Koh Chang

Ostrov Koh Chang nabízí mnoho možností, jak strávit příjemných několik týdnů dovolené. Uchvátí vás nádhernou přírodou i písčitými plážemi. Množství hotelů a resortů dovoluje každému vybrat si vyhovující ubytování. Přestože je vyhledávanou turistickou destinací, cestovní ruch zde ještě není tolik rozvinutý jako na jiných thajských ostrovech.  Až do druhé světové války Koh Chang nepřitahoval pozornost a vědělo se o něm velmi málo. V lednu roku 1941, během Francouzsko-thajské války, se však v blízkosti ostrova odehrála námořní bitva mezi thajským a francouzským námořnictvem, a tak se zapsal do širšího povědomí. Památník této bitvy stojí na jihovýchodním konci ostrova a je dobře přístupný návštěvníkům. Poté Koh Chang opět upadl na několik desetiletí téměř v zapomnění, a to až do 70. let. V té době se břehů ostrova dotkly rybářské čluny s prvními cestovateli na palubě. I poté trvalo ještě téměř třicet let, než se stal tak turisticky oblíbenou lokalitou, jakou je dnes.

Dovolená pro dobrodruhy i milovníky odpočinku na pláži

Název „Koh Chang“ v překladu z thajštiny znamená „Sloní ostrov“. Ten ostrov získal pro svůj tvar. Připomíná totiž koupajícího se slona. Sloni se na ostrově také opravdu vyskytují, každý kdo na ostrov zavítá má možnost se na slonovi projet, nebo dokonce se s ním vykoupat v moři. Zvířecí obyvatelstvo je ale mnohem rozmanitější. Kromě slonů se můžete setkat s makaky, vysokou a několika druhy hadů. Kdo nachází větší zálibu v opeřencích, jistě uvítá možnost pozorovat některé z desítek druhů ptáků, kteří na ostrově žijí. Koh Chang se nemusí chlubit jen faunou. S téměř třemi čtvrtinami ostrova pokrytými deštným pralesem se může pyšnit rozsáhlou divokou vegetací. Není tedy divu, že je součástí národního mořského parku. Dokonce je jeho největším ostrovem a zároveň druhým největším ostrovem Thajska – na délku měří třicet kilometrů, na šířku čtrnáct. Prostředkem této džungle se táhne poměrně vysoké pohoří – nejvyšším vrcholkem Sloního ostrova je Khao Salak Phet se svými 743 metry. Pobřeží lemují převážně písčité pláže, mezi kterými se občas vyskytne i kamenitá. Atraktivní podívanou pak bezpochyby zajistí vodopády, kterými se Koh Chang jen hemží. Nejoblíbenějším z nich je Klong Plu, který také jediný leží na západní straně ostrova. O Klong Nueng se zase říká, že je nejkrásnější. Okouzlit dokážou také korálové útesy. Poznávat ostrov můžete pěšky, na kole, v kajaku nebo třeba s potápěčskými brýlemi na nose. Méně dobrodružné povahy mohou odpočívat například při masážích. Aktivit, které se cestovatelům nabízejí, je celá řada. Stejně rozsáhlý je i výběr ubytování. Hotely i hostely se nachází v blízkosti pláže. Nejrozvinutější z nich je Hat Sai Khao. V její blízkosti je možné nalézt nejrůznější druhy ubytování – od levných bungalovů po luxusní hotelové apartmány. Stejně rozsáhlá je zde i nabídka služeb. Milovníkům nočního života se zase bude zamlouvat ubytování na Hat Tha Nam, kde o bujaré party není nouze.

Koh Chang - jednoduše přístupný ráj

Za návštěvu rozhodně stojí chrám v jedné z několika vesnic na ostrově, Ban Salak Phet. Mimo těchto několika málo vesnic tvoří zástavbu ostrova pouze hotely a turistické resorty, nestojí zde žádné město. Stálá populace čítá kolem pěti tisíc obyvatel. Množství hotelů názorně ilustruje, že hlavním zdrojem příjmů ostrova je v současnosti cestovní ruch. Tradiční obživou domorodců bývalo ale rybaření a sběr kokosových ořechů. Na jihozápadě ostrova se nachází Bang Bao – rybářská vesnice, kde má toto tradiční řemeslo stále své místo. Koh Chang leží v Thajském zálivu, jihovýchodně od hlavního města, Bangkoku. Dopravu po ostrově zajišťují dvě hlavní silnice, které se táhnou podél východního a západního pobřeží. Nejbližším městem spojujícím Koh Chang s Bangkokem, a potažmo zbytkem světa, je Trat. V jeho blízkosti se nachází letiště. Cestovat je možné i autobusem, který do Bangkoku jede zhruba pět hodin. Z Tratu se lze na ostrov dopravit trajektem. Koh Chang se nachází ve stejném klimatickém pásmu jako Bangkok, počasí je zde tedy typicky tropické. V červnu nastává období dešťů trvající až do října. V tomto období  na ostrov dorazí nejméně turistů, proto bývají některé hotely zavřené. Ideální doba pro návštěvu nastává právě po období dešťů, dříve než nastanou největší horka. Ta lze očekávat od března do května. Málokteré místo světa nabízí tolik rozmanitosti jako právě Koh Chang ve spojení se zázemím frekventované turistické destinace. Možná právě proto si tento exotický ráj vybírá za cíl svého putování stále více cestovatelů.

One Response to “Koh Chang”

  1. Peter Polednik 9 ledna 2018 at 0.37 Permalink

    Rok 2018. Velky fungujici ostrov. Opravdu patrici prirode. Malo turistu. Severni pobrezi turisticke jizdi spis domorode. Ruznorody. More melke ale ciste.


Přidej komentář