Koh Mook

Koh Mook je maličký ostrůvek, který je oproti ostatním thajským ostrovům trochu opomíjený. Nachází se ve stínu slavné provincie a letoviska Krabi. Proto na Koh Mook mnoho turistů nepotkáte. To ovšem neznamená, že ostrov nemá co nabídnout. Panenská příroda a neopakovatelný klid představuje pro mnoho ideální dovolenou.

Kde se Koh Mook nachází?

Ostrov leží na jižním pobřeží Andamanského moře. Je relativně malý, většinu pobřeží zaujímá džungle a skály. Vyniká malebnou přírodou a klidným prostředím. Výchozími body pro cestu na ostrov jsou přístav Pak Meng Pier a Kuan Tung Ku Pier. Není tomu tak dávno, kdy na tento ostrov turisté prakticky nezamířili. V poslední době se to mění a cestovní ruch se zde pomalu, ale jistě rozvíjí. Na své si přijdou také milovníci podmořského světa. Na ostrově je několik divecenter a okolní vody nabízejí spoustu pěkných lokalit. Díky klidné a průzračné vodě je ostrov ideální i pro milovníky šnorchlování. Jestliže hledáte luxusní ubytování, pak na Koh Mook raději nejezděte. Převládají zde spíše jednodušší resorty a bungalovy, výběr navíc není moc velký. Většina bungalovů se nachází přímo u pláže. Hlavním lákadlem tedy zůstává neopakovatelný klid, který jen podtrhuje zdejší atmosféru.

Pláže na Koh Mook

Pláže a koupání na ostrově nemají chybu. Ostrov je lemován spoustou malých pláží, kde při troše štěstí nepotkáte za celý den nikoho. Vstup do moře je téměř všude pozvolný, což ocení především rodiny s dětmi. Nejlepší pláží je pláž Hat Sai Yao, která se nachází na západním pobřeží, tedy na opačné straně od pevniny. Této pláži se také přezdívá Hat Faráng, protože je vastněna farángem (thajský výraz pro cizince evropského původu). Druhou zajímavou pláží je Ao Phang Ka, která představuje ideální místo pro romantiky. Na této pláži budete mít absolutní soukromí a klid.

Počasí na ostrově

Průměrná teplota na ostrově se pohybuje mezi 26 - 28°C. Nejteplejší období je v měsících únor - květen. V květnu pomalu přichází období dešťů, které se zpočátku projevuje jen krátkými odpoledními slejváky a nočním deštěm. Od půlky srpna pak pravidelnými srážkami, které jsou nejintenzivnější v září, říjnu a listopadu. Koncem listopadu pak deště ustávají.

Kam se vydat?

Mezi nejzajímavějíš místa ostrova patří úžasná Tham Morakot (Emerald Cave / Smaragdová jeskyně). Do jeskyně lze buď vplavat z lodě, nebo dojet na mořském kajaku. Po cca čtvrthodince plavání tmavou jeskyní doplavete do laguny se skrytou pláží, kterou v minulosti využívali piráti jako skrýš pro svou kořist. Spíše než o jeskyni se jedá o propast v nitru ostrova, která je spojena tunelem s mořem. K jeskyni vás velmi ochotně dovezou místní za drobnou úplatu. K návštěvě jeskyně doporučuji velmi brzké ranní hodiny. Klidně i v 5 ráno. Vyhnete se tak davům turistů, kteří se k jeskyni nechávají vozit z nedaleké Koh Lanta a z Pakmengu. Další zajímavou alternativou, jak strávit zajímavý den je cesta na nedaleké ostrůvky Ko Ngai a Ko Kradan. Na ostrovech jsou úžasné pláže a spousta zajímavých lokalit ke šnorchlování. Na tyto ostrovy nejezdí žádná pravidelná linka, takže jedinou možností je domluva s místními. Na obou ostrovech jsou bungalovy, takže pokud chcete zažít pár dnů naprostého klidu, opusťte už tak klidný Koh Mook a vydejte se ještě o kousek dál.

Přidej komentář