Koh Lipe

Drobný ostrov ležící v Andamanském moři nabízí nádhernou podmořskou podívanou všem nadšeným potápěčům. Ostatní uvítají možnost výletů nebo relaxaci s knihou na jedné z mnoha písčitých pláží. Domorodí obyvatelé Koh Lipe se nazývají „mořští cikáni“. V současné době žije na ostrově asi 500 zástupců tohoto původně kočovného lidu. V překladu z jejich řeči pidžinu vzniklého směsicí thajštiny a malajštiny, zamená Koh Lipe Papírový ostrov. Místní se živí hlavně rybařením a prací v oblasti turistického ruchu. Někteří se věnují pěstování zeleniny a rýže. Koh Lipe je nejjižnějším z pásu thajských ostrovů ležících v Andamanském moři. Od pevniny je vzdálený zhruba 60 kilometrů. Nachází se na úpatí podmořského národního parku Tarutao. Ostrov je snadno dostupný z mnoha míst na jihu Thajska. Po vylodění na platformě nalézající se v moři poblíž pláže Pattaya vás mohou vyzvednout místní obyvatelé. Za drobný poplatek návštěvníky dopraví na kteroukoliv pláž. Celý ostrov pak není problém procházet pěšky, proto zde nenajdete půjčovnu aut nebo motocyklů. Také je možné nasednout na boat-taxi, který vás přepraví na kterékoliv místo nacházející se na Koh Lipe.

Ubytování na ostrově

Nocleh naleznete na jedné ze čtyř pláží ostrova. Hlavní z nich je pláž Pattaya. Nabízí nejširší možnosti ubytování od větších resortů po bungalovy. Zde je také situováno velké množství restaurací a barů. Poblíž se nachází nákupní centrum ostrova, Walking Street. K prodeji jsou nabízené hlavně ručně dělané výrobky, mezi nimi šperky. Ty jsou oblíbenými suvenýry, které si turisté z ostrova rádi odvažejí. Oblast je také středem nočního života s množstvím go-go barů a jiných klubů. Protože se na ostrově nenachází žádné bankomaty, pro bezproblémový pobyt je nutné si přivést dostatek hotovosti s sebou. Další pláží ostrova je Hat Chao Ley, také známá pod jménem Sunrise Beach. Zde stojí škola, nemocnice a také vesnice Chao Lay. Hat Pramong, neboli Sunset Beach, je klidná pláž a jak název napovídá, ideální místo pro pozorování západu slunce. Sever ostrova lemuje pláž Karma. Některé resorty jsou zavřené mimo hlavní sezónu, která trvá od začátku prosince do konce února. Bez rezervace může být obtížné najít vhodné ubytování, hlavně ve dnech okolo národních svátků a v období Vánoc a konce roku. Oblíbená místa mohou být plně obsazená již několik měsíců dopředu. V blízkosti Koh Lipe leží několik neobydlených ostrovů, kam se lze dopravit člunem. Na některých z nich, Koh Adang a Koh Rawi, je možné i kempovat. Ubytování je nejlepší zařídit alespoň jeden den před návštěvou ostrova. Tím se vyhnete i případným problémům při hledání přímo na místě. Kompletní nabídka ubytování na ostrově je k nalezení například na serveru booking.com.

Cesta na ostrov

Jedinou cestou na Koh Lipe jsou lodě z přístavu Pak Bara. Loď odplouvá v 10.30 z Pak Bara směrem na Koh Tarutao a dále pokračuje na Koh Lipe. Cena lístku je 450B a plavba trvá 2h. Další loď vyplouvá ve 13.30 a cestou zastavuje ještě na Koh Bulon Leh. Cena je od 450 do 550B. Z Koh Lipe zpět na pevninu vyplouvá loď vždy v 9 ráno. Pokud se chcete podívat na okolní ostrovy, můžete využít stejnou loď a vyrazit za 300B na Koh Bulon Leh (cca hodina plavby). Tato loď jezdí pouze v hlavní sezóně! Mimo ni je jedinou možností soukromá loď, která výjde na cca 4000B za cestu. V tomto případě je lepší poprosit některého z místních rybářů, ti budou ochotni vás odvézt i za mnohem nižší ceny.

Potápění na Koh Lipe

Koh Lipe je známý pro své nádherné podmořské prostředí a nekonečné korálové zahrady. Proto k populárním činnostem návštěvníků ostrova patří hlavně šnorchlování a potápění. Ačkoliv poblíž všech pláží se nacházejí místa vhodná pro šnorchlování, nejepší zážitek na návštěvíky čeká, pokud se vydají zkoumat podmořský svět u ostrovů obklopujících Koh Lipe. Jedno z míst oblíbených mezi potapěči leží mezi ostrovy Koh Adang a Koh Rawi. Je zde k vidění obrovské množství ryb a korálů. Ve středu podmořského parku najdete Hin Takorn Dukong, taktéž místo s rozmanitým podvodním životem. Mnoho potápěčů láká prohlédnout si vrak lodi Yong Hua, který se nalézá na dně oceánu nedaleko od západního pobřeží Koh Lipe. 50m dlouhá loď se potopila po požáru v roce 1996. Vrak leží na písčitém dně v hloubce 42m a jeho vršek se nachází v hloubce 28m. V současnosti je pokrytý vodními rostlinami a obývaný hejny ryb. Nejoblíbenější ostrov, odkud se můžete vydat prozkoumat okolní vody je Ko Bu Tang. Mimo podmořského bohatství zde můžete obdivovat nepřeberné množství ptáků a jiných živočichů, ostrov obývají například makakové.

Výlety do okolí

Mnoho návštěvníků se z Koh Lipe vydává na jednodenní výlety do okolí. Na blízkém ostrově Koh Adang se můžete vypravit skrz džungli k Pirátským vodopádům. Z útesu Chado je krásný výhled právě na Koh Lipe. Nebo si můžete vyzkoušet projížďku v kajaku kolem Koh Lipe. Zabere jen několik hodin. Nabízené jsou také kurzy plachtění, na jejichž konci lze získat certifikát o absolvování. Pokud byste raději zůstali na ostrově, můžete si prohlédnout Princeznin palác - sídlo, kam se uchyluje thajská královská rodina při návštěvě ostrova. Jestliže se vydáte do vnitrozemí, možná narazíte na nevelký budhistický chrám stojící uprostřed ostrova. Koh Lipe disponuje několika relaxačními centry, kde můžete vyzkoušet pravou thajskou masáž. Koh Lipe je i přes svou velikost poměrně oblíbenou destinací, ale nemusíte se bát davů turistů. Krásu zdejší přírody ocení hlavně obdivovatelé podmořského světa, ale spokojený bude každý, kdo by rád strávil dovolenou na příjemné pláži s křišťálově čistou vodou vůkol.

10 Responses to “Koh Lipe”

 1. Robert 6 března 2016 at 14.59 Permalink

  Info…jsou tady bankomaty a taky smenarny. Lidi celkem dost…

 2. Alexndra 9 března 2017 at 16.22 Permalink

  a dostat se tam dá i lodí z malajského Langkawi

 3. Martin 20 března 2017 at 13.35 Permalink

  Doprava bez problémů z malajskeho ostrova Langkawi. Aktuální cena 200RM zpáteční.

 4. Lukáš 3 prosince 2017 at 12.41 Permalink

  Prosím o info, zda se dá jet na Koh Lipe lodí z Lanty a Phuketu.

  • blata 18 února 2018 at 10.25 Permalink

   Ahoj Lukáši,
   Na Ko Lipe se jezdí nejčastěji z Langkawi. Z Ko Lanty ani z Phuketu bohužel žádný pravidelný spoj není.

   • dany 2 dubna 2019 at 13.54 Permalink

    Ale je. Jezdí se že všech možných ostrovů, ale je to celkem dlouhé a drahé.

   • Eny 16 června 2019 at 20.03 Permalink

    Prosím o radu, nevíte někdo jak je s vizem když bych chtěla jet z Langkawi na Koh Lipe? Zda je potřeba si zařídit předem, nebo dostanu razítko po příjezdu na ostrov až projdu jakoby emigraci má tam

    • blata 3 září 2019 at 10.44 Permalink

     Ahoj Eny,
     nově by neměl být problém víza vyřešit na místě na 30dnů (dříve bývalo 15). Důležité je být v přístavu ideálně 1h před odplutím, aby si stihla projít imigračním. Samotná víza se pak řeší až na Ko Lipe po připlutí. Cena je 2000 THB. Pro víza s delší platností je potřeba navštívit předem ambasádu.

     • Michal 6 listopadu 2019 at 7.19 Permalink

      Do Thajska neni vizum potreba pokud jste turista budete tam do 30 dni a zadny poplatek se neplati.

 5. Aja 11 března 2018 at 8.34 Permalink

  Z KoLanty jede kazdy den Ferry nebo speed boat spolecnosti Bundhaya , http://www.bundhayaspeedboat.com. v obdobi listopad-30.duben.


Přidej komentář