Sukothai

Thajsko není jen nádherná příroda nebo noční bary, k této zemi se také váže zajímavá historie. Toužíte-li ji poodhalit při návštěvě Thajska, nevynechte Sukothai. Město s historickým jádrem vás zavede až k počátkům thajského království sahající do 13. století.

Město bylo založené v polovině 13. století, v době zániku Khmérské říše, králem Phokhun Si Intharathitem. Porážka Khmérů zapříčinila vznik prvního skutečně nezávislého siamského království a Sukothai se stal hlavním městem Siamu. Zlatou éru své existence město zažilo za vlády krále Ramkhamhaenga. Ramkhamhaeng Veliký se podílel na vzniku thajské abecedy a položil základy vlády i náboženství. V období jeho vlády říše získala vliv na rozsáhlém území. Koncem 14. století začíná město postupně zanikat.

Pozůstatky starého města se dochovaly dodnes a patří mezi nejnavštěvovanější historicky významná místa Thajska. Staré město prošlo rozsáhlou rekonstrukcí v šedesátých letech minulého století a nyní je velmi dobře udržované. Ruiny starého města tvoří Sukothaiský historický park. V parku najdete celkem 193 ruin na 70 čtverečních kilometrech. Stěny starého města tvoří obdélník s délkou 2 km a šířkou 1,6 km. Ve středu každé stěny je vytvořena brána. Uvnitř hradeb stojí královský palác a 26 buddhistických chrámů. Největší z nich se jmenuje Wat Mahathat.

Nejlepším časem pro návštěvu ruin je brzké ráno, před příjezdem autobusů s mnoha turisty, poledne a večerní hodiny. Park je rozdělený na několik zón, vstupné se platí do každé zvlášť - pro zahraničního turistu stojí vstup do jedné zóny 100B. Vzhledem k velké rozloze parku se vyplatí půjčit si pro prohlídku jízdní kolo. Nejzajímavější místa je možné projít po svých za zhruba šest až osm hodin - Sukothai je tedy ideální pro jednodenní výlet.

Sukothai je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO od 12. prosince 1991. Stalo se tak proto, že reprezentuje vrcholná díla počátku siamské architektury, rozložení raných měst, městskou infrastrukturu a na tehdejší dobu skvěle řešený systém zavodnění. Je památkou počátků nejen architektury, ale také siamského umění, jazyka, literatury, náboženství a práva, ze kterého vznikl první thajský stát.

Ruiny starého města leží v blízkosti nového města Sukothai (New Sukothai), které je nyní hlavním městem provincie stejného jména. Sousedí s provinciemi Phrae, Uttaradit, Phitsanulok, Kamphaeng Phet, Tak a Lampang. Provincie se nachází 427 km od Bangkoku a rozkládá se na ploše 6596 km čtverečních. Nové město najdete 12 km od historického parku. Každé ráno se v novém městě pořádá trh s čerstvými potravinami, kde mohou návštěvníci ochutnat některou z místních specialit.

Jižní část provincie tvoří mimo jiné národní park Ramkhamhaeng. Většina parku leží v oblasti pohoří Khao Luang. Okolí Khao Luang okupují zemědělské půdy, které jsou závislé na vodě přitékající z hor. Nejvyšší vrcholy Khao Luang se nazývají Khao Phu Kha, Khao Phra Mae Ya, Khao Chedi a Khao Pha Narai.

Návštěvu Sukothai můžete naplánovat na kterýkoliv měsíc v roce. Ideální je rozmezí od listopadu do února, kdy je počasí chladnější a téměř vůbec neprší.

Doprava na místo je jednoduchá. Sukothai má autobusovou stanici, kterou kříží mnoho autobusových linek z různých končin země. Na letiště Sukothai směřují dvakrát denně lety z bangkokského letiště Suvarnabhumi. Cesta trvá hodinu a čtvrt. Jako dopravní prostředek můžete zvolit také vlak. Ten staví ve městě Phitsanulok vzdáleném 7 hodin cesty z hlavního města. Odtud autobus návštěvníky dopraví na místo za pouhou hodinu. Nejideálnější je však večerní autobus. Večer přijedete na místo, ubytujete se a brzo ráno můžete vyrazit na prohlídku historického města. Ubytování je nejlepší rezervovat dopředu, například přes booking.com

Sukothai je příjemné místo, které návštěvníky zavede do dob dávno minulých. Objevíte poklady thajských dějin na jednom z historicky nejvýznamnějších míst země.

Přidej komentář