thajsko. V období druhé světové války (za vlády krále Anandy Mahidola, čili Ramy VIII.) Thajsko okupovali Japonci, nakonec však obě země uzavřely spojenectví. Hned po válce, v roce 1946 Thajsko obnovilo diplomatické vztahy s USA a Velkou Británií. Od roku 1946 až dosud zemi vládne velmi oblíbený král Bhumibol Adulyadej (Rama IX.).
Dobrý den mám na Vás prosbu…
Pracuji v salonu thajských masáží..Ráda bych holkám pocházejícím z thajska udělala nečím radost,co je potěší co jim připomene domov,něco z čeho by měli radost at už květiny jídlo nebo nevím co..jen mě napadlo že by jste si tu mohli vědět rady..Děkuju za rady a postřehy ..P.
Ahoj Péťo,
kdyby ses ptala, co přivézt do Thajska, tak bych věděl. Ale co chybí Thajcům v Čechách netuším 🙁 pravděpodobně kvalitní rýže a jejich ovoce 🙂
Dovezla jsem si z Thajska přívěsek malého kovového budhu ve sklenenem pouzdře.
Byla to pozornost ( za prokázané služby )s tím že je to veliká vzácnost stará 1800let. Bylo jich prý vyrobených pouze několik stovek a vkladaly se do přilby bojovníka. Cena tohoto Budhy by měla být 10000 dolaru.
Prosím můžete mne k tomu něco napsat,
Moc děkuji
Michaela Popelkova
Ahoj Míšo,
tady bych doporučil spíše návštěvu odborníka, který se orientuje ve starožitnostech. My jsme si z Thajska dovezly „pouze“ zážitky 🙂