Cestování po Bangkoku

Díky rozlehlosti města není možné většiny památek dosáhnout pěšky, proto bude nutné použít některý z městských dopravních prostředků.

Taxi

Nejpraktičtějším dopravním prostředkem po městě je asi Taxi. Ve městě jich jezdí obrovské množství a tak není problém kdykoliv nějaké zastavit. Na rozdíl od České republiky je taxi velmi levné. Po nasednutí naskočí na taxametru 35B (cena zahrnuje i první 2km jízdy) a dál skáče cca po 5B za každý ujetý kilometr. Během zácpy (v Bangkoku téměř neustále) se rychlost taxíku pohybuje kolem cca 6km/h. Pozor na podvodníky - občas se stává, že po vás řidič chce platit už předem. Tento způsob nikdy nevyjde levněji, než účtování taxametrem, proto vždy trvejte na jeho zapnutí. Případně rovnou vystupte a chytněte jiné taxi. Cena: 35B za nastoupení + 5B/km

Mototaxi

Mototaxi je zajímavou alternativou taxíku v případě, že cestujete sami. Na rozdíl od taxi vás mototaxi sveze jen na krátkou vzdálenost (max cca 10km). Mototaxi je zároveň i rychlejší než klasické taxi, protože se zvládá mnohem snáz proplétat dopravní zácpou. Cena: 5B/km

Tuk-tuk

Tuk tuk je tradiční Asijský městský dopravní prostředek. Jedná se o hybrid auta a motocyklu. Jízda v něm je opravdovým zážitkem, neboť řidiči velmi často nerespektují dopravní předpisy a tak není ničím zvláštním, když se občas ocitnete v protisměru na rušné silnici. I když tuk-tuk působí velmi levně, opak je pravdou - cenově začíná na cenách taxi a končí až na dvojnásobku, či trojnásobku ceny, kterou byste dali za stejnou vzdálenost taxíkem. Místní Thajci proto tuk tuky vůbec nevyužívají. Použití tuk tuku doporučuji pouze za účelem zážitku (nesmíte vynechat) a pro dopravu mezi vzdálenějšími body využít jiný dopravní prostředek. Ceny za dopravu jsou smluvní a proto si vždy před nasednutím sjednejte cenu. Pozor na podvodníky. Mezi řidiči tuk tuků je velmi oblíbený trik, kdy za vámi přijde člověk a tvrdí, že je dnes státní svátek a dopravu tuk tuků dotuje vláda. Zavede vás k tuk tuku, kde vám i řidič potvrdí, že dnes jezdí zadarmo (případně za symbolických 10B). Po nastoupení vás pak vozí mezi pochybnými obchody s thajským hedvábím a šperky. Může se tak snadno stát, že místo plánovaného obcházení památek strávíte celý den v tuk tuku.. Cena: smluvní - cca 10B/km

Skytrain (nadzemka)

Mezi další zajímavé dopravní prostředky patří skytrain. Skytrain je městský vlak jezdící na vyvýšených platformách nad ulicemi. V součastnosti má pouze dvě linky (30 stanic). Mezi obyvateli města je velmi oblíben, neboť hned po metru se jedná o nejrychlejší dopravní prostředek po městě. úroveň a kvalita vlaků je na vysoké úrovni (v provozu od roku 1999). Cena: 10-40B (v závislosti na počtu stanic)

Metro

Bangkokské metro má v současnosti pouze jednu provozovanou linku (2 další se budují). Jízda moderním metrem je asi nejrychlejším způsobem dopravy v centru Bangkoku. Bohužel jako turisté ho však moc nevyužijete, neboť jste omezeni pouze na jednu linku, která se navíc táhne mimo hlavní turistické památky. Cena: 15-40B (v závislosti na počtu stanic)

Autobus

Systém autobusů v thajské metropoli působí na první pohled zmateně a nepochopitelně. Všechny popisky jsou většinou v thajštině a autobusy se liší pouze číselným označením. Charakteristické červené nebo zelenomodré autobusy jsou neklimatizované, levné a často přeplněné. Mimo těchto se dá v ulicích narazit i na takzvaný A/C bus, což je klimatizovaná, čistá a jen o málo dražší varianta předchozího. Pozor na kapsáře. Turisté v přeplněných thajských autobusech jsou velmi často cílem nenechavých kapsářů. Mějte proto vždy svoje cennosti na místech, kde vás nemohou okrást a nebo v ideálním případě s sebou žádné cennosti nenoste. Cena: od 7B (v závislosti na typu a trase autobusu)

Minibus

Minibus je "dálková" varianta klasického městského autobusu. Zpravidla sváží lidi z okrajových částí Bangkoku do jeho centra. Na první pohled je dokážete hned rozeznat - jedná se o malé, bílé mikrobusy s fialovým pruhem. Na rozdíl od autobusů v centru jsou mikrobusy moderní, klimatizované dopravní prostředky. Velmi netradičně je řešeno placení lístku, kdy po začátku jízdy řidič pošle autobusem ošatku a každý do ní vloží peníze za cestu. poslední cestující pak pošle plnou ošatku zpátky řidičovi. Cena: 20-50B (v závislosti na trase)

Doprava po kanálech

Středem Bangkoku teče největší thajský tok - řeka Chao Phraya. Dopravu po řece zajišťují rychlé čluny (long tail boat), nebo přívozy. Doprava po řece je rychlá, pohodlná, bezpečná a na rozdíl od jiných dopravních prostředků zde nehrozí riziko zácpy. Lodě jezdí každý den od 8 do 18hod v cca desetiminutovém intervalu. Cena: přívoz 5B, long tail boat od 10B

2 komentáře to “Cestování po Bangkoku”

 1. Romana 21 dubna 2014 at 9.06 Permalink

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jaký je nejsnažší způsob cestování po Bangkoku. Rádi bychom objeli všechny známé památky, ale nechce se nám moc utrácet za taxíky.

  • blata 21 dubna 2014 at 16.49 Permalink

   Ahoj Romano,
   vzhledem k neustálým zácpám v Bangkoku není taxík vhodný dopravní prostředek. Během zácpy je rychlejší jít pěšky, než sedět v taxi. Nejideálnější je využití skytrainu a metra v kombinaci s krátkými přejezdy tuk-tukem.


Přidej komentář