Koh Phangan

Pokud hledáte místo, kde si pořádně odpočinout a odvázat se, bude pro vás Koh Phangan to pravé. Tropický ostrov s nádhernými plážemi, kde jednu party střídá další, láká milovníky nočního života z celého světa. Pověstná Full Moon Party ale není zdaleka jediný důvod, proč stojí za to se sem vydat.

Koh Phangan leží v thajském zálivu na jihovýchodě Thajska. Tento nevelký ostrov (125 km čtverečních) odedávna přitahuje svými přírodními krásami návštěvníky i z řad thajských králů. Chulalongkorn se sem za dobu své vlády podíval dokonce čtrnáctkrát. Už samotný fakt, že byl ostrov tolik oblíbený mezi místními panovníky, vypovídá o jedinečnosti tohoto místa. Zhruba polovinu ostrova tvoří národní park Than Sadet. Pojmenovaný je po řece Than Sadet, což znamená „Královská řeka“. Právě její povodí vytváří vodopád Phaeng, největší vodopád jaký je na ostrově k vidění. Mimo něj se na ostrově nacházejí ještě další vodopády - Wang Sai, Thaan Sadet, Thaan Prawet – všechny na severovýchodě ostrova. Velkou část Koh Phanganu pokrývá deštný prales – počasí na ostrově je tropické, střídá se období dešťů s velkými horky a suchem. Dalším lákadlem jsou čisté písečné pláže lemující celý ostrov. Obyvatelstvo se soustředí právě kolem pláží. Vnitrozemí je totiž hornaté a mnohdy obtížně dostupné. Populace ostrova v posledních desetiletích stále roste. Stejně tak se rozvíjí i místní ekonomika. Největší podíl na ekonomickém rozvoji ostrova má v současnosti cestovní ruch, ale část příjmů do místní pokladny stále přináší rybaření, sběr kokosových ořechů a těžba cínu. Tedy činnosti, které obstarávaly obživu obyvatelům ostrova v dobách před masivním rozmachem turistiky.

Zábava pod listy palem

Ostrov se proslavil hlavně svým nočním životem. Nejznámější akce, která se pořádá pravidelně každý měsíc za úplňku, je věhlasná Full Moon Party. Tato party Koh Phangan proslavila, ale není jedinou, kteou můžete na ostrově navštívit. Mezi další patří Jungle Experience – ta se koná jeden a devět dní před Full Moon Party, Half Moon Party (pořádaná dvakrát do měsíce), Shiva Moon Party a Black Moon Party. Poslední jmenovaná se koná každý měsíc v noci novoluní. Místem konání Full Moon Party je pláž Haad Rin, kde naleznete množství ubytovacích zařízení i barů.

Termíny konání full moon party v roce 2015 a 2016 a 2017:

2015 2016 2017
4. ledna 23.ledna 12. ledna
3. února 23. února 12. února
5. březena 22. března 12. března
3. dubna 21. dubna 11. dubna
2. května 21. května 11. května
2. června 19 června 9. června
30. června 21. července 10. července
1. srpna 18. srpna 7. srpna
29.srpna 16. září 5. září
27. září 17. října 6. října
27. října 14. listopadu 3. listopadu
25.listopadu 14. prosince 3. prosince
25. prosince
Pokud toužíte spíš po spočinutí v klidnější lokalitě, máte na výběr. Pro nadšené potápěče se nabízí ubytování na Mae Haad. Dalším místem s výborným zázemím pro turisty je Haad Yao. Kromě ubytování se zde nacházejí restaurace, bary, obchody a bankomaty. Kromě toho Haad Yao láká cestovatele čistým mořem vhodným ke šnorchlování. Sedm minut pěší cesty od hlavního města Thong Sala leží Ao Nai Wok, zátoka obklopená písčitou pláží. Je to jedno z nejvhodnějších míst pro wingsurfing, kajakování a plachtění, která na ostrově najdete. Opravu klidnou oblastí s levným ubytováním je Haad Chao Phao. Cesta taxíkem od hlavního mola sem trvá asi čtvrt hodiny. Ale i zde se konají menší party v místních barech. Můžete si být jistí, že nuda vás nepřepadne ani na odlehlejších místech ostrova. Těm, kteří touží po izolaci a dosud si nevybrali, by se mohla zalíbit takzvaná Bottle Beach, neboli Haad Khuat. Dostat se na ni lze člunem z vesnice Chalok Lam nebo trekem z lépe dostupné pláže Haad Khom. Cesta je značená plastovými lahvemi, podle kterých Bottle Beach dostala svůj název. Ubytování se zde dá sehnat poměrně levně. Poblíž pláže nenajdete jediný obchod. Vzhledem k nutnosti sem veškeré zboží dovážet, ceny nejsou dvakrát příznivé. Tento nedostatek snad vynahradí čistá voda a krásná bílá písčitá pláž. Z Bottle Bach se také můžete vydat na místa, odkud je krásný výhled na severovýchodní část ostrova.

Denní život nezaostává

Koh Phangan nabízí vyžití i v denní dobu. Na ostrově stojí několik budhistických chrámů vhodných k návštěvě. V Baan Tai můžete vyzkoušet bylinnou saunu. Předem je nutné se seznámit s místními zvyky, liší se totiž od evropských. V sauně se například rozhodně neodkládají plavky. Zážitek určitě bude návštěva sloního tábora, který leží ve vesnici Chalok Lam na severu ostrova. Ke sportům, které můžete na Koh Phanganu provozovat, patří kromě potápění, šnorchlování a již zmiňovaných vodních sportů také jóga a muay thai. Dva posledně zmiňované nabízejí intenzivní kurzy, které lze během pobytu na ostrově absolvovat. Pro obdivovatele thajského boxu, kteří ale nikterak netouží vyzkoušet si trénink na vlastní kůži, jsou lákadlem zápasy, které mohou na ostrově shlédnout na živo. Na Koh Phanganu si lze vyzkoušet také vlastní lukostřelecký talent. Pokud stojíte o hezký výhled na ostrov, vydejte se na výlet do vnitrozemí. Nejjednodušším způsobem, jak se po Koh Phanganu pohybovat, je půjčit si motorku. Není obtížné najít půjčovnu nabízející rozumné ceny a slevy za dlouhodobou výpůjčku. Také je možné využít služeb taxíků, ty ale při delším pobytu vyjde mnohosnásobně dráž. Na Koh Phangan se lze dopravit trajektem z města Ko Samui. Těch odplouvá denně několik. Trajekt nesoucí název Big Buddha míří přímo na Haad Rin. Ko Samui disponuje letištěm, kam míří každý den mnoho letů z Bangkoku, méně často pak i z jiných větších měst. Nejlevnější cesta na ostrov je autobusem. Pokud ji zvolíte, dejte si pozor na podvodníky nabízející falešné jízdenky. V zavazadlech, která nemáte stále u sebe, nenechávejte žádné cennosti – často dochází k jejich ztrátě a krádežím. Dovolená na Koh Phanganu poskytuje odpočinek a zábavu v každou denní i noční dobu. Přestože většina návštěvníků ostrova míří na některou z proslulých party, bylo by škoda nepoznat i jiné stránky ostrova. Ať už je to užívání si exotické přírody na pláži a na výletech, nebo vyzkoušet některou z netradičních sportovních aktivit.

Přidej komentář