Hua Hin

Nejstarší thajské turistické město je velmi oblíbené mezi členy královské rodiny. Hua Hin poskytuje všechny možné příležitosti k ideálnímu odpočinku a především rozlehlou pláž.

Město se nachází ve vzdálenosti 200 km od Bangkoku, na západním pobřeží Thajského zálivu. Patří mezi jeden z osmi distriktů provincie Prachuap Khiri Khan.  Jeho populace čítá 80 tisíc obyvatel, takže je příjemným únikem z přelidněného Bangkoku. Díky malé velikosti Hua Hin není problém se po městě pohybovat pěšky.

Jízda autem z hlavního města trvá asi dvě a půl hodiny a pokud se rozhodnete pro vlak, několikanásobně se prodlouží – pojedete nejméně pět hodin. Železnice vedoucí do Hua Hin z Bangkoku byla dostavěná v roce 1911. Zdejší železniční stanice patří k nejstarším v Thajsku. Mezi ostatními navíc vyniká Královskou čekárnou – ta sloužila králi a jeho dvořanům při návštěvách města. Cesta autobusem pak potrvá tři a půl hodiny, je tedy dobrým kompromisem, pokud nemáte k dispozici vlastní auto.

Až do počátku 20. století stála na místě Hua Hin malá rybářská vesnice. Na přelomu století do těchto míst zavítal princ Chakrabhongse s ruskými hosty na lov. Oblast se mu natolik zalíbila, že na místní pláži nechal postavit vilu. Poté tu král Rama VI. postavil letní sídlo. O daších pár let později Hua Hin učarovala i krále Ramu VII. Nechal proto vybudovat palác Klaikangwon, což v překladu znamená “daleko od starostí”. Palác dodnes využívá královská rodina, dokonce se stal hlavní rezidencí krále Bhumibola Adulyadeje and královny Sirikitt. Proto také není přístupný veřejnosti. Palác byl postavený ve španělském styu v roce 1929. Poněkud na sever od paláce Klaikangwon stojí palác Maruekatayawan vybudovaný Ramou VI. v roce 1923. Ten narozdíl od  Klaikangwonu můžete navštívit každý den mezi osmou a šestnáctou hodinou.

Stejně jako v celém Thajsku, také v Hua Hin naleznete množství buddhistických chrámů. Hlavní z nich se jmenuje Wat Ampharam a najdete jej v centru města. Wat Bor Fai leží asi 5 km severně od Hua Hin a za drobný poplatek mnichům vás nechají nakrmit posvátného sumce. Další chrámy najdete na 14 km vzdáleném kopci Khao Takiab, který také, obzvlášť poránu, poskytuje jedinečný výhled na Hua Hin.

Město se do značné míry poslavilo díky stejnojmenné pláži. Ta je několik kilometrů dlouhá a poměrně rušná. Stojí tu mnoho hotelů a turistických resortů. K velmi vyhledávaným činnostem patří vodní sporty. Pláž pokrývá jemný bílý písek.

V Hua Hin neočekávejte divoký noční život podobný tomu v Bangkoku nebo Pattaye. Přesto najdete dostatek barů, kde si po dlouhém dni můžete odpočinout. Kabarety mají v Thajsku letitou tradici, proto i v Hua Hin bez problému seženete vstupenku na představení. Vystupující jsou obvykle přvlečení transvestité s výbornými hereckými a tanečními schopnosti. Prahnete-li po konzervativnějším druhu kultury, některé velké hotely a restaurace také připravují představení klasického thajského tance a hudby, které rozhodně stojí za návštěvu.

Obyčejné nakupování může být v Thajsku obrovským zážitkem. Součástí obchodu je obvykle smlouvání o ceně zboží. Hua Hin je specifické tím, že skutečná prodejní cena bývá jen o málo nižší než ta původní. Oproti jiným oblastem, kde můžete cenu srazit klidně na polovinu původně navrhované, tady počítejte s 10 – 15% slevou.

Kolem 18 hodiny večerní začíná v centru města noční trh. Stánky s jídlem a různým zbožím, jako jsou oděvy nebo řemeslné výrobky, zůstávají otevřené přibližně do jedenácti. Denní trh můžete navštívit už v brzkých ranních hodinách v místech nepříliš vzdálených nočnímu trhu. Nakoupíte zde převážně jídlo – vybírat můžete z nespočtu druhů čerstvé zeleniny, ovoce, ryb, mořských plodů a jiného masa. Stánky zavírají okolo 19 hodiny.

Chcete-li poznat kulturu místních obyvatel blíž, navštivte Umělecko-průmyslové centrum, které naleznete v centru města. Dostanete možnost nahlédnout do současného thajského umění nebo si prohlédnout starý nábytek a výstavu fotografií z historie Hua Hin.

V posledních letech se velmi oblíbeným sportem v Hua Hin stal kiteboarding, proto zde najdete několik škol tohoto sportu, které poskytují lekce zájemcům různých úrovní včetně začátčníků. V roce 2010 město hostilo Světový pohár v kiteboardingu. Hua Hin také platí za jednu z nejlepších thajských destinací pro hraní golfu. Mimo toho máte možnost shlédnout i zcela tradiční sport - Thajský box se cvičí v několika tělocvičnách ve městě a na zápasy má přístup veřejnost. V případě zájmu si můžete zaplatit lekce s trenérem.

Sport ale není jediným povyražením, které se vám za dobu pobytu v Hua Hin naskytne. Pořádají se zde napřklad početné kurzy vaření místních thajských specialit. Také tu naleznete různá masážní a relaxační centra, kde můžete okusit proslulou thajskou masáž. Pokud vás láká rybaření na širém moři, není nic jednodušího, než se domluvit s některým z místních rybářů. Obvykle berou turisty na svém člunu na několikahodinové výlety. Některé podniky také nabízejí výlety na člunech po okolí. Oblíbená je cesta do národního parku Sam Roi Yot, kde můžete třeba krmit opice nebo si prostě zaplavat v křišťálově čisté vodě. Někdy při plavbě můžete dokonce zahlédnout delfíny.

Národní park Sam Roi Yot je od Hua Hin vzdálený asi 60 km a pokrývá plohu necelých 100 km čtverečních. Nabízí návštěvníkům čisté pláže, několik druhů ptactva, které mohou pozorovat a do výšky se tyčící vápencové skály. Mezi nimi je nejznámější Khao Sam Roi Yot s třemi sty vrcholů.

Asi 25 km od Hua Hin se nachází Thajská nadace přátel divoké přírody. Ta spolupracuje s Oddělením národních parků a Univerzitou Madihol na konzervaci thajské přírody. Můžete tu vidět medvědy, tygry, slony, opice nebo gibony.

Se slony se ovšem mžete skamarádit přímo v Hua Hin. Tři kilometry od cenra města najdete totiž sloní kemp. Po příjezdu vás zaměstnanci představí slonům, které můžete nakrmit banány. Poté se na jejich zádech vydáte na výlet. Nemusíte se ale bát, slona vždy řídí mahut, který mu sedí za krkem.

Jedenáctipatrový vodopád Namtok Pa La-u je situovaný 60 km západně od města. Naleznete jej uvnitř věčně zeleného lesa. Mimo vodopád zrak návštěvníků zaujmou také poletující motýli a ptáci.

V Hua Hin jsou rozpoznatelná tři roční období. Chladná a suchá sezóna trvá od listopadu do února. Průměrná teplota v těhto měsících klesá k 26 stupňům Celsia. Po většin času svítí slunce, odpoledne může foukat poměrně silný vítr směrem od moře. V březnu nastává horké období, denní teploty mohou přesáhnout 35 stupňů Celsia. Teplé jsou i noci, navíc stoupá vlhkost vzduchu. V červnu, ke konci sezóny, se v odpoledních hodinách mohou objevit přeháňky. V červenci následuje období dešťů, které končí v říjnu. Hua Hin ale netrpí monzunovými lijáky jako jiné oblasti Thajska. Kátké, ale o to intenzivnější spršky očekávejte odpoledne. Průměrné teploty se v této době pohybují okolo 28 stupňů Celsia. Přestože ráno může být zataženo, přes den se obvykle vyjasní.

Každý rok v červnu se na místní pláži pořádá jazzový festival. Navštěvují ho špičkoví hudebníci z celého světa. Prosinec pak patří přehlídce starých vozidel. Auta vyjíždějí z Bangkoku a svou jízdu zakončí právě v Hua Hin, což znamená 225km dlouhou projížďku.

Díky velké oblibě nabízí Hua Hin velké mnpožství ubytovacích kapacit - od levných bungalovů, až po velmi luxusní hotely. Pokud se na místo chystáte mimo hlavní sezónu, téměř vždy seženete ubytování přímo na místě. V období mezi lostopadem a březnem doporučuji rezervovat ubytování dopředu, například přes booking.com

Hua Hin je místo s jedinečnou historií. Ačkoliv je proslulé jako prvotřídní místo odpočinku, nebojte se že vás při návštěvě čeká jedině povalování na pláži. Aktivním turistům se nabízí nepřeberné množství zajímavých aktivit, kterými mohou v oblíbeném městě thajské šlechty trávit čas.

Přidej komentář