Jak se chovat

Thajsko je země s tak odlišnou kulturou a zvyklostmi, že je nutné vědět alespoň nejnutnější základ zdejšího chování a zvyků. Dodržování těchto zvyklostí už není tak striktní jako v minulosti. Thajci jsou k turistům velmi tolerantní a v turisticky rušných částech se přizpůsobili spíše oni nám. I tak doporučuji přečtení následujícího článku, abyste se vyhnuli nepříjemným situacím.

Úcta ke královské rodině

Toto je jedna z nejcitlivějších věcí v celém Thajsku. Thajci chovají velkou úctu ke svému králi a k celé královské rodině. Návštěvník musí být velmi opatrný a chovat respekt k celé monarchii. Například psaní po bankovkách, nebo jejich trhání je považováno za velkou urážku (na všech bankovkách je vyobrazen král). Jejich mačkání, nebo placení složenými bankovkami je známka špatného vychování. To samé platí pro všechna vyobrazení krále a královské rodiny. Za ničení královských vyobrazení můžete následovat vyhoštění, nebo i několikaletý trest. Thajci jsou na tato gesta velmi citliví a moc se nevyplatí spoléhat na thajskou toleranci. Podobné je to i v hovorech na téma královské rodiny. Vždy musíme mluvit s patřičnou úctou a měli bychom se vyvarovat všech negativních témat. Před pouštěním filmu v kině, nebo jiné veřejné události hraje thajská hymna a promítá se video s královskou rodinou - všichni v sále musejí povstat. Pokud se účastníte události, kde přímo vystupuje některý z členů královské rodiny, nebo i samotný král, je vždy nejlepší chovat se stejně, jako dav.

Úcta k Buddhovi

Podobně jako u královské rodiny, tak i k jakýmkoliv vyobrazením Buddhy je třeba chovat největší respekt. Všechna vyobrazení Buddhy jsou považována za svatá - a to například i fragmenty soch v ruinách chrámů. Je tedy nanejvýš nevhodné jakkoliv ničit, či poškozovat Buddhovy vyobrazení. Na Buddhovy vyobrazení se nesmí ani šlapat, či jakkoliv jinak ukazovat nedostatek respektu k nim (nevhodné pózy při fotografování apod).

Společenské chování

S narůstající mírou turismu postupně klesají nároky na tradiční společenské chování. To platí převážně v Bangkoku, kde je znát vliv západních kultur. Na venkově však bývají zvyky hluboko zakořeněny a tak je nutné vědět alespoň minimální základy:

Chování mezi mužem a ženou

Není vhodné dávat na veřejnosti najevo projevy lásky mezi mužem a ženou. Nezdvořilé je například držení za ruce, polibky a jiná láskyplná gesta.

Pozdravení a poděkování

Při pozdravu zdraví vždy nejprve osoba mladší osobu starší. Při pozdravu se semknou ruce k sobě jako při modlitbě, kdy ukazováčky jsou na úrovni nosu a lehce se skloní hlava. Tento pozdrav nahrazuje i klasické podání ruky. Nejlépe se toto gesto naučíte pozorováním Thajců. Pozdrav se nazývá wai.

Oslovení

V Thajsku je naprosto běžné, že se lidé oslovují pouze křestními jmény, nebo přezdívkami - a to i při obchodních rozhovorech a jiných důležitých diskuzích.

Nohy, ruce, hlava, ukazování

V Thajsku je noha považována za podřadný úd (je považována za nečistou) a je velmi neslušné s ní kamkoliv ukazovat (to platí obzvláště při sezení, kdy si dáme nohu přes nohu - ideální je, si takto vůbec nesedat). Stejně tak je velmi nevhodné nohou něco sbírat ze země. Hlava je pro Thajci považována za nejvyšší část těla a zároveň "domov" duše - měli bychom se proto vyvarovat všech doteků hlavy. Pokud k vám však přiběhne thajské dítě a vy ho s úsměvem pohladíte po hlavě, žádný velký prohřešek to není. Pokud chceme na něco ukázat, měli bychom se vyvarovat použití ukazováčku. Thajci nejčastěji ukazují pohybem bradou. Chceme-li na něco ukázat rukou, použijeme celou ruku s nataženými prsty. Pokud dostanete jídlo, které se lépe jí rukou, než hůlkami (příborem), je nejlepší používat pouze pravou ruku. Levá ruka je považována za nečistou, protože se používá k čištění zadnice na záchodě. Pokud nelze jíst jen jednou rukou (např. kukuřičný klas), použijte ruce obě.

Návštěva chrámu

Před vstupem do jakéhokoliv chrámu je vždy nutné sundat boty. Některé chrámy vyžadují i určité oblečení - například pro návštěvu Grand Palace v Bangkoku je nutné mít zakrytá kolena, ramena a mít ponožky, což je obecně slušné v jakémkoli chrámu - některé to však nevyžadují takto striktně. Nejjednodušší je oblékat se stejně, jako Thajští návštěvníci. Pokud si v chrámu chcete sednou na zem, je nejlepší si kleknout a sednout si na paty, případně nechat nohy vedle sebe na jednu, nebo druhou stranu. Vyvarujeme se tak tomu, abychom na někoho nohama omylem neukázali. Ženám je zakázáno dotýkat se mnichů. Pokud chce žena předat mnichovi dar, musí ho nejprve dát muži, který mu dar předá. Pokud není nablízku žádný muž, může před sebe mnich rozprostřít hedvábný šátek, na který mu žena dar položí.

Jak se chovat na pláži

Co se ukazování těla týče, jsou Thajci velmi opatrní. U žen je naprosto běžné, že nosí plavky zakrývající větší část těla, případně "koupací trička". Trika jsou občas k vidění i na pánech. Co se plavek týče, tak není problém používat stejné, jako u nás (bikiny jsou sice už na hraně, ale Thajci už si zvykli). Naopak naprosto nevhodné (a pro Thajce i urážející) je koupání (opalování) v tangách, nahoře bez,  nebo případně zcela bez plavek. Pokud si chcete z pláže odskočit do hotelu, nebo do restaurace, vždy si vezměte tričko, nebo alespoň ručník zakrývající ramena. Stejně jako všude jinde, i zde platí rozdíly mezi turisticky navštěvovanými destinacemi a venkovem, kde jsou tradice ještě hluboko zakořeněny.

Jak se chovat v restauraci

Pokud jdete do restaurace v doprovodu Thajců, je zvykem, že osoba s nejvyšší sociálním statusem (s nejvyššími příjmy) platí útratu za celý stůl. Občas se nám dokonce i stalo, že se nás ptali na náš příjem - takováto otázka je v Thajsku běžná a nepovažuje se za neslušnou. Další zajímavostí je, že se v Thajsku nedávají žádná dýška. A pokud už se rozhodneme, že dýško dáme, dáváme maximálně 5% z celkové částky.

Na návštěvě u Thajců doma

Obecně platí, že se ve všech domácnostech chodí na boso. Toto se často drží i v hotelech a jiných ubytovacích zařízeních. Při vstupu se snažte nešlápnout na práh, Thajci totiž věří že je to místo posledního odpočinku mrtvých duší.

Závěrem

Thajci jsou obecně velmi tolerantní. Pokud už se dopustíte nějakého přestupku proti slušnému chování, většinou vše spravíte úsměvem. Vždy je důležité mít na paměti, že co vám projde v Bangkoku, nemusí projít na venkově.

2 Responses to “Jak se chovat”

  1. Jindra Hanoldová 6 února 2019 at 20.31 Permalink

    Ahoj, jak to tu čtu, říkám si, že v Thajsku to nebudu mít snadné. Jsem absolutní levačka a pravou ruku mám spíš jako pojistku 🙂 Je mi 46 let, těžko se už předělám. Co s tím, na dovolené v Thajsku?

    • blata 18 února 2019 at 13.39 Permalink

      Ahoj Jindro,
      nic si z toho nedělej – užívej si sluníčka a úsměvů místních lidí 🙂


Přidej komentář