Ayutthaya (Phra Nakhon)

Starobylé město Ayutthaya je hlavním městem provincie Ayutthaya. Město bylo založeno roku 1350 králem U Thong. Ayutthaya se stala v pořadí druhým hlavním městem Siamu (dřívější název pro Thajsko) po městě Sukhothai. V 17. století obývalo město více jak 1 000 000 obyvatel a stalo se tak jedním z největších na světě. Roku 1767 byla Ayutthaya po četných barmských nájezdech srovnána se zemí. Po těchto útocích se hlavní město přesunulo přibližně 75km na jih, kde vznikl Bangkok. Do současnosti se z města dochovaly rozsáhlé ruiny, které jsou zapsány na seznamu dědictví UNESCO.  Dnes město obývá 59 000 obyvatel, které živí převážně cestovní ruch. Mimo chození po památkách nabízí Ayutthaya i jiná vyžití. Asi nejlákavější je možnost jízdy na slonech. Tu ovšem moc nedoporučuji, neboť vás svezou jen na krátkém okruhu městem. Mnohem lepší je využít projížděk džunglí na jiných místech. Pokud se na slonech nechcete vozit, můžete si zde za 20B koupit košík banánů, kterými lze krmit jak slony, tak i jejich malá slůňata.

Ubytování v Ayutthaya

Sehnat ubytování v této turisticky velmi populární oblasti může být v hlavní sezóně (listopad - začátek května) celkem problém. Během našeho cestování jsme si proto vše zařizovali raději dopředu přes Booking.com. I tak jsme se dostali na velmi příznivé ceny kolem 300B za noc. Ayutthaya je jednou z největších turistických atrakcí Thajska. Historické centrum Phra Nakhon Si Ayutthaya je obrovský historický areál v samotném centru města. Celý areál se dělí na nékolik základních částí:

Wat Phra Sri Sanphet

Asi nejznámější rozvalina v celé Ayutthaya. Sem většinou vedou první kroky každého návštěvníka. Jedná se o ruinu královské kaple, podle níž byl později vybudován chrám Wat Phra Kaeo (chrám smaragdového budhy) v Bangkoku. Podle něj si také můžete udělat představu, jak majestátně chrám vypadal po svém postavení ve 14. století. Celému chrámu dominují tři čedi s ostatky králů. Po levé a pravé straně jsou pak jen zbytky chrámů. Jeden z nich ukrýval velkou zlatou sochu Budhy, která vážila 250kg. Tu odnesli a roztavili barmánci při plenění města.

Wat Ratchaburana

Krypta dvou bratrů, kteří zemřeli při souboji na slonech o moc po smrti jejich otce. Wat Ratchaburana nechal postavit v 15. století král Boromaracha II. Krypta byla bohužel roku 1957 vykradena a přišla tak o většinu svých zlatých pokladů. Uvnitř krypty jsou zbytky původních nástěnných maleb.

Wat Phra Mahathat

Byl první chrám v Ayutthaye postavený králem U Thongem ve 14. století. Během dalších let byl mnohokrát rozšiřován a modernizován. Stejně jako celé město ho potkal smutný konec roku 1767, kdy byl barmskými nájezdníky vypálen a vypleněn.

Ležící Budha (Wat Lokaya Sutharam)

Ležící Budha je jednou z největších atrakcí Ayutthayi. Jedná se o velkou - 42 metrů dlouhou sochu. Socha byla dříve umístěna ve velkém chrámu, avšak po nájezdech Barmánců zbylo z chrámu jen 24 zbytků osmibokých pilířů, které lehce vyčnívají z podlahy bývalého chrámu. Socha zpodobňuje Budhu v situaci, kdy se stonásobně musel zvětšit, aby porazil démona Rahu. [nggallery id=3]  

3 Responses to “Ayutthaya (Phra Nakhon)”

  1. Eva 28 dubna 2014 at 7.03 Permalink

    Ahoj,
    chtěla bych se zeptat, jak se co nejjednodušeji dostanu z Bangkoku do Ayutthaya? Dále bych se chtěla zeptat, jestli se dá celé město stihnout během jednodenního výletu. Díky. Eva

    • blata 28 dubna 2014 at 7.14 Permalink

      Ahoj Evo,
      do Ayutthayi se dostaneš několika způsoby. Nejjednodušší, nejrychlejší a asi i nejdražší je taxík přímo z Bangkoku – ten odhadem vyjde na 600B-800B za jednu cestu. Další možností je autobus, který sem jezdí poměrně často ze Severního autobusového terminálu, nebo minibus vyjíždějící od Victory Monument – cesta potrvá přibližně hodinu a půl. Poslední a nejlevnější možností je vlak. Ten Vás však doveze pouze na nádraží v Ayutthaye, odtud musíte buď taxíkem, nebo tuk-tukem.

      Co se časové náročnosti výletu týče, tak ty nejzajímavější památky se dají bezproblému stihnout za jeden den včetně návratu do Bangkoku.

  2. Jiřka 10 října 2015 at 10.17 Permalink

    Díky za super popsanou cestu:-) 🙂


Přidej komentář