Thajská měna
První mince na území dnešního Thajska se objevili v období vlády říše Funan, které trvalo od prvního do šestého století našeho letopočtu. Jednalo se o ploché, kulaté stříbrné plíšky. Říše Dvaravati (6. - 11. století) pak vznikla sloučením významných měst v okolí řeky Chao Phya a to se odráží také v tehdejším platidle – v oběhu bylo několik typů mincí.
Významnou změnu přinesla vláda Sukothajské říše, která trvala od 13. do 15 století. Začaly se produkovat peníze zvané Pod Duang, kulaté mince s dlouhými, ostrými výběžky. Ačkoliv se v pozdějších obdobích jejich vzhled mírně lišil, zůstaly v oběhu celých 600 let, po celou dobu vlády říší Ayudhya (1350-1767) a Thonburi (1767-1782). Poté, co se hlavním městem stal Rattanakosin, byl Pod Duang stále platnou měnou a vydržel jí až do období vlády krále Ramy III.
Další významná změna nastala až poté, co se k moci dostal Rama IV. Ačkoliv ještě v počátcích jeho vládnutí byl Pos Duang hlavním platidlem království, nastávaly problémy s jeho výrobou – království nebylo schopné vyrobit dostatek mincí. Proto Rama IV. vydal první thajské bankovky - Mai, které se dostaly do oběhu navíc k tehdejším Pod Duangům. U občanů se však nesetkaly s nadšením.
V roce 1857 daroala královna Viktorie Ramovi IV. stroj na ražení mincí. Ty se nazývaly Rien Bannakarn. Protože stroj musel být poháněný člověkem, produkce mincí byla velmi nízká a království si brzy pořídilo stroj na ražení mincí poháněný parou. První série těchto mincí byla velmi podobná Rien Bannakarn a mohla se používat zároveň s Pod Duangy, které se ale přestaly vydávat nové. V roce 1875 král Rama V. získal stroj s většími možnostmi produkce. Také změnil vzhled mincí, poprvé v historii Thajska se na nich tiskl portrét vládnoucího monarchy.
Nové bankovky na sebe nedaly dlouho čekat. Po neúspěchu Mai obnovil produkci papírových peněz až Rama VI. V roce 1902. Postupně v průběhu 20. století vyšlo několik sérií bankovek s různými motivy.
Baht se dostal do oběhu v roce 1928, dělí se na 100 satangů. Současný směnný kurz thajské měny se pohybuje mírně přes 60 haléřů za 1 baht. Platné mince mají hodnoty 1, 5, 10, 25 a 50 satangů a 1, 2, 5 a 10 bahtů. Na jedné straně nesou portréty thajských králů, na vyobrazení místních chrámů. Současné bankovky se vydávají v hodnotách 20, 50, 100, 500, 1000 bahtů. Líc nese podobiznu současného krále Pchúmipchona Adunjadéta, rub pak portréty bývalých králů.
Pozor, na bankovky je přísně zakázáno psát a jakkoliv je ničit - Thajci to vnímají jako zneuctění krále. Stejně tak se vyvarujte jejich mačkání - s rostoucím počtem turistů v zemi se to už Thajci naučili částečně tolerovat, i tak je to ale bráno nelibě.
Dobrý den, můžete mi doporučit kolik asi by měl mít s sebou člověk dolarů, nebo eur?Děkuji
Zdravím, momentálně začínám studovat tyhle stránky a připravuji výpravu do Thajska, chtěl bych se tedy zeptat, jak uvádí Andreea, zda si sebou vzít dolary nebo eura a cca kolik, nebo zda je lepší vše přemenit už v ČR a jet do Thajska s jejich měnou. Děkuji
Ahoj Kubo,
nás vyšlo nejvýhodněji vzít pár dolarů jako rezervu (200 USD) a zbytek jsme vybírali v bankomatech. Já i přítelkyně máme jeden výběr měsíčně v zahraničí zdarma – takže nám to krásně vyšlo, že jsme vybírali jednou za 14 dnů. Pokud by si měl platit za výběr třeba 100kč, tak už se to nevyplatí. Banka má ale nejlepší kurz.
Hodně záleží na jak dlouho jedeš. Pokud na krátkou dobu, tak si klidně můžeš vyměnit Bathy už v Čechách. Nejhůř asi vyjde výměna Kč >> Euro/Dolar >> Bath (budeš dvakrát tratit na špatným kurzu, který mají směnárny).
Pokud by si při plánování cesty potřeboval s čímkoliv poradit, napiš komentář k příslušnému článku – většinou tak do druhého dne odpovídám 🙂
Děkuji za ochotu, moc si toho cenim, jinak planujeme dnu
Děkuji za ochotu, moc si toho cenim, jinak planujeme 21 dnu