Koh Lanta

Ostrov na jihu Thajska zdobený písčitými plážemi přímo vybízí k oddechu. Pokud hledáte únik z velkoměsta a klidný odpočinek, Koh Lanta bude tou správnou volbou.

Koh Lanta ve skutečnosti sestává z několika malých ostrovů jimž vévodí dva větší – Koh Lanta Yai a Koh Lanta Noi. Pokud se ale mluví o cestách a dovolených, názvem „Koh Lanta“ je obvykle označovaný samotný Koh Lanta Yai. Tento ostrov leží na jihu Thajska, sedmdesát kilometrů od města Krabi. Je šest kilometrů široký a třicet dlouhý. Téměř po celé délce ostrova vede hlavní silnice.

 Soukromí pro každého

Podél západního pobřeží ostrova se táhne devět bílých písčitých pláží lemovaných korálovými útesy. Pláže jsou obklopeny hotelovými resorty. O ubytovýní na ostrově tedy není nouze. Protože Koh Lanta není tolik populární jako jiné thajské ostovy, návštěvníci nemusí mít obavy z nedostatku soukromí. Po celou dobu pobytu mají možnost vyrazit na klidnou procházku po pláži a večer sledovat zapadající slunce nad oceánem a užívat si příjemný mořský vánek. Nejoblíbenější pláží je Klong Dao. Naleznete zde veškeré turistické zázemí, na jaké si vzpomenete. Ubytování si zde vybere každý – od nejlevnějšího až po luxusní pro náročné cestovatele. Podobně je na tom Pra Ae neboli Dlouhá pláž. Jak její jméno napovídá, jedná se o nejdelší pláž na ostrově, zabírá čtyři kilometry dlouhý pás pobřeží na severu Koh Lanta. Protikladem pobřeží budiž hornaté vnitrozemí. Vrcholky pokryté stromy nabízejí výzvu pro aktivnější cestovatele. Odměnou za trochu námahy při výstupu pak bude nádherný výhled na ostrov. Pro sportovně laděné turisty je v některých zařízeních na ostrově nabízena výuka muay thai. Také jsou zde ideální podmínky pro kajakování, potápění a šnorchlování. Následně se můžete odměnit věhlasnou masáží. Nabídka aktivit pro návštěvníky ostrova zahrnuje také rybářské výlety. Za návštěvu rozhodně stojí jeskyně Khao Mai Kaew, které leží uprostřed ostrova. Prohlídku je možné uskutečnit po svých s průvodcem nebo si troufnout projet se na slonovi. Den pak mohou návštěvníci otrova zakončit v některé z místních restaurací nebo barů. Také se můžete vydat prozkoumat Ko Lanta Noi. Na ostrov pravidelněvyplovají trajekty z Koh Lanta Yai. Protože není obvyklým cílem turistů, umožňuje nahlédnutí do běžného života místních obyvatel. Kulturní rozmanitost ostrova je pozoruhodná. Mísí se zde budhisté, muslimové a mořští cikáni. Zvyky posledně jmenovaných můžete poznat v jedné vesnici na ostrově. Dozvíte se něco o jejich víře, poznáte místní jazyk a způsob života. Naopak směsici všech obyvatel naleznete ve Starém městě na východě Koh Lanta.

Ideální zázemí pro klidnou dovolenou

Počasí na ostrově je tropické. Střídá se období dešťů s obdobím horka. Vedra trvají od ledna do dubna, od května do prosince pak vydatně prší. Po celý rok si moře udržuje vysokou teplotu – kolem devětadvaceti stupňů celsia. Nejsnazší doprava na ostrov je letadlem do některého z blízkých měst a následně trajektem. Nejbližší letiště jsou v Krabi a Thongu, kam létají každodenní lety z Bangkoku. Další možností je doletět na mezinárodní letiště ve Phuketu. Hotely a resorty obvykle disponují pickupem, který hosty vyzvedne po příjezdu na ostrov, a také slouží k převozu hostů v rámci ostrova. Pokud ale máte zájem o větší svobodu pohybu, můžete využít taxi služby nebo si vypůjčit jeep nebo motorku. Koh Lanta není místem divokých večírků ani centrem rozsáhlého kulturního vyžití. Naopak poskytuje únik od městského ruchu. Proto ti, kdo hledají opravdu klidné místo, kde se nebudou muset strachovat o dostatek soukromí, si dovolenou zde užijí nejvíc.

Přidej komentář