Cestovní lékárnička

Ať už jedete do Thajska, nebo kamkoliv jinam, vždy se vyplatí vzít sebou alespoň drobnou cestovní lékárničku. My si lékárničku sestavovali sami na základě zkušeností z jiných cest, tak zde přikládám její složení.

Drobná zranění, oděrky

Dezinfekce Dezinfekce by ve vaší cestovní lékárničce rozhodně neměla chybět. Vyplatí se dezinfikovat i drobné oděrky nebo štípance od komára. Nám se osvědčilo jodové pero pro svoji skladnost nebo Betadine. Štípanec můžete po dezinfekci potřít Fenistilem nebo použijte Tea Tree Oil. Velmi jsme si oblíbili i dezinfekční gel na ruce, který seženete v každé lékárně nebo drogerii. Obvazy, gázy, náplasti Hojení v tropech a ve stálém vlhku probíhá o něco pomaleji. Je dobré mít s sebou zásobu obvazů různých šířek, sterilní obvaz s polštářkem a gázu. Dále by nemělo chybět krytí na popáleniny (Viacell, Urgo), Hemagel na léčbu mokvajících ran i popálenin, případně Tea Tree Oil pro dezinfekci a rychlejší hojení drobných ranek. Nezapomeňte i na trojcípý šátek, pružné obinadlo a voděodolné náplasti. Nůžky, pinzeta Thajsko je plné ostnatých a trnitých rostlin – proto nezapomeňte pinzetu. Neměla by vám chybět ani pinzeta na klíšťata.

Bolest hlavy, teplota, průjem

Ibuprofen, Paralen, Aspirin Tyhle pilule jsou základem každé cestovní lékárničky. Kromě běžných léků na bolest a zvýšenou teplotu nezapomeňte přibalit i teploměr. Pokud se objeví horečka (38°C+) je vždy lepší vyhledat lékaře. Endiaron, Imodium, Smecta, Carbocit (živočišné uhlí) Průjem potká až 50% evropských cestovatelů. Nejběžnější kombinací je užití Endiaronu a živočišného uhlí. Na závažnější infekční průjmy je vhodný Ercefuryl, který je pouze na předpis. POZOR: živočišné uhlí na sebe váže i léky, proto by se s ostatními léky nemělo kombinovat - snižuje jejich účinnost). Živočišné uhlí berte minimálně s dvouhodinovým odstupem. Pokud máte střevní potíže a plánujete nějaký přesun, pak je na řadě Imodium. To je schopné dočasně snížit frekvenci běhání na záchod tím, že zpomalí činnost střev. I zde ale POZOR: Imodium průjem neléčí – pouze zpomaluje činnost střev. Proto ho berte pouze v případě přesunů a po přesunu ihned přestaňte užívat. Popáleniny od sluníčka Nejlepší léčbou je prevence. Nezapomeňte se pravidelně mazat krémy s vysokým ochranným faktorem. My používali padesátku. Krém použijte i když máte pocit, že slunce zrovna moc nesvítí. Pokud se přeci jen spálíte, použijte Panthenol nebo kalciovou mast. Na menší spáleniny můžete použít i Hemagel.

Další doporučení

Tvrdý alkohol, kořalka Nejlepší prevence proti průjmu a obecně střevním potížím. Malý panák ráno hned po probuzení na lačný žaludek a druhý před spaním na „dobré spaní“. Tenhle rituál nás zachránil na spoustě cest J Ideální je ovocná pálenka s obsahem alkoholu nad 50% (v Thajsku nesehnatelné). V nouzi postačí i 40% (např. nepitelná thajská whisky). Kinedryl Pokud trpíte cestovní nevolností, nezapomeňte kinedryl. Využijete ho také při výletech na sever od Bangkoku, kde je velké množství klikatých cest a místní řidiči je projíždějí velmi „energicky“. Antibiotika Antibiotika berte pouze do oblastí s omezeným přístupem k lékařské péči. Použití antibiotik by měla předcházet odborná konzultace s lékařem. Doporučují se širokospektrální antibiotika jako například Summamed. My jsem antibiotika sebou nebrali, ale potkali jsme spoustu cestovatelů, kteří je ve své lékárničce měli. Léky na alergii Doporučují se i v případě, že žádnou alergií netrpíte. Vystačí vám běžné léky jako Claritine, Zyrtec či Fenistil tablety.  Antimalarika Názory na antimalarika se různí. Užívání se doporučuje pouze pokud vyrážíte do oblastí, kde je byste k lékaři museli cestovat několik dní. Malárie má stejné počáteční příznaky jako chřipka a to, že máte skutečně malárii, se dá rozpoznat pouze z analýzy krve – antimalarika mohou příznaky malárie částečně maskovat. Antimalarika zároveň představují pro organizmus velmi velkou chemickou zátěž – proto se preventivní užívání příliš nedoporučuje. Dobrou prevencí je účinný repelent s co největším množstvím DEET (50%+, ideálně 95%) a zároveň vhodné oblečení – ideálně dlouhé nohavice a rukávy. My osobně jsme antimalarika nebrali, je však dobré je mít pro všechny případy s sebou. Dezinfekce vody V žádném případě nepijte nebalenou vodu. I když budete mít sebelepší filtr a dezinfekční tablety, vždy raději vyhledávejte vodu balenou. Pro případ největší nouze postačí specializované tablety na dezinfekci vody. Dají se použít i speciální pera pro dezinfekci vody pomocí UV (Steripen). My kupovali pouze vodu balenou a vyhýbali se nápojům s ledem.

Závěrem

Thajsko není žádná „díra“. Ve velké většině měst a městeček najdete dobře vybavenou lékárnu, kde pořídíte vše výše zmíněné. Úroveň nemocnic a lékařství obecně je na vysoké úrovni. Proto se nebojte v případě jakýchkoliv nejistot nebo závažnějších komplikací vyhledat lékařskou pomoc.    

Přidej komentář