Muzea

Mezi další zajímavosti thajského hlavního města patří i několik muzeí. Rozhodně doporučuji návštěvu thajského národního muzea - je to snad největší historicko-umělecká sbírka předmětů v celém Thajsku. Další, svou sbírkou velmi unikátní, je letecké muzeum.

Národní muzeum Bangkok

Thajské národní muzeum se nachází v historickém centru Bangkoku - pěšky cca 10min od Grand Palace.  Jedná se o největší thajské kulturně-historické muzeum. Muzeum bylo poprvé otevřeno už roku 1874 jako soukromá sbírka krále Ramy V. Národní muzeum má tři stálé hlavní expozice - histrie, archeologie a umění. Velmi zajímavá je rozsáhlá sbírka mincí a papírových bankovek, která obsahuje snad všechny platidla z thajské historie. Co mě však na celém muzeu uchvátilo nejvíce byla sbírka královských pohřebních vozů. Bohatě zdobené pozlacené vozy sloužící pro poslední cestu člena královské rodiny jsou něco, co rozhodně stojí za návštěvu tohoto muzea. V muzeu je dále obrovská sbírka obrazů, kde je část zaměřena pouze na vyobrazení Budhy. Podobně jsou na tom i sochy, kterých je ve všech pavilonech nepřeberné množství. Jeden pavilon je pak specializován pouze na sochy Budhy a další na sochy dovežené z bývalého hlavního města Ayutthaya. Plánek muzea a kompletní sbírku si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách muzea: Thajské národní muzeum. vstupné: 50B (není vyžadováno žádné "speciální oblečení")  

Letecké muzeum Bangkok

Tohle muzeum doporučuji úplně všem, co se jen trochu zajímají o letectví.  Na rozdíl od jiných leteckých muzeí zde nečekejte obří sbírku letadel všeho druhu z různých koutů světa. Toto muzeum je zaměřeno pouze na Royal Thai Air Force (tedy thajské vzdušné síly). Ač má do počtu sice malou sbírku, co se kvality a exponátů týče, je na velmi vysoké úrovni. A hlavně - na rozdíl od všech jiných muzeí zde nenajdete žádné plůtky kolem exponátů - vše se dá obejít ze všech stran, na vše se dá sáhnout a hlavně - do více jak poloviny exponátů lze i nasednout!! Muzeum je zároveň škola leteckých mechaniků. Ve chvíli, kdy nás spatřili (bílé turisty), tak nás hned protáhli několika letadly a ukázali snad vše, co ukázat jde :) Seznam vystavované techniky naleznete na stránkách wikipedie vstupné: zdarma   [nggallery id=2]  

Přidej komentář