Koh Samui

Ostrov Koh Samui: Nastal čas splnit si svá přání Dovolená jako z romantického filmu čeká návštěvníky thajského ostrova Koh Samui: azurové moře s korálovými útvary, malebně rozervaná skaliska, panenský deštný prales, kokosy, opice, sloni - prostě to nejlepší, co k dovolené v Thajsku patří. Bohatá a dobře rozvinutá síť turistických zařízení navíc zaručuje veškeré pohodlí za velice příznivé ceny. Ostrov Koh Samui nadchne milovníky klidu a přírody právě tak, jako nejnáročnější cestovatele.

Ostrov zažívá rozmach turismu

Až do konce 20. století byl ostrov poměrně izolovaný a návštěvníky téměř opomíjený. Chyběla na něm rovněž dopravní infrastruktura. Od 90. let sem přijíždějí lodě plné turistů a ostrov zažívá obrovský rozmach turismu. Koh Samui je v současné době druhým nejoblíbenějším thajským ostrovem (po Phuketu). Koh Samui je se svými bílými plážemi, korálovými útesy, kouzelnými lagunami, malebnými vodopády, kokosovými palmamu a křišťálově čistou vodou stále oázou přirozené krásy. Koh Samui (někdy se používá názvu Ko Samui nebo jenom Samui) je ostrov v Thajském zálivu. Rozkládá se jižně od Bangkoku asi 35 kilometrů od východního pobřeží Thajska. Plocha přibližně 250 kilometrů čtverečních ho řadí na třetí místo co do velikosti thajských ostrovů. V pobřežních nížinách pěstují domorodí obyvatelé ovoce. Střed ostrova je hornatý (žula), svahy jsou pokryty panenským deštným pralesem.

Koh Samui, to jsou hlavně přírodní krásy

Správním centrem ostrova je přístav Nathon. Nejpopulárnějšími plážemi Koh Sumai jsou Chaweng a Lamai. V jejich blízkosti se nachází nejvíce luxusních hotelů, penzionů a wellness zařízení. V okolí těchto pláží panuje velmi rušný noční život. Naopak pokud chcete trochu klidu, tak jsou pro vás ideální pláže na severu ostrova u osad Mae Nam , Bophut , Bang Rak (Big Buddha) a Choeng Mon. Tyto plážejsou totiž mnohem méně navštěvované, než Chaweng a Lamai. Mezi další oblíbená místa patří Laem Yai, odlehlejší pláže s výhledem na ostrovy Angthong nebo Mae Nam, půvabné poklidné pláže na severním pobřeží. Turisté dále také často navštěvují rybářskou vesnici Bophut, která se rychle mění v komerční centrum. K zajímavostem Koh Samui patří vodní park Samui Aquarium – což je obrovské akvárium plné korálů a mořských ryb. Mimo to se v areálu Samui Aquarium nachází také Tiger Zoo, kde si návštěvníci mohou pohladit bengálského tigra a vyfotit se s ním. Dále se zde nachází „motýlí muzeum“, kde jsou k vidění živí motýli – někteří s rozpětím křídel až čtvrt metru! Všichni turisté chtějí vidět skalní útvar nazývaný Grandfather & Grandmother Rocks (Hin Ta – Hin Yai, nebo také Děd a Bába). Skalní útvar je zajímavý tím, že na první pohled připomíná mužské a ženské genitálie. Skála je k vidění na pláži Lamai. Pěkný je výlet k vodopádům Namtok Hin Lat nebo k vodopádům Na Mueang. Po skalní kaskádě padá voda z purpurově zbarvených skal z výšky skoro 80 metrů. Koupání u vodopádů je nevšedním zážitkem. Ale pozor: v roce 2000 zde přišel o život Peter Dubovský,  záložník reprezentace a španělského klubu Real Oviedo. Zabil při skoku z deset metrů vysokého vodopádu. Další oblíbenou atrakcí jsou stovky opic (někdy cvičených) a projížďka na slonech.

Do silných proudů raději s instruktorem

Na celém ostrově, ale zejména v nejnavštěvovanějších místech, jsou obchody a půjčovny s potápěčskou výbavou. V Chaweng je velké množství potápěčských center s velkou nabídkou potápěčských výletů, kurzů, nebo i vícedenních programů. Zájemci se jezdí potápět do mořského národního parku Angthong nebo na Koh Tao, protože kolem pláží a přímořských letovisek není dobrá viditelnost. Korálové útesy v mělkém moři, někdy nazývané korálové zahrady, skýtají ideální možnosti k prohlídkám podmořského prostředí. V moři kolem Koh Samui bývá viditelnost mezi 10 až 30 metry. Místo je považováno za jedno z nejkrásnějších a nejbezpečnějších destinací pro potápění či šnorchlování. I přesto se v těchto místech občas vyskytují mořské proudy, které vás mohou odvléci daleko na moře. Proto se vždy doporučuje mít doprovod někoho zkušeného.

Doprava na Koh Samui funguje spolehlivě

Na ostrov Koh Samui je možno se dopravit letecky, lodí nebo autobusem. Pravidelné letecké linky sem míří z Bangkoku, Pattaye, Phuketu, Singapuru a z Chiang Mai. Při odletu je cestujícím nabízeno občerstvení, samozřejmostí je i bezplatné internetové připojení (wi-fi). Transfer z letiště do letovisek je naprosto bezproblémový: do Chawengu odjíždějí mikrobusy ve dvacetiminutových intervalech (cena asi 120 bahtů). Rychlejší taxi stojí od 300 do 500 bahtů. Cenu je třeba ohlídat, někteří řidiči nepoužívají taxametr. Z vlakového nádraží a z letiště v Surat Thani je možno dopravit se při kombinaci autobusu a trajektu. Tento způsob cesty na Koh Samui přijde asi na 200 až 300 bahtů, je zdlouhavější, ale z cestovatelského pohledu velmi zajímavý. Přepravu od pevniny na ostrov zajišťují různě velké trajekty. Menší lodě jsou levnější, ale více přeplněné cestujícími a méně pohodlné, než velké klimatizované a dobře vybavené trajekty. Na trajektech lze přepravovat i auta. Zajímavý způsob cesty na Koh Samui je použití expresní trajektové linky (tři hodiny cesty za asi 150 bahtů) nebo vysokorychlostního katamaránu – ten doporučuji zejména lidem trpícím mořskou nemocí. Díky vysoké rychlosti plavby se tolik neprojevuje vlnění moře a zároveň jste v cíli mnohem rychleji, než klasickými plavidly. Z Bangkoku je možno cestovat autobusem. Cesta trvá asi 11 hodin (z toho polovina času je na trajektu, který pluje přes dva ostrovy) a stojí asi 1250 bahtů. Ostrov Koh Samui je možno poznávat z taxíku, oblíbené jsou tady vyhlídkové pickupy. Řidiči jen neradi zapínají taxametr (nebo ho vůbec nemají). Cenu je třeba dohodnout předem a potom kontrolovat. I když někteří taxikáři nabízejí na vývěskách třicetikilometrový výlet za 600 až 800 bahtů, dá se většinou cena usmlouvat na polovinu. Při smlouvání velmi záleží na období, v kterém se na ostrové nacházíte. Během hlavní sezóny, kdy tu je nejvíce turistů, nemusí být smlouvání příliš úspěšné. Obecně platí, že cena taxi na Koh Samui patří mezi nejvyšší v celém Thajsku. I tak to ale není žádná "hrůza". Cena za kilometr se pohybuje kolem 5-8B, poplatek za nasednutí je 62B a cena za hodinu čekání je 200B. Autobusová doprava funguje na Koh Samui poměrně dobře a ceny jsou nízké (například 60 bahtů za 30 kilometrů), někdy se řidiči snaží turisty ošidit a požadovat vyšší jízdné než od místních obyvatel.

Jídlo je levné, pití podstatně dražší

Typickou potravinou dostupnou na všech místech Koh Samui jsou kokosové ořechy. Vyznačují se lahodnou chutí. Zdejší kuchyně nese malajské, indonésské a indické stopy: oblíbené je curry, rýžové nudle v rybí omáčce, kuře birayani. K místním specialitám patří solená vejce s rambutanem. Pokrmy jsou ostře kořeněny. Ke zdejším nešvarům patří dvojí ceny v restauracích - turistům jsou někdy účtovány až o čtvrtinu vyšší ceny než Thajcům. Cena hlavního jídla v menší restauraci by měla stát asi 100 bahtů. Turistům se doporučuje kontrolovat ceny a v případě přemrštěných částek si vybrat jinou restauraci. Místní pivo stojí asi 80 bahtů, importované je dražší. Víno je poměrně drahé, není neobvyklé za lahev v restauraci zaplatit i dva tisíce bahtů. Po celé Chaweng se nacházejí bary. Pro udržení pořádku mívají otebvřeno jen do jedné, maximálně druhé hodiny po půlnoci. Návštěvníci Koh Samui by měli ochutnat rum ze zdejšího lihovaru. Připravuje se s příchutěmi kokosu, ananasu, pomeranče a citronu nebo přírodní, ochucený cukrovou třtinou. Připravují se z něho velmi chutné koktejly. Návštěvu lihovaru na jižním pobřeží nabízejí cestovní kanceláře.

Auto a moto půjčovny: Opatrnost nade vše

Pro cesty za poznáním ostrova si návštěvníci mohou vypůjčit auto, bicykl nebo motorku. Ti, kteří nemají vztah k řízení, jezdí taxíkem nebo autobusem. Při indivudální dopravě po ostrově je třeba počítat s tím, že zejména místní nedodržují jakákoliv pravidla. Výhodou je, že se na ostrově vzhledem k jeho velikosti nikdo nemůže ztratit. Na  ostrově Koh Samui fungují půjčovny automobilů. V porovnání s ostatními cenovými relacemi není jejich pronájem právě levný, pohybuje se os 1000 do 2000 bahtů za den. Cena se odvíjí od kubatury, stavu vozidla a garancí, které půjčovna dává. V mnoha případech nejsou valné a turista bývá v případě nehody mnohdy nemile zaskočen, protože musí uhradit všechny vzniklé škody. Je dobré zkontrolovat podmínky pojištění a požádat o kopii smlouvy. Pouze First Class  pojištění zahrnuje všechny pojistné události. K půjčení automobilu je třeba mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny motocyklů nabízejí ponejvíc motorky nižší kubatury a skútry. Půjčovné na jeden den se odvíjí od stavu a velikosti motocyklu, rozpětí je značné – od 100 do 1000 bahtů za den. I když jsou silnice na Koh Samui v poměrně dobrém stavu a členitost terénu svádí po projížďce, turisté by si měli být vědomi, že půjčení motorky na Koh Samui patří k rizikovějším podnikům. Kromě nebezpečí zranění či škod způsobených bez jakékoliv pojistky se někteří neseriozní majitelé půjčoven snaží turisty podvádět. Jakmile požadují cestovní pas do zálohy, je lepší hned odejít a najít důvěryhodnější i když třeba dražší půjčovnu. Pro jízdu na motorce je předepsána ochranná přílba a doporučují se pevné boty. Návštěvníci Koh Samui si mohou vypůjčit i jízdní kolo. Tato zábava stojí 100 a 130 bahtů na den. Některá ubytovací zařízení půjčují kola dokonce zdarma. Jízda po ostrově není bezpečná, silnice mají hodně výtluků a je nutno počítat s tím, že řidiči nedávají cyklistům přednost. Přílba by měla být samozřejmostí. Půjčené kolo je třeba bedlivě hlídat, zloději kol z půjčoven čekají na svou příležitost. Bicykly jsou na horší úrovni, než jsou Evropané zvyklí.

Ubytování na Koh Samui

Sehnat ubytování na Koh Samui není problém. Jen je dobré pokoj předem rezervovat, a to zejména ve vrcholné turistické sezoně. Za posledních 20 let vyrostlo na Koh Samui na pět set hotelů, které disponují 60 tisíci lůžky. Největší koncentrace hotelů je v blízkosti  Chaweng Beach. Klidnější ubytování najdou návštěvníci v oblasti Mae Nam Beach. Ubytování na Koh Samui je možno nalézt v hotelech, bungalovech, apartmánech, stylových resortech, a to ve všech cenových relacích: nenároční turisté mohou na Koh Samui bydlet už od 225 bahtů. Nabídka je tak tak nepřeberná, že ani není možno jmenovat konkrétní zařízení. Při hledání ubytování na Koh Samui je nejlepší obrátit se na cestovní kancelář, která zájezdy na Koh Samui zprostředkovává. Pracovníci cestovní kanceláře dokážou najít ubytování přesně podle požadavků klienta. Ubytování na Koh Samui se dá pořídit velmi levně. Nejlevnější hostely začínají na cenách kolem 300B na noc (170kč). Rezervovat dopředu si je můžete například zde: kompletní nabídka ubytování . Velkou výhodou je, že nejste nijak omezováni cestovkami, ani ničím jiným.

Počasí na Koh Samui

Ostrov Koh Samui se rozkládá v tropické monzunové oblasti, což ovlivňuje jeho klima a počasí. Na Koh Samui se střídají suchá, horká a deštivá období. Ve srovnání s jinými thajskými ostrovy se ovšem počasí na Koh Samui dá označit za relativně sušší. Nejméně srážek zde spadne v únoru. Průměrná teplota vzduchu na Koh Samui neklesá po celý rok pod 30 stupňů Celsia. Výkyvy denních teplot v závislosti na ročním období jsou jen minimální. V noci teplota trochu klesne, ale o nějakém skutečném ochlazení nelze hovořit. Monzunové podnebí způsobuje poměrně vysokou vzdušnou vlhkost – více než 80 procent. Deště jsou sice časté, ale krátké a příjemné – patří ke koloritu místa. Vítr na Koh Samui vane většinou jen mírný, asi tak do šesti metrů za sekundu. Při sledování meteorologických údajů je dobré zaznamenat si datum plného úplňku. Jeho síla je tak mocná, že sledování úplňku na Koh Samui patří k oblíbeným atrakcím a provázejí ho pravidelné měsíční (full moon) party. Níže uvedená tabulka obsahuje pouze průměrné hodnoty za dlouhé období. Vzhledem ke klimatickým změnám mohou být některé měsíce horší, jiné naopak lepší, než je uváděno. Nejvhodnější období pro návštěvu Koh Samui je od začátku února (konce ledna) po začátek dubna.
Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
Průměrná teplota 26°C 27°C 29°C 29°C 30°C 29°C 29°C 29°C 28°C 27°C 27°C 27°C
Denní Max 28°C 29°C 31°C 32°C 33°C 32°C 32°C 32°C 31°C 30°C  29°C 29°C
Denní Min 24°C 25°C 26°C 26°C 26°C 26°C 25°C 25°C 25°C 24°C 24°C 24°C
Průměrné srážky (mm) 90 30 30 80 160 100 120 100 130 290 430 150
Deštivých dnů 7 5 4 5 9 9 9 10 11 16 15 9
Teplota moře 26°C 27°C 27°C 28°C 28°C 28°C 28°C 28°C 28°C 27°C 27°C 27°C
 

149 Responses to “Koh Samui”

 1. Veronika 6 února 2014 at 12.02 Permalink

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda orientační cena,kterou uvádíte za noc (170kč) je za 1 osobu nebo celkově za pokoj? děkuji:)

 2. blata 6 února 2014 at 12.18 Permalink

  Ahoj Verčo, tato cena je za osobu a jen v dost výjmečných případech. Ubytování se musí hledat přímo na místě a je to hodně o štěstí (hlavně se vyhni pouličním naháněčům, kteří nabízejí ubytko). My se dostali i na poloviční cenu, ale bylo to mimo sezónu. Pokud se ti nechce teď v sezóně riskovat, doporučoval bych rezervaci předem např. přes booking. Pokud máš jakýkoliv další dotazy, moc rád pomůžu.

  • tony 2 února 2016 at 4.45 Permalink

   Full moon party byva na KOH PHANGAN noe na Samui a vodopad z ktoreho zpadol Dubovsky ma 80 metrov a nie 10 m. V clanku je dost zavadzajucich informacii

   • blata 2 února 2016 at 8.49 Permalink

    Ahoj Tony,
    díky za upozornění. „Full Moon“ party bývají po celém Thajsku – ovšem pouze na Ko Phanganu je ta oficiální a zároveň největší. V tomto případě se jedná spíše o několik lokálních malých akcí, než o party obřích rozměrů jako na Ko Phanganu.
    Co se vodopádu týče, tak je to kaskáda, která má dohromady 80m.

 3. Lea 16 února 2014 at 17.33 Permalink

  Ahoj,
  chceme v srpnu na Samui, Tao a Phanang procestovat, jindy nemůžeme … prosím o radu na konkrétní tipy ubytování – levné, klidně bungalov, nemusí být v centru turismu, vyhledáváme spíše klidnější místa s minimem lidí.
  Chtěla jsem i na pár dní Bankok, ale nejsem si jistá, jak to bude za půl roku vypadat se situací …

  Díky moc za odpověď.

  • blata 16 února 2014 at 19.03 Permalink

   Ahoj Leo,
   v této oblasti jsme byli začátkem srpna (začátek období dešťů) a počasí úplně v pohodě. Super je, že touhle dobou tam je opravdu výrazně méně lidí, než v hlavní sezóně (během české zimy). Ubytování jsme si zařizovali dopředu u Easy Divers (na Koh Tao), ale to jsme měli jako balíček i s potápěním. Předem jsme je ale prosili, že preferujeme co nejlevnější a dokázali nám zařídit malej bungalov, kde bylo místo jen na postel a malou sprchu se záchodem (což nám naprosto stačilo) – za tohle jsme platili cca 500B/noc (za oba). Když jsme se pak procházeli po ostrově, tak u spousty bungalovů byly cedule nabízející ubytování za cenu kolem 300-500B/noc (cca 500m od moře – hned u pláže jsou ceny samozřejmě jinde). V tomhle období není vůbec problém sehnat ubytko na místě. Bachla ale na místní „naháněče“ nabízející ubytování, budou vám chtít nabízet drahé hotely. Poslední možnost je zamluvit ubytování dopředu např. přes booking.

   Co se návštěvy Bangkoku týče, tak bych se až tak nebál. My tam byli v období voleb, kdy tam také probíhaly nepokoje a nijak nás to neomezovalo. Bangkok nabízí spoustu krásných míst, která rozhodně stojí za vidění (viz článek o památkách v bangkoku). Tady bych ubytování určitě zamlouval a platil dopředu z ČR např. právě přes ten booking, neboť místní naháněči se Vás budou pokoušet co nejvíc natáhnout. Pokud bys měla ještě jakékoliv dotazy, neboj se zeptat – rád poradím 😉

   • Lea 14 června 2014 at 23.41 Permalink

    Ahoj,
    moc díky za odpověď. Tak máme BKK, pak Samui a Tao, všude několik dní v červenci, tak snad to bude ok.
    A´t se daří a prima den. Lea

   • Pavla 27 dubna 2016 at 13.39 Permalink

    Ahoj.můžu poprosit o radu, posledních 10 dnů v sprnu na Koh samui, jaké bývá počasí? Děkuju moc.

    • blata 2 května 2016 at 15.33 Permalink

     Ahoj Pájo,
     přidal jsem tabulku s informacemi o počasí na Ko Samui v průběhu roku.
     Přelom srpen/září je ok – občas vám krátce sprchne, převážně asi v podvečer a v noci.

 4. Mira 3 dubna 2014 at 19.08 Permalink

  Ahoj, v polovine cervna letim do Thajska. Moc rad bych zdrzel na ostrovech Ko Tao, Ko Phangan a Ko Samui (ma tam byt snad dobre pocasi, jindy do thajska bohuzel nemuzu). Je tedy lepsi ubytovani nerezervovat dopredu a shanet ho az na miste … Pripadne pokud ma nekdo tip na nejake dobre ubytovani, budu rad ….diky moc. Rad bych nejake klidne misto, cim mene lidi, tim lepe…Idealni by asi byl bungalov, do klasickeho hotelu se mi vubec nechce :o) dekuju moc za jakoukoliv radu

  • blata 6 dubna 2014 at 6.34 Permalink

   Ahoj, tou dobou kdy se tam chystáš bude ještě určitě dobrý počasí. My byli na Koh Tao začátkem srpna (což už je začátek období dešťů) a ani jednou nepršelo. I tak tam bylo celkem dost turistů. Proto bych asi doporučil rezervovat ubytování alespoň na první noc, než si tam něco najdete sami. Pokud byste našli na internetu ubytování cca do 500B na osobu, tak bych to neřešil a zarezervoval si ho dopředu na celou dobu. Kdyby tě ještě cokoliv zajímalo, klidně se ptej, rád pomůžu 🙂

 5. Lucka 9 června 2014 at 10.24 Permalink

  Dobrý den,

  mám prosbičku,chystáme se v listopadu do Thajska,neporadili byste nám jaký ostrov si nejlépe vybrat? Přiletíme do Bangkoku,kde budeme dva dny,chtěli bychom si vše projít a užít,následně bychom chtěli odjet na nějaký ostrov,nejlépe,kde jsou nádherné pláže,protože to máme jako svatební cestu,ale i bychom chtěli zažít nějaké zážitky,jako jízda na slonech,opičky,jízda v těch jejich lodičkách,zažít nějaké zážitky,prosím neporadili byste nám? je v listopadu lepší shánět ubytování na místě,nebo si raději vše zařídit dopředu. Moc děkuji za rady

  • blata 9 června 2014 at 10.39 Permalink

   Ahoj Lucko,
   moc rád poradím. Ideální je to nakombinovat. Bangkok na dva dny, pak nějaký národní park (taky cca 2 dny) – tam si užijete zvířata a džungli, kterou rozhodně doporučuju vidět. A pak lehárko někde na pláži. Na jak dlouho letíte? Upřednostňujete turistické resorty, kde je vše po ruce a spousta turistů, nebo spíš klídek, málo turistů, ale na druhou stranu zase málo služeb? Chcete jen plážové povalování, nebo i nějakou turistiku, sporty, potápění?

 6. Lucka 10 června 2014 at 19.25 Permalink

  Dobrý den,

  jste moc hodný,moc děkujeme. Je nějaký národní park i poblíž samotného Bangkoku? Letíme dohromady na 15 dní,chtěli jsme právě na 3 dny do Bangkoku a pak na nějaký ostrov,váháme mezi Koh Samui a Koh La. Chtěli bychom určitě,co se týká pláže i nějakou turistiku,sporty a potápění.

  Moc děkujeme

  • blata 15 června 2014 at 10.20 Permalink

   Ahoj Lucko,
   kolem Bangkoku je hned několik národních parků. Zajímavý je třeba Erawan, kde se dá návštěva spojit s projížďkou vlakem po železnici smrti a přes Most přes řeku Kwai do Kanchanaburi. V Erawanu se na slonech určitě jezdit dá. Co je ale mnohem lepší varianta, tak je návštěa národního parku Khao Yai (jediný Thajský park zapsaný v UNESO). V parku jsou neskutečné vodopády, dají se tu potkat divocí sloni, s největší pravděpodobností potkáte Makaky a při troše štěstí i Gibony (všechny opice tu jsou plaché, takže neotravují). V džungli se pak dá narazit na velké Zuborožce. Všechny výše popsaná zvířata jsme tu potkali. V noci tu pak běhají dikobrazi a krokodýli. Khao Yai je snad nejkrásnější národní park Thajska. Na slonech se přímo v parku neprojedete, ale u severní brány je několik chovných stanic, které projížďku nabízejí (nezkoušeli jsme). Do parku se velmi snadno dostanete ze severního autobusového terminálu – bus jede každou hodinu a cesta trvá cca 3hod. Z Bangkoku taky doporučuju jednodenní výlet do Ayutthaya.

 7. Lucka 10 června 2014 at 19.27 Permalink

  Ještě máme variantu, jet do Bangkoku a pak do Khao Lanku do hotelu a jezdit na výlety v této oblasti. Určitě chceme právě nějak do parku,protože chceme vidět nebo jezdit na slonech,opičky a tak..:)

  • blata 15 června 2014 at 10.29 Permalink

   Ahoj Lucko,
   co se ostrovů týče, tak Koh Samu je dobrá volba. Na potápění bych doporučil Koh Tao, je tam snad největší koncentrace dive center na světě a díky tomu tam jsou i velmi příznivé ceny za ponor. I přes velký počet potápěčů jsme byli často pod vodou sami. Důležité je si říct, že chcete vyrazit hned brzo ráno. Koh Tao je ideální i proto, že je tam mezizastávka při cestě na Koh Samui. Co se ubytování týče, tak záleží, jak moc máte rádi dobrodružství. V listopadu už začíná turistická sezóna a pokud chcete mít vše pěkně v klidu naplánované, doporučuju bookovat ubytování dopředu například přes booking.com. Pokud máš jakékoliv další dotazy, moc rád poradím 😉

 8. Honza 22 června 2014 at 14.30 Permalink

  Ahoj, rádi bychom vyrazili v srpnu do Thajska. Vím, že srpen není zrovna ideální čas kvůli období dešťů. Nicméně jsem četl, že ostrovy Koh Tao, Koh Samui nejsou tak vystaveny monzunům jako západní části thajska a dá se to i v srpnu, je tomu tak?
  Dále bych se pak chtěl zeptat na cestu na Koh Tao? Zda se to dá autobusem a trajektem „přežít“ nebo je lepší dost si připlatit a letět na Koh Samui?
  Díky Honza

  • blata 23 června 2014 at 7.22 Permalink

   Ahoj Honzo,
   my byli na Koh Tao začátkem srpna a pohoda – ani kapka 😉 Během srpna se to ale pomalu rozjíždí a na severu země už pěkně leje. Na Koh Tao i Koh Samui se nemusíš bát až cca do konce srpna. Ale i tady to je stejný jak v čechách, kde zima běžně přichází v prosinci a letos nepřišla vůbec – je to celý na přírodě 🙂 Na Koh Tao sme jeli nočním busem z Bangkoku a úplně bez problémů – večer vyrazíš a ráno už se můžeš potápět na Koh Tao. Mrkni na článek o Koh Tao a na diskuzi. Kdyby tě ještě cokoliv zajímalo, ptej se dál, rád pomůžu 😉

 9. Honza 23 června 2014 at 9.11 Permalink

  Děkuji za rychlou a příznivou odpověď. Ještě bych si dovolil jeden dotaz ohledně výběru mezi Koh Tao a Koh Samui. Jelikož by se mělo jednat o rodinnou dovolenou, tak beru v úvahu i ostatní vyžití a atraktivitu také pro 10ti letého kluka. Jak jsem se dočetl, tak Koh Samui na tom je v tomto směru asi lépe (opice, sloni a další atrakce) nebo nabízí podobné věci i Koh Tao? Děkuji Honza

 10. Honza 23 června 2014 at 12.32 Permalink

  Omlouvám se, že to takto kouskuji, ale ještě jsem se zde dočetl, že v období dešťů je voda kalná. Je tomu opravdu tak a všude? Asi bych nebyl nadšený z cesty na jeden z ostrovů s kalnou vodou na plážích. Nebo se jedná pouze o určitá místa na jednotlivých ostrovech?

  • blata 24 června 2014 at 9.30 Permalink

   Ahoj Honzo,
   odpovím tu na obě tvoje otázky 🙂 Koh Tao je menší ostrůvek spíše zaměřený na potápěče. Je tu i poměrně dlouhá pláž a několik menších v okolí. Koh Samui je naopak velký s poměrně širokou nabídkou služeb. Se slony a opicemi máš pravdu, obojí na Koh Samui je. Opice tu žijí pouze v zajetí (speciálně vycvičené na sběr kokosů). Zajímavou alternativou je několikadenní zastávka na Koh Tao a pak pokračovat na Koh Samui na zbytek dovolené. Loď jezdí na trase Chumphon >> Koh Tao >> Koh Phangan >> Koh Samui >> Don Sak a zpět. Přejezdy jsou tedy velmi snadné. Kalná voda se týká spíše potápěčů – rozhodně nečekej, že bude hnědá jak kakao, jen po dešti bude trochu snížena viditelnost a nebude tak křišťálová, ale žádná tragédie to není 😉

 11. Markéta 27 června 2014 at 7.38 Permalink

  Také bych se ráda připojila k dotazům. I my se chystáme v srpnu do Thajska a volba díky počasí také padá na Koh Samui. Co jsme si nastudovali, tak období dešťů tam není tak intenzivní jako na západním pobřeží. Jelikož hodně fotíme, tak bychom rádi i nějaké fotky z parků a džungle. Jak je to s havětí v Thajsku. Komáři, pavouci, apod. Je znát například výskyt komárů v období dešťů nějak výrazně? Máme se bát?

  • blata 1 července 2014 at 11.24 Permalink

   Ahoj Markéto,
   my byli začátkem srpna v národním parku Khao Yai a v tomhle období tam je určitě vyšší výskyt pijavic (pouze v džungli). Dá se jim bránit tak, že si posolíte boty a návleky (dají se koupit v každém parku). Co se komárů týče, tak nevím – my se intenzivně „repelentovali“, což bych doporučil i vám. Tenhle park je dobrý na focení divokých slonů, opic a vysoké zvěře. Co se ostrovů týče, tak tam by to mělo být s komáry bez problémů.

 12. Míša 19 ledna 2015 at 10.29 Permalink

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat na dopravu katamaránem z Bangkoku na Koh Samui.
  Odkud se vyplouvá, je možné si ticket zakoupit dopřadu nebo je k dostání na místě? Pluje katamarán přímo až na ostrov Koh Samui a existuje někde lodní řád?
  díky moc

  • blata 1 února 2015 at 10.16 Permalink

   Ahoj Míšo,
   my jsme si zajišťovali tuhle cestu přímo v Bangkoku přes tuhle agenturu: http://www.lomprayah.com/
   Naložili nás do autobusu v Bangkoku a vyložili v přístavu, kde jsme rovnou nastupovali na katamarán.

   Pokud bys chtěla jet na vlastní pěst, tak je to taky velmi jednoduché. Stačí dojet do městečka Donsak a tam se nalodit na trajekt, který v sezóně jezdí skoro pořád.
   Jízdní řády zde: http://www.seatranferry.com/en/services/timetable.php

 13. Fazulka 6 února 2015 at 7.59 Permalink

  ahoj, máte někdo zkušenosti s návštěvou koh Samui v dubnu? díky.

  • blata 6 února 2015 at 19.57 Permalink

   Ahoj Fazulko,
   co se počasí na Koh Samui týče, tak v dubnu můžeš očekávat krásný počasí s výjmečnou přeháňkou. Pohodový počasí je tam téměř celý rok. Teplota je po celý rok +/- stejná. Nejchladnější je leden s průměrem 26°C a naopak nejteplejší je květen s průměrem 30°C. Období dešťů tu je krátké a né tak vydatné jako například na severu Thajska. Začíná během září a končí na konci listopadu. Hlavní sezóna je na ostrově od prosince do cca srpna, takže můžeš počítat s tím, že všechny resorty a služby budou otevřeny. To se zároveň promítne i na vyšším počtu turistů – davy a přeplňené pláže ale nečekej – ostrov je poměrně velký 😉

   • Fazulka 9 února 2015 at 15.09 Permalink

    Ahoj blato, to jsem potřebovala vědět. Moc díky. A je jedno na které straně ostrova budeme? Prý na východě jsou v tu dobu velké vlny a nedá se pořádně koupat To by bylo nemilé…

   • Pavel 25 ledna 2017 at 6.47 Permalink

    Ahoj vsichni.
    Dnes poprve listuji na techto strankach a to prave kvuli pocasi. Na Samui jsem uz sedmy rok. Dva posledni roky na tri mesice /leden – duben/. Musim zareagovat na informace hlavne o pocasi. Nevim, kde se osoba/ blata/ pohybuje ani kdo to je, ale informace/ hlavne o pocasi na Samui/ jsou slusne receno velmi nepresne. Letos v lednu do dnesniho dne cca dva slunecne dny. Prvni tyden v lednu vse pod vodou, prselo nepretrzite. Druhy tyden jen male zlepseni, treti tyden jiz mene srazek, ale kazdy den, zbytek dne pod mrakem. Dnes jeste neprselo, ale stale cerne destove mraky. V minulych letech nam v lednu proprselo i 10 dnu v kuse. Leden na Samui pocasi velice nejiste, jistota unor a brezen. Nevim z jakeho duvodu cestovky a tito radilove nerikaji lidem pravdu. Letos jsem potkal uz mnoho turistu, kteri zaplatili nemale penize za dovolenou v lednu a jsou velmi rozcarovani.

    S uctou Pavel.

    • blata 25 ledna 2017 at 20.16 Permalink

     Ahoj Pavle,
     moc děkuji za velmi přínosný komentář. Mnou udávané hodnoty jsou průměry za dlouhé období a slouží pouze orientačně. Nad tabulku jsem umístil stručné vysvětlení. Budu moc rád za sdílení dalších tých námětů a zkušeností. Děkuji.

 14. VOjta 21 dubna 2015 at 11.34 Permalink

  Ahoj, prosim o info ohledne pocasi v prvni polovine listopadun na Koh-samui, moc nas laka tento ostrov ale nekde pisou ze tento mesic jsou tam obdobi destu… jak to obdobi tam probiha v tu dobu? dekuji za info 🙂

  • blata 21 dubna 2015 at 12.22 Permalink

   Ahoj Vojto, v listopadu vrcholí v této oblasti období dešťů a počasí je asi nejhorší z celého roku. Ideální by bylo počkat na prosinec, nebo úplně nejlíp na období leden – duben, kdy je naopak počasí úplně nejlepší.

 15. Helena 22 června 2015 at 18.39 Permalink

  Prosím pěkně chystáme se do Thajska a z finančních důvodů bychom rádi jeli z Bangoku katamaránem na Ko-Samui.Je to spolehlivá doprava? A jak daleko je LipaNoi?

  • blata 1 října 2015 at 13.41 Permalink

   Ahoj Heleno,
   katamarán je spolehlivý způsob dopravy – my tak také jeli a nebyl vůbec žádný problém, ani zpoždění.
   LipaNoi je přímo část KohSamui – bohužel na opačné části ostrova, než-li je přístav (viz mapa. Mototaxi, nebo tuk-tuk vás tam doveze cca za 30min za pár peněz.

 16. Helena 22 června 2015 at 18.52 Permalink

  Prosím pěkně a nebo je možné z Bangkoku na Koh-Samui cestovat autobusem ? Co by jste nám doporučil ? Děkuji moc pěkně za info.

  • blata 9 srpna 2015 at 14.05 Permalink

   Ahoj Helčo,
   ano je to možné. Společností jezdí hned několik. My jeli nočním busem od společnosti http://www.lomprayah.com/. Zajistili jak autobus, tak i lodní lístek (oboje zpáteční). Výhodou bylo, že se vyjíždělo v 10 večer a v přístavu jsme byli v 5 ráno. Člověk tak nezabil celý den cestou a zároveň ušetřil za jednu noc ubytování. Vyložili nás v městečku Chumporn, odkud jsme pokračovali katamaranem na Ko Tao. Loď pak dále pokračovala na Koh Samui.

 17. Lucie 23 června 2015 at 11.51 Permalink

  Ahojda 🙂
  za mesic se chystame na 3 týdny do Thajska – Bangkok- ko Samui – Ko Tao – Ko Phangang – Krabi – Ko Phi Phi .
  Vsude chceme byt tak cca dva – tri dny. Jen si nejsem moc jista tim presunem na Krabi a Phi Phi. Myslis, ze je to v srpnu dobry napad i co se pocasi tyce a hlavne jestli neco stihnem videt? Clovek by toho chtel tolik navstivit, ale cas neni 🙁 sakrys….
  Dekuji moc Luca

  • blata 9 srpna 2015 at 14.15 Permalink

   Ahoj Lucko,
   připravte se na občasné deště. Bude se jednat spíše o kratší (cca 30-60min), ale zato hodně intenzivní slejváky někdy odpoledne. Častěji však v noci. Váš plán bych trochu otočil. Doporučoval bych začít na Koh Tao, pokračovat na Koh Phangan a dále pak na Koh Samui. Z Koh Samui pak lodí do Don Sak. Následně pak přesun po silnici na Krabi a dále pak lodí na Koh Phi Phi. Zpátky do Bangkoku buď autobus, nebo letecky přímo z Krabi.

 18. Marie 7 září 2015 at 7.45 Permalink

  Ahoj,

  na začátku listopadu se chystáme do Thajska a rádi bychom na Koh Samui, ale trochu nás vylekalo období deštů v tomto termínu? Jak moc prší přes den? Pokud jen 1-2 hodiny někdy na večer, tak to nevadí 🙂

  Děkuji moc za odpověď, Marie

  • blata 1 října 2015 at 13.38 Permalink

   Ahoj Maruško,
   většinou prší později odpoledne, nebo večer. Nejčastěji se jedná o intenzivní, krátký déšť.
   Klidně se ale může stát, že bude pršet celý den, nebo naopak vůbec – přesná odpověď na tvou otázku bohužel není.

 19. Zuzana 16 září 2015 at 9.08 Permalink

  Dobrý den,
  mohu se zeptat letecké spojení Bangkok -Koh Samui?
  Kolik stojí a jak dopředu se musí objednávat?
  Chceme vyrazit v březnu 2016.Z

  • blata 1 října 2015 at 13.35 Permalink

   Ahoj Zuzko,
   já bych doporučoval autobus – existuje spousta nočních spojů. V 18h vyjedeš z Bangkoku, v 5 ráno si v přístavu a v 8 na ostrově 🙂 Je to levnější než letadlo a autobusy jsou celkem pohodlné – tuto službu zajišťuje např: http://www.lomprayah.com/ww/

   Co se letadel týče, tak jsem našel cenu cca 225 USD (cca 5000kč) za zpáteční letenku pro jednoho. Rezervovat se musí určitě předem. Lze například zde: http://www.kayak.com/flights/

   • ANDREA 11 listopadu 2016 at 13.14 Permalink

    Ahoj,
    Moc díky za odkaz na link LOMPRAYAH. Ještě bych se chtěla zeptat..
    Na Ko Samui tedy jede autobus z Bangkoku do přístavu a pak katamaránem přes Ko Tao a Panghan až na Samui? Nebo pokud chci na Samui, tak to jede až do Surat Thani a pak katamarán? Nějak to z té jejich mapky nechápu :-)Mají tam nakreslené dvě varianty, vlak nebo bus.
    A odkud přesně to z Bangkoku jede? Abychom měli čas na přesun.
    Moc díky za tip a za odpověd
    Andrea…Thajsko leden 2017 🙂

    • blata 13 listopadu 2016 at 14.13 Permalink

     Ahoj Andreo,
     my jeli nočním busem do Chumphonu a odtamtud katamaranem na Ko Tao (loď zastavuje na Ko Nang, Ko Tao, Ko Pha Ngan a Ko Samui).
     Nás nabírali na kruháči, který je u sídla společnosti (ten velký kruháč poblíž této adresy: 154 Soi Ram Butri, Khwaeng Talat Yot, Khet Phra Nakhon, Krung Thep Maha Nakhon 10200, Thailand).
     Tuto informaci pošlou spolu s potvrzením rezervace.

 20. Martin 21 září 2015 at 6.45 Permalink

  Ahoj,
  plánujeme dovolenou v prosinci cca na 3 týdny. S tím, ze by jsme chtěli byt asi 2 dny v Bangkoku a pak přiletět na ostrov Koh Samui. Měl bych dotaz ohledně ubytováni, jestli ho mám radši rezervovat už teď nebo na místě? Dále by mne zajímalo, kdyz budeme ubytovani celou dobu na jednom místě, tak jestli máme možnost výletů (turistika, potápění)… Aby jsme nebyli vázáni napr. pouze pláží, která patři k hotelu? Předem děkuji za odpoved. Martin

  • blata 1 října 2015 at 13.28 Permalink

   Ahoj Martine,
   omlouvám se za pozdní reakci, ale byl jsem na dovolené 🙂
   Pokud se chystáš v prosinci (což už je hlavní sezóna), tak bych raději ubytování rezervoval předem. S největší pravděpodobností ho seženeš i na místě, ale výběr nebude moc pestrý. Teď máš možnost vybírat z poměrně velkého množství hotelů. Ideální je např. booking.com.
   Thajsko naštěstí není Egypt, takže tady nejsi vázaný vůbec na nic – můžeš si chodit po celém ostrově a až na pár vyjímek se můžeš koupat a potápět kde chceš 🙂

 21. Jiřka 10 října 2015 at 11.42 Permalink

  Mam prosbu,odkud ta agentura jezdi z Bangkoku,nemůžu to na stránkách najít?Děkuji

  • blata 13 října 2015 at 7.23 Permalink

   Ahoj Jiřko,
   co si pamatuju, tak nás vyzvedávali na rohu Khao San Road a Chakrabongse Road. Ale tuhle informaci by ti měli poskytnout, až si budeš cestu bookovat – měli by ti dát vědět kde a kdy tě vyzvednou.

 22. Ivana 22 října 2015 at 14.15 Permalink

  Ahojte, viete mi niekto poradiť aké sú cca ceny organizovaných denných výletov? Mala by som záujem o:
  a.)Khao Yai z Bangkoku
  b.)Koh Tao z Koh Samui
  c.)Koh Phangan z Koh Samui
  d.)Phra Nang Beach z Krabi
  e.)Maya beach a Banboo Island z Krabi

  Ďakujem 🙂

  • blata 22 října 2015 at 18.00 Permalink

   Ahoj Ivano,
   spojil jsem oba tvoje komentáře do jednoho 🙂
   Pokud máš namysli typ výletu, že ráno vyrazíš a večer se vrátíš, tak Khao Yai nestihneš – z Bangkoku to je tak na půl dne cesta. Kevšemu by byla hrozná škoda tam jet jen takhle nakrátko – tam si to zaslouží aspoň 2-3 celé dny na místě.
   Mezi Koh Samui, Koh Tao a Koh Phangan jezdí pravidelně katamarán. Stačí se v přístavu zeptat, jak často jezdí loď a můžeš vyrazit na vlastní pěst.
   Co se týče výletů z Krabi, tak bude nejjednoduší se zeptat přímo na hotelu, kde budeš ubytována. V této oblasti jsme podobné výlety nepodnikali, tak moc neporadím 🙁

   U ceny hodně záleží na požadavcích – jídlo, soukromá loď/veřejná loď, zastávky na šnorchlování, možnost přespání na místě s návratem další den, atd..

 23. jirka 9 listopadu 2015 at 17.32 Permalink

  Dobry den.Chystame se v unoru od 3-19.2.2016 na Koh samui. Chtel jsem se zeptat na pocasi v unoru. V cestovce me od teto cesty v unoru odrazuji. Diky za odpoved.Jirka

  • blata 10 listopadu 2015 at 9.24 Permalink

   Ahoj Jirko,
   únor a březen jsou na Koh Samui měsíce s nejnižším srážkovým úhrnem (pravděpodobně vám tam vůbec nezaprší) a zároveň jsou o trochu nižší teploty než uprostřed léta (průměr cca 28°C) – tzn. minimálně pro mě naprosto ideální podmínky. Na druhou stranu to je hlavní sezóna, tak je potřeba počítat s větším množstvím turistů.
   Koh Samui je poměrně snadno dostupná lokalita, tak bych se na cestovku vykašlal a jel „na vlastní pěst“ – ušetříš tak celkem dost peněz. Stačí z ČR zabookovat hotel (např. na booking.com) a mrnout tady do diskuze na možnosti dopravy 😉 Popřípadě se ptej, rád pomůžu.

 24. Aneta 30 listopadu 2015 at 12.40 Permalink

  Ahojky, přelom leden/únor plánujeme svatební cestu na Koh Samui. Z Prahy letíme přes Malajsii(Kuala Lumpur), kde chceme strávit pár dní a pak již zmiňovaný přelet/přejezd na Koh Samui. Nemáte někdo zkušenost s cestou z Malajsie? Našli jsme spoje letecky, ale přemýšlíme i o variantě lodí a zpět pak letecky.. Moc děkuju za info, jak se pohybují ceny, odkud se vyplouvá a jak je cesta cca dlouhá(popř. nějaký odkaz) ? Moc díky 🙂

  • blata 1 prosince 2015 at 9.07 Permalink

   Ahoj Anet,
   co si pamatuju, tak na Koh Samui a přilehlé ostrovy jezdila lodní linka pouze z Chumphonu a Surat Thani. Z Kuala Lumpur bude možná jezdit trajekt do Bangkoku (asi s přestupem v Singapuru), ale pravděpodobně ne přímá linka na Koh Samui. Nejjednodušší a nejlevnější je přelet, ale příjdeš tím o tu romantiku lodní plavby 😉

 25. Ywette Hofmanová 9 prosince 2015 at 20.34 Permalink

  dobrý den, letím do Bangoku a odtud bych se potřebovala co nejlevněji dostat na ko Samui,poradíte mi?

  • blata 10 prosince 2015 at 10.54 Permalink

   Ahoj Ywett,
   já bych z vlastní zkušenosti doporučil již zmiňovaný noční bus z Bangkoku kombinovaný s lodí z Chumphonu. Je to o trochu dražší, než klasický autobus/vlak, ale zase ušetříš za jednu noc. Rezervovat se dá zde: http://www.lomprayah.com/ww/.
   Další možnost je jet klasickým autobusem, nebo vlakem do Chumphonu, nechat se dovézt do přístavu a pak lodí na Koh Samui – bude to ale komplikovanější a ušetříš jen pár drobných.

 26. Jirka 28 prosince 2015 at 18.06 Permalink

  Ahoj na konci ledna letime skoro na mesic na blind a chceme procestovat co nejvic .Chci se zeptat jak je to s pujcovnama aut nebo motorek?Je to opravdu takova hruza a bez pojisteni jak se vsude pise? A jeste jestli se da sehnat ubytovani treba na ceste nekde krome hotelu.Zadny pevny plan neni jenom hrube schema a detaily chceme resit na miste.Dekuji za odpoved a jeste jestli jsou nejake tipy na zajimava mista od Bankoku na jih ?

  • blata 29 prosince 2015 at 13.40 Permalink

   Ahoj Jirko,
   sem rád že se vydáváš „na blind“. Tímhle způsobem zažiješ nejlepší zážitky 🙂 Co se aut týče, tak zkušenost nemáme – jen doporučuju vyhnout se jakýmkoliv větším městům, neb s autem se tam zasekneš ve změti motorek. U motorek to je o štěstí – spoustakrát sme jezdili na motorce bez pojištění, protože s pojištěním v daný oblasti nikdo nepůjčoval. Pak se ti taky může stát, že ti půjčí motorku s pojištěním, která ve skutečnosti vůbec pojištěná není (nemaj dokumenty v AJ). Ve větších městech asi není problém půjčit s platným pojištěním. Základem je prohlídnout motorku a ukázat v půjčovně / vyfotit případný nedostatky, aby tě pak nemohli obviňovat, že si něco proved (to se nám nikdy nestalo).
   Co se ubytka týče, tak hodně záleží kde se budeš pohybovat – v turisticky hodně navštěvovaných oblastech bych bookoval dopředu např přes booking.com, v turisticky méně zajímavých oblastech bych se nebál něco hledat po příjezdu. Na takhle dlouhou dobu ti taky doporučuju pořídit SIMku s internetem – hodí se např. na předpovědi počasí a hledání dodatečných informací. Kdyby cokoliv, klidně se ptej 🙂

 27. Jirka 4 ledna 2016 at 9.15 Permalink

  Moc děkuju za odpověd a ještě se zeptám jestli nemáš zkušenost s návštevou Barmy? Na internetu jsem našel že bez víza je vstup možný pouze na jeden den a ještě na hranicích zabaví pas, tak jestli to tak funguje a nebo nějaké postřehy.Děkuju za odpověď

 28. Klára 10 ledna 2016 at 9.38 Permalink

  Dobrý den,

  chystáme se ke konci července tak na 15 dní do Thajska na svatební cestu. Z toho tak 3 dny bychom chtěli být v Bangkoku. Můžete nám prosím doporučit nějaké ostrovy?

  • blata 10 ledna 2016 at 16.40 Permalink

   Ahoj Klárko,
   Bangkok doporučuju nechat až na konec cesty. Co se ostrovů týče, tak takovou klasikou je přejet nočním vlakem do Trangu, z Trangu na Koh Mook, pokračovat do Krabi a pak si zajet na Koh Samui na druhé straně poloostrova. Odtud pak busem zpátky do Bangkoku.

 29. Pavel 10 ledna 2016 at 18.35 Permalink

  Zdravím…chtěl jsem se zeptat,kdy máme letět na Koh Samui a pak do Koh Tao. Chystáme se tam odletět příští rok. Prosím o radu, jaké měsíce tam máme letět. Děkuji za info Pavel

  • blata 13 ledna 2016 at 20.53 Permalink

   Ahoj Pavle. Pro Thajsko je obecně nejlepší termín Leden – Duben (nejnižší úhrn srážek).

 30. Jitka 11 ledna 2016 at 19.42 Permalink

  Dobrý den,

  v únoru se chystáme do Thajska na vlastní pěst. Spoustu informací už máme zjištěných. Ale nepodařil se mi najít žádný cestopis, kde by byla popsaná cesta z přístavu Nathon Pier na pláž Lamai (Ko Samui). Jaká je cca cena za odvoz taxi nebo tuk tukem? Děkuji za odpověď Jitka

  • blata 13 ledna 2016 at 20.56 Permalink

   Ahoj Jitko, ceny na ostrovech jsou trochu vyšší, než např. v Bangkoku. Odhadem bych to viděl na cca 300 bátů za jednu cestu.

 31. marie 12 ledna 2016 at 22.56 Permalink

  Ahoj,mám dotaz ohledně víza.
  Letíme na Koh Samui v období od 22.2.do 18.3.
  Potřebujeme vízum?Ano či ne.Moc děkuji za odpověď.

  • blata 13 ledna 2016 at 21.00 Permalink

   Ahoj Marie,
   pokud jedete jako turisté, tak víza nepotřebujete. Od srpna 2011 mají občané ČR, pro pobyty kratší než 30 dnů, bezvízový vstup. Více informací se dočteš např. na stránkách Ministerstva Zahraničních Věcí, nebo přímo tady na webu v sekci Víza

 32. Marek 19 ledna 2016 at 11.05 Permalink

  Ahoj,
  měl bych dotaz ohledně termínu na ostrově Koh Samui 15.04.2016 – 30.04.2016 zda-li není tento termín příliš pozdě?
  Dále bych měl dotaz na pláže, rozhodujeme se mezi pláží Bo Phut na severu hlavně kvůli ubytování, které se nám líbí, ale nevíme jak je to zde s plážemi a zábavou?
  Jako druhou pláž jsme si vybrali Lamai.
  A další dotaz je, který ostrov zvolit jako druhý? Chtěli by jsme být 7 nocí na Koh Samui a zbytek na nějakém jiném ostrově (Koh Chang, Koh Phi Phi…)
  Předem mockrát děkuji za Vaši odpověď.

  • blata 20 ledna 2016 at 9.23 Permalink

   Ahoj Marku,
   v dubnu by počasí mělo být ok – možná občas nějaký deštík, ale nic hrozného. Na Ko Samui začíná pořádně pršet až v období říjen-listopad.
   Lamai je větší, než BoPhut. Je taky živější a rušnější se spoustou obchodů a klubů. BoPhut je trochu klidnější a nepatrně dražší.
   Ko Phi Phi bych doporučoval v kombinaci s Krabi. Např dvě noci na Phi Phi a zbytek Krabi. Oboje to jsou poměrně hodně turisticky navštěvované destinace. Ko Chang je méně navštěvovaný a co se přírody týče, tak mnohem malebnější ostrov. Je také mnohem blíže Bangkoku, což se hodí při cestě zpátky. Takže asi hodně záleží na tom, co preferujete – jestli bary a divoký noční život, nebo něco trochu poklidnějšího 🙂

 33. David 20 ledna 2016 at 13.09 Permalink

  Dobrý den, plánujeme se také vydat do Thajska, nějaký čas bychom chtěli strávit v Bangkoku a okolí, poté se přesunout na Koh Samui. Velmi se mi líbí možnost jet tam a zpět katamaránem. Předpokládám, že je to pohodlnější než autobusem a pokud jsem to správně pochopil, tak časově to vyjde zhruba stejně. Někteří z přátel mají obavy z mořské nemoci, ale na tom katamaránu by to nemusel být nijak zásadní problém, nebo se mýlím?

  Díky

  • blata 21 ledna 2016 at 8.47 Permalink

   Ahoj Davide,
   doporučoval bych prohodit pořadí – nejdříve bych vyrazil pryč z Bangkoku a Bangkok bych si nechal až na konec dovolené. Pravděpodobně si tam budeš stejně dávat rezervu, aby si stihl letadlo – tak je lepší strávit poslední dny právě prohlídkou Bangkoku.

   A teď k tvé otázce. Máš pravdu, loď jede cca 10-11hod, což je ve výsledku dokonce rychlejší, než kombinace autobus a loď z Chumphonu. Thajský záliv je poměrně klidná část Jihočínského moře, což ale neznamená že při nepřízni počasí nemůžou být vlny. I tak bych se ale mořské nemoci nebál. Pokud na to někdo z vaší skupiny trpí, nebo má obavy, tak doporučuji kinedryl hned po vyplutí.

   • ANDREA 11 listopadu 2016 at 13.21 Permalink

    Dobrý den,
    Mohu mít dotaz? Ten high speed katamarán vyplouvá na Ko Samui přímo z Bangkoku?? Koukala sem na tu variantu bus/katamarán ale tahle přímá cesta se mi také líbí. Na kolik vyjde 1 cesta a nemáte odkaz na web, kde lze rezervovat plavbu a získat více informací?
    A je možnost na lodi i spát nebo to je pouze místo k sezení? 🙂
    Moc díky za radu
    Andrea

    • blata 13 listopadu 2016 at 14.01 Permalink

     Ahoj Andreo,
     tuto trasu jezdí více společností. Ceny se pohybují kolem 30€ za cestu. Bohužel se mi nepodařilo získat info o tom, jestli jsou na lodi k dispozici i lůžkové kajuty. Délka plavby je kolem 17hod – což znamená, že tím „zabiješ“ celý den. Noční varianta bus >> loď je z tohodle pohledu výhodnější.
     Odkaz na jednu ze společností: http://www.ferrysamui.com/bangkok.html

 34. Roman Hrudník 25 ledna 2016 at 11.05 Permalink

  Dobrý den,
  Letíme od 14.2 do 3.3 do Thajska na Ko Samui, dopravu i bydlení již máme pořešenou, prohlídku Bangkoku i dle Vašeho doporučení necháváme až při cestě zpět. Do Bangkoku z Kosamui přiletíme v pondělí 29.2 a odlet do ČR máme ve středu vecer (20.45) . Letíme v pěti osobách ( já se ženou, dcera 18 let, a dvojčata 11 let) , rádi bychom si prohlédli Bkk, no nemám vůbec nic zajištěného ( průvodce ani výlet) . Co by jste doporučil či případně na koho se obrátit? Děkuji moc za radu a typy . Zvažuje e ubytování v Baiyoke Sky Hotelu ( kvůli vyhlídce ) či někde v této lokalitě ( KC Place) – je to dobrá volba či by jste doporučil něco jiného?
  Diky
  S pozdravem
  Roman H

  • blata 30 ledna 2016 at 12.20 Permalink

   Ahoj Romane,
   mrkni na články věnované Bangkoku – tam by si mohl nabrat trochu inspirace, co stojí za vidění.
   Za mě doporučuji Grand Palace a Wat Saket (zlatá hora), odkud jsou pěkné vyhlídky. Dále je zajímavá plavba lodí po řece. Holky pravděpodobně ocení i místní obchoďáky, které jsou plné levného oblečení – tady doporučuji Siam Paragon.
   Průvodce potřebovat nebudeš – všude se dostaneš celkem levně taxíkem (taxikáře bez problému přemluvíš, aby vás vzal do auta všech pět – pokud se vzadu smrsknete ve 4 osobách).
   Co se hotelu týče, tak bych asi vybíral podle hodnocení např. na booking.com.

 35. Martin 29 ledna 2016 at 20.43 Permalink

  Ahoj zdravim mel bych otazek spostu 🙂 ale zakladni docetl jsem se ze se da jet primo trajektem z bankoku na koh samui/hoh tao,kolik to stoji a je to nocni? A je na tom trajektu kabina? Jinak mame v planu druha polovina cervence koh tao pripadne kohpangan asi pul napul… Bankok asi moc nepotrebujem jsme spis na prirodu romantiku a more 😉 koh tao je malimkej takze predpokladam ze na vylety do prirody to asi nebude spis potapeni… Ale zajima me jak je to na kohpanganu? A jestli mame pridat i koh samui? A jeste me zajima jsou na techto ostrovech komari,poletime cervenec prvni nebo druha pulka na 14 dni na vlastni pest;) ubytko asi zabukuju na booking ale ne na celou dobu jen pocatecni dny a pak snad neco sezenem na miste mame to jako svatebni cestu.

  • Martin 29 ledna 2016 at 20.48 Permalink

   Jo jeste ke kohpanganu chteli bychom si pujcit ctyrkolku a zajet do dzungle na vodopady,jake by jste doporucil a da se v nich koupat? A jeste jsem koukal ze tam je nejakej klaster,stoji za to ho videt? Predem moc dekuju za odpovedi 😉 jeste jedna na zaver zvazoval jsem i cestu vlakem z bankoku spaci kupe do chupronu z duvodu ze se clovek vyspi a je cerstvej na ostrovy 😉

   • blata 31 ledna 2016 at 7.13 Permalink

    Ahoj Martine,
    nejdřív bych tě chtěl upozornit, že řídit čtyřkolku na silnici v Thajsku je ilegální. Pokud by se cokoliv stalo, budeš mít problémy s pojišťovnou.
    Co se vodopádů týče, tak s koupáním to není problém – záleží v jaké době se tam budeš pohybovat. Například teď (přelom ledna/února tam moc vody nepoteče). Na koupání bych asi doporučil Wang Sai na severo-západě ostrova (teče tam nejvíce vody a pod vodopádem je několik pěkných tůní).

  • blata 31 ledna 2016 at 7.34 Permalink

   Ahoj Martine,
   trajekt jezdí 3x denně a je tam i noční varianta (20:00 – 12:30) – stojí přibližně 1200THB. Co se kajut týče, tak o nich žádné informace nemám. Zkus mrknout přímo na stránky společnosti FerrySamui
   Ko Tao je malý ostrov zaměřený hodně na potápění. Víc informací se dočteš na stránce o Ko Tao.
   Ko Phangan nabízí více přírody než větší Ko Samui. Na druhou stranu je i „divočejší“ co se nočního života týče. Proto bych nevolil ubytování někde v centrech, ale spíš na okrajích. Více o ostrově se dočteš tady: Ko Phangan.
   Komaři se na ostrovech téměř nevyskytují – i tak ale doporučuji brát sebou repelent. Červenec je už mimo hlavní sezónu, proto bych se vůbec nebál hledat ubytování až na místě 🙂

   • Martin 31 ledna 2016 at 11.40 Permalink

    Dekuju za info,vase clanky jsem precetl vsechny co me zajimali,psal jsem sem pac tady bylo nejvice komentaru. S tou ctyrkoli je zajimave ze je pujcujou kdyz jsou zakazane… Ale kdyz jsem jkoukal na stav cest bude ve dvou urcite lepsi ctyrkola,ridic jsem dobrej jak na moto tak ctyrkolka ale stat se muze cokoliv to je jasny… Jinak ja jsem cetl ve vasem clanku ze koupat se ve sladke vode zakazujete 🙂 protoze tam jsou krokodyl to tedy na hoh phanganj nehrozi? Jinak jeste otazka cervenec je stale obdobi sucha na samujskych ostrovech jsem vsude cetl,je tomu tak? Jake teda pocasi mame ocekavat? A k tomu ubytovani ja bych nejradeji az na miste clovek si vybere co mu vyhovuje ale koukal jsem na booking a dost to tam je vyprodane na ten cervenec tak doufam ze tam bude na vyber…

    • blata 1 února 2016 at 8.48 Permalink

     Ahoj Martine,
     tak vždycky tam určité riziko je – ale zrovna v této oblasti se krokodýli nevyskytují. Máš pravdu, že červenec je stále spíše sušší období – budete mít pěkně, občas nějaká oblačnost, občas večerní deštík. Když jsme tam byli my, tak stále ještě spousta ubytoven nebyla na bookingu – ale zde se jednalo spíše o nejnižší cenovou třídu. Pokud chceš kvalitnější ubytování, tak bych bookoval dopředu. Pokud se spokojíš s postelí, záchodem, koupelnou a sem tam nějakým švábem, tak v pohodě najdeš na místě.
     Klíště jsem v Thajsku neměl nikdy a komáři občas jsou, občas ne. Obecně platí, že na ostrovech jich je méně, ale i tak doporučuji vzít repelent. Ještěrky – obzvláště malé gekončíky uvidíš všude. Jejich výhodou je, že žerou obtěžující hmyz 🙂

   • Martin 31 ledna 2016 at 11.45 Permalink

    Jěo jeste k tem komarum malarie asi na techto ostrovech nehrozi,ze? A horecka dangue? Ja jsem cetl komentare u ubytek a par lidi si treba na tanote bay hodne stezovalo na komary… Tak mozna zalezi na obdobi kdy se tam jede? Ale lidi jsou ruzni taky si stezovali na jesterky gekony atd ze jichy pry bylo hodne v arealu nejakeho hotelu 😀 to nechapu proc teda jezdej do tropu kdyz jim vadej jesterky ja se na ne tesim jedine co mi trochu vadi nebo teda mam z toho obavy jsou komari a klistata… Moc dekuju za vese odpovedi s pozdravem Martin

    • blata 1 února 2016 at 8.49 Permalink

     Viz výše 🙂

     • Martin 1 února 2016 at 10.39 Permalink

      Dik za odpovedi,ta malarie a horecka dangue tam teda nehrozi?

     • blata 2 února 2016 at 8.52 Permalink

      Pokud se podíváš na mapy výskytu, tak oboje hrozí v celé oblasti Thajska. Na Ko Samui je však riziko minimální a není potřeba sebou brát antimalarika.

 36. Martina 30 ledna 2016 at 17.59 Permalink

  Ahoj, prosím také o radu, začátkem března letíme na 15 dní do Thajska. Měla jsem v plánu Bkg – 3 dny a pak Koh Samui (případně Krabi) – pokud stihneme. Původně jsem chtěla nejdříve být v Bkg, pak ostrovy. Proč je lepší jet nejdříve na ostrovy a pak do Bkg? Ještě jsem v Thajsku nebyla, tak prosím o radu, co vidět a co zvládne i 6 leté dítě. Děkuji

  • blata 31 ledna 2016 at 7.01 Permalink

   Ahoj Martino,
   Bangkok je lepší nechávat na konec, protože se z něj odlétá zpět do Evropy. Nemusíš pak řešit dřívější návart z ostrovů kvůli rezervě na odlet.
   Dopoučení co vidět v Bangkoku je popsáno o pár komentářů výše. Co se ostrovů týče, tak pro 6 leté dítě doporučuju hlavně slony a jinou zvěřinu. Na Ko Samui se například chovají sloni a opice (cvičené na sběr kokosů).

 37. Barča 15 března 2016 at 12.12 Permalink

  Ahoj 🙂 8.6 odlétáme Bangkok – do 11.6 budeme v Bangkoku a pak se chceme pomocí nočního autobusu přemístit na Ko Samui. Lze zakoupit jízdenky přímo na místě, nebo je lepší rezervovat předem? Na místě je lze prosím zakoupit kde ?

  • blata 24 března 2016 at 16.21 Permalink

   Ahoj Barčo,
   na místě půjdou koupit v kanceláři Lomprayah přímo v Bangkoku. Osobně bych ale volil pohodlnější online rezervaci.

 38. Katka 20 března 2016 at 22.58 Permalink

  Dobrý den, opravdu krásné stránky a důležité informace. V dubnu letíme do BKK s 2 holčičkama a těšíme se na dobrodružství. Pokusíme se směřovat na sever a pak na Koh Samui+Ko Tao+Ko Phangan ….je možné letět ze severu na Koh Samui a kolik tak máme počítat cenu za letenku popř kterou společnost nám doporučíte na přelet? Popř mě ještě zajímá cena vlaku Z BKK na Koh Samui

  Jaké počasí se dá očekávat v dubnu na severu Chiang Mai? Předem velice děkuji za odpovědi

  • blata 29 března 2016 at 8.58 Permalink

   Ahoj Káťo,
   díky za pochvalu 🙂 Předpokládám, že ze severu poletíte z Chiang Mai. Odtud bohužel není přímý spoj na Ko Samui – vždy se přestupuje v Bangkoku a cena jednosměrné letenky se pohybuje kolem 200-250USD, což není zrovna málo. Duben je v Chiang Mai nejteplejší měsíc – očekával bych třicítky, 100% vlhkost a občasný deštík (hlavně koncem dubna).
   Vlak na Ko Samui nedoporučuji. Pokud se nic nezměnilo, tak pojedete 9hod a vlak vás vyhodí v noci na nádraží v Chumphonu. Odtud se musíte pravděpodobně taxíkem přesunout do přístavu a čekat do rána na katamarán. Lepší je koupit kombinovaný lístek bus-loď. Je to pohodlnější a rychlejší (více viz komentáře výše).

 39. Karolína 22 března 2016 at 8.13 Permalink

  Zdravím, chystáme se do Thajska na přelomu června a července. Chtěla bych se zeptat, která oblast je v tuto dobu ideální k návštěve? Zajímá mě, kde je nejmenší pravděpodobnost velmi častého deště. Moc díky 🙂

  • blata 24 března 2016 at 16.25 Permalink

   Ahoj Karolíno,
   my byly v Thajsku od června do srpna a projeli sme ho skoro celé s občasnými přeháňkami. Osobně bych doporučil začít na severu země a postupně se přesouvat jižněji, kde méně prší. Období dešťů začíná v srpnu a trvá do listopadu. V termínu kdy tam jedeš bych se velkých dešťů nebál – občas ale sprchnout může 🙂

 40. milan 11 dubna 2016 at 15.56 Permalink

  zdravím Vás,prosím o info,jak se nejlíp dostat z letistě Bangkok na koh tao/třeba bus/a lze ještě v den příletu koupit lístek na cestu a kde? děkuji

 41. Jiřka 20 dubna 2016 at 21.40 Permalink

  Zdravím,aktuální informace doprava pro dva z Koh Samui do BKK na konci května s AIRASIA-kombinovaná doprava v přepočtu zaplaceno 2390 Kč a vlak na Koh Tao z BKK 1 třídou lehátkem 3083 Kč,je to sice dražší,ale ušetříme noc na přejezd.A těším se na zážitky.Děkuji moc za tyto stránky,spousta užitečných info pro naší první cestu. J

 42. klaudie 22 dubna 2016 at 4.57 Permalink

  dobry den,
  musim uznat, ze vice informaci neposkytne zadna cestovka 🙂
  zeptala bych se na surfovani v thajsku – je sance aspon pro zacatecnika nebo tam ani nikdo nepronajima?
  taky by me zajimalo, jestli je dostatek mist na ´ cestovani ´ – chramy ci co, zajimavosti…
  moc vam dekuji, k

  • blata 24 dubna 2016 at 20.04 Permalink

   Ahoj Klaudie,
   nevím jak na Ko Samui, ale nejbližší spot je na Ko Phanngan v oblasti zvané Moo 6. Je to místo s cca 1-1.5m vlnami pro začátčníky. Více spotů je pak u Phuketu a obecně na straně u Adamského moře.

 43. Iva 24 dubna 2016 at 15.10 Permalink

  Dobrý den, byla jsem začátkem dubna na ostrově Koh Samui. Bydleli jsme na pláži Lamai a byo to super. Jen byly dost velké vlny a první dny se nedalo koupat. Chtěly bychom jet znovu, tentokrát s dětmi, začátkem července. Nevíte prosím, jestli bývají na Lamai vlny i v tomto termínu? Přemýšlíme také, že bychom tentokrát zkusili pláž Chaweng. Tam ale zkušenost s vlnami nemám. Nemáte ponětí ?? Díky I.

  • blata 24 dubna 2016 at 20.07 Permalink

   Ahoj Ivo,
   my byli začátkem srpna na Ko Tao (kousek od Ko Samui) a vlny téměř nebyly. Bohužel však na tvou otázku odpovědět nedokážu – může se stát, že bude vítr a budou podobně velké vlny jako si zažila. Obecně by však mělo být stabilní počasí.

  • dennisa 12 června 2016 at 21.35 Permalink

   My sme boli na ko samui v polovici maja a boli sme na lamai aj chaweng.Lamai beach je fajn ale su tam vlny a nebezpecne sa tam kupat lebo sa tam vyskytuju meduzi ktore su zivotu ohrozujuce.Chaweng beach je lepsia pre deti lebo je tam plytka voda .Odporucam viac juznu cast chawengu,severna je plna rias a aj spinavajsia.Inac celkovy dojem z dovolenky na ko samui velmi sklamana a okolite ostrovy ako ko tao…Velmi draho ,myslim tym taxiky a nie su tam ziadne tuk tuky a jedlo v restikach vobec nie dobre.Najviac mi chutilo na ulici a aj to bolo o moc lacnejsie .Ko samui by som Nazvala disneyland .Su tam uz luxusne obchodne domy,thajci sa vyvazaju v luxusnych autach na ukor turismu okradania ludi za ceny ktore tam ponukaju.To nie je to thajsko ktore som videla pred rokom v casti krabi.Ko tao spinave plaze a odpad zo zachodov vyteka do mora.Ludia ak nechcete byt sklamani tak na ko samui nechodte.Neodporucam!!!a tie clanky na internete o tom ake je to tam krasne…co by som urcite odporucala krabi tam bolo naozaj super vsetko.vylety na ostrovy atd..Ak by som vedela ake to je na ko samui tak by som moju dovolenku stravila urcite inde trebars v europe a neletela 13 hodin tak daleko a zhnusena z toho ako to tam vyzeralo.Nikdy som este nepisala recenziu to je prva ale uz my to naozaj nedalo a chcela som vas ludia varovat…Ko samui proste nieeeeeee!!!uprimne skoda vyhodenych penazi a casu.

 44. Martin 12 června 2016 at 19.24 Permalink

  Ahoj chtel bych se zeptat kde zarezervovat listek na vlak prvni tridou bankok chumphon? Nemohu to nikde nahit a vsude pisou ze je treba rezervace dopredu…dekuji za odpoved

 45. Irena 4 července 2016 at 16.09 Permalink

  Ahojky lidičky, chci se zeptat, zda se dají na pláži zapůjčit lehátka a slunečníky. Budeme v srpnu na Koh Samui (Lamai) a naše ubytování je 500 m od moře, takže nebudeme mít hotelové lehátka ani ty slunečníky.
  Děkuji za odpověď

 46. Denis 11 července 2016 at 22.57 Permalink

  Dobrý den

  V srpnu se chystám do Thajska na vlastní pěst s přítelkyní.Odlétáme 8.8 z Prahy a termín mam do 21.8 a chtěl bych se zeptat jestli se vyplatí si předem zabookovat lístek na ferry z Bangkoku na Koh samui nebo jestli to bude lepší koupit až na místě.Další otázka jaká je nejlepší možnost dostat se z Suvarnabhumi letiště na ulici Rambuttri Road odkud by mě nejspíš naložil pickup a odvezl někam kde se nalodíme.Aspon tak nějak jsem to pochopil.Popřípadě jak je to s očkováním?Nechat se očkovat či ne?Žloutenka, tyfus a malárie.Určitě mám v plánu si s sebou vzit repelent.Jedeme přímo za exotikou a mořem.Ubytování začnu řešit až na místě.Určitě na to bude dostatek času.

  Předem děkuji za co nejrychlejší odpoveď

  • blata 12 července 2016 at 16.39 Permalink

   Ahoj,
   z letiste je nejjednodussi vzit taxika – v Thajsku jsou pomerne levny (vzdy jezdi se zapnutym taxametrem).
   Pokud lze bookovat dopredu a pokud znas presnej termin, tak to bookni. Jinak jedete mimo sezonu, tak vsechno bezproblemu zaridite i na miste. U ubytka zkousejte smlouvat ceny.
   Zloutenku doporucuju pro jakykoliv cestovani. Ostatni ockovani je na zvazeni. My po Asii cestovali jen se zloutenkou (hlavne pit pouze balenou vodu!) a stale zijem 🙂

   • Denis 12 července 2016 at 17.13 Permalink

    Děkuji za odpověď .ještě bych se chtěl zeptat zda nevíte jak to tam vypadá v mém termínu s počasím jestli dost často prší nebo je jen pod mrakem…co jsem se díval na accuweather ráno, tak tam bylo slunečno na celý červenec a na webkameře také slunečno, ale tedka zase má podle accuweather celý červenec propršet..hlavně chceme to koupání v moři 🙂

    • blata 25 července 2016 at 18.08 Permalink

     Ahoj,
     počasí bude ok – občas sprchne, ale nebude to žádná hrůza. Období dešťů začíná až na přelomu září-říjen a trvá do konce listopadu.

 47. Terka 29 července 2016 at 13.02 Permalink

  Dobrý den, přelon září a října se chystáme na Koh Samui na svatební cestu, počasí předpokládám, že ještě bude přijatelné. Chtěla bych se zeptat, zda je možno třeba na jednodenní výlet vyrazit na jiný ostrov a jaký? zda tam vůbec takové výlety jsou v nabídkách?

  • blata 29 července 2016 at 19.05 Permalink

   Ahoj Terko,
   začátkem října už pomalu začíná období dešťů (viz tabulka v článku). Ale déšť je to příjemný – v těch vedrech to je jako teplá sprcha. Zároveň to nebude nic nesnesitelného – bude pršet pravděpodobně jen chvilku (zato dost intenzivně) odpoledne.
   Pokud budete na severní části ostrova, dá se jet long tail boatem na Koh Phangan. Pokud budete dole na jihu ostrova, tak rozhodně doporučuji návštěvu Tean Island (cca hodina plavby) – je to opuštěný ostrůvek s úžasným šnorchlováním. V obou případech není problém přemluvit někoho místního, kdo vás tam na long tail boatu doveze. Popřípadě se zeptejte na hotelu – určitě taky dokáží domluvit tenhle druh výletu.

 48. Martin 17 srpna 2016 at 12.19 Permalink

  Dobrý den,
  chystáme se v listopadu na cestu Bangkok-Ko Tao-Koh Phangan – Ko Samui, budeme tam od 3-23.11. myslíte, že si to máme rozmyslet ohledně deště a zvolit jiné místa, nebo se to dá užít i v období děšťů se vším všudy? Někde píšou, že občas navečer silná sprcha,což by nevadilo a někde přímo odrazují od návštěvy těchto ostrovů v listopadu.
  Díky za info

  • blata 26 září 2016 at 15.49 Permalink

   Ahoj Martine,
   vámi zvolený termín je jednoznačně průměrně nejdeštivější během celého roku – Na Ko Tau je průměrný úhrn srážek za listopad 500mm a prší 20 dnů ze 30. Většinou se jedná o intenzivní podvečerní sprchy, ale zažil jsem i několikadenní souvislý déšť. Poslední dva roky jsou sušší, než předchozí, ale i tak se nedá moc odhadnout, jak to bude.
   Na listopad vycházejí lépe oblasti Ko Lanta, Krabi, Phi Phi a Phuket.

 49. Adam 1 září 2016 at 8.50 Permalink

  Ahoj,

  zvažujeme letenku na Koh Samui v únoru. Rozhodujeme se ještě mezi jinými kouty světa. Četl jsem někde o tom, že některé pláže jsou zde špinavé a voda jakbysmet. Asi bychom šli do klidnější části (sever) kde nebude hlava na hlavě. Pár lidí nebylo z Koh Samui úplně nadšených. Trošku mě to při rozhodování zbrzdilo. Mohu poprosit o Váš komentář?

  Díky moc,

  Adam

  • blata 7 září 2016 at 7.08 Permalink

   Ahoj Adame,
   já bych se na Ko Samui už nevrátil – a to hlavně proto, že vyhedávám klid a oblasti bez turistů. Ko Samui je hodně turistický ostrov s McDonaldem a dalšími věci, které asi potkat nechceš. Na druhou stranu nabízí spoustu obchodů, kvalitní nemocnici a skvělé zázemí pro někoho, kdo úplně nevyhledává cestování s krosnou a objevování neprozkoumaných oblastí. Pláže jsou celkem čisté – hodně záleží na sezóně a počasí. Sever je, jak píšeš, klidnější. Pokud máš možnost letět levně na Ko Samui, tak to můžeš využít jako vstupní bránu na objevování jižního Thajska.

 50. Lucie 5 září 2016 at 19.00 Permalink

  Dobrý den,
  prosím o tip, jak se nejlépe dostat z Ko Samui do Bangkoku. Letenka za 5000 se nám dávat nechce, ale zároveň nechceme ztrácet čas autobusem.
  Našla jsem možnost letět ze Sarut thani s Air Asia za 590 THB. Nebo existuje lepší možnost?
  Moc děkuji

  • blata 7 září 2016 at 7.04 Permalink

   Ahoj Lucko,
   nejlevnější možností bude kombinace trajekt/bus – což jak píšeš není nejrychlejší. Co se letišť týče, tak mimo toho přímo na Ko Samui jsou v okolí ještě: Sarut thani, Nakhon Si Thammarat a Chumphon – tak zkusit případně mrknout tam.
   Jinak let za 590 THB s Air Asia zní dobře – o moc levněji asi nepořídíte. Jen bacha, jestli jsou v ceně i „velká“ zavazadla.

 51. Zuzana 20 září 2016 at 11.40 Permalink

  Dobry den,
  chystame se do Thajska na blind 23.11.- 10.12. Mohu se zeptat, jake ostrovy jsou v tuto dobu nejlepsi k navsteve s ohledem na pocasi?
  Dekuji,
  Zuzka

  • blata 26 září 2016 at 15.50 Permalink

   Ahoj Zuzko,
   na přelomu listopad-prosinec srážkově nejlépe vycházejí ostrovy u Andamanského moře – např. Ko Lanta, Krabi, Phi Phi, Phuket

 52. Jiří P. 3 listopadu 2016 at 1.42 Permalink

  Dobrý den,
  s přítelkyní se chystáme 26.11-8.12 do Thajska.
  Chtěl jsem se zeptat na itirář cesty, co by bylo lepší.
  Původně jsem chtěl zůstat dva dny po příletu v Bangkoku, poté přeletět na Ko Samui, kde být cca 3noci, poté lodí na ostrov Ko Tao, kde bych zůstal 2noci,
  a pak bych to viděl na Ko Lantu, ale nejsem si jist jak se nejlépe dostat na tento ostrov?..,
  -jestli se přepravit lodí rovnou na Krabi, přes vnitrozemí busem, a pak znova lodí na Lantu?..
  Na Lantě zůstat 3noci + jednodenní výlet na Phi Phi.

  Nakonec asi z letiště Krabi -> Bangkok a dom,

  Ale všiml jsem si, že tu doporučujete ponechat si Bangkok až nakonec.
  Takže jsem na vážkách.

  Díky za jakoukoliv informaci
  Jirka

  • blata 13 listopadu 2016 at 14.41 Permalink

   Ahoj Jirko,
   promiň za pozdní odpověď, ale byl jsem na cestách.
   Pokud z Bangkoku letíš zpátky domů, ponechal bych ho nakonec – vyhneš se tak „stresům“ z toho, že např. nestihneš přesun do Bangkoku a následný odlet. Pokud na Ko Samui poletíš, nechal bych to jak to máš naplánované, pokud by si jel nočním busem a lodí, zůstal bych nejříve na Ko Tao a odtamtud pak na Ko Samui.
   Na Ko Samui je spousta společností, které zajišťují přesuny do oblasti Krabi a na Ko Lantu. Proto bych doporučil během doby na Ko Samui rovnou zarezervovat přsun na Ko Lanta. Přelet z Krabi do BKK můžeš rezervovat ještě z Čech. Jinak plán zní dobře – tou dobou co tam budeš bude super počasí 🙂

   • Jiří P. 17 listopadu 2016 at 9.15 Permalink

    Ahoj, nic se neděje,
    díky za odepsání na dotaz.
    vyhrála tato varianta:
    přes http://www.lomprayah.com/ jsem zakoupil noční bus/loď na Ko Tao,
    Poté přesun na Ko Pha Ngan, odsud asi přes stejnou společnost přesun na Ko Lantu, zde budu 4 noci, určitě jednodenní výlet na Phi Phi + možná Ko Pu, poté přesun na letiště Krabi a přelet do Bangkoku(koupil jsem výhodně letenky).

    Jinak ještě jednou díky za odpověď a super web.

    Zdarec
    Jirka

    • blata 17 listopadu 2016 at 22.36 Permalink

     Ahoj Jirko,
     super – tohle zní dobře 🙂 přeju hodně štéstí a užij si Thajsko 🙂

 53. Lukáš 21 ledna 2017 at 0.22 Permalink

  Ahoj, v únoru jedu na Ko samui a mam dotaz ohledne,kde nejlepe smenit penize popr. jakeho kurzu se drzet..

  Díky L.K

  • blata 23 ledna 2017 at 20.48 Permalink

   Ahoj Lukáši,
   kurz bude nepatrně horší, než je reálný kurz (ověřit můžeš například zde) – ten si doporučuji před odletem zjistit. Nejvýhodnější kurz budeš mít přímo z bankomatu. Banka si sice naúčtuje cca 100kč za výběr, ale pokud vybereš maximální částku 20 000 bathů, tak se to vyplatí. Další možností jsou klasické směnárny – tam je potřeba najít tu s nejvýhodnějším kurzem.
   Naopak nedoporučuji měnit ve směnárnách na letišti (tam vyměnit jen nezbytné minimum, nebo vybrat z bankomatu), v hotelích a u pokoutných pouličních obchodníčků.

 54. Eliška 24 ledna 2017 at 6.16 Permalink

  Dobrý den,
  na tento ostrov se chystáme na přelomu června/července, co jsem vypozorovala z předchozích příspěvků, tak je sezona, teplo, ale občas může pršet. Máme zajištěné ubytování kousek od pláže Lamai. Je pláž udržovaná? Nebo je hodně špinavá? Dále máme ubytování jen se snídaní. Nemáte tušení kolik cca se dá utratit za jídlo? jak moc je drahé? nebo je spíš levné? plus třeba pár „fakultativních“výletů akvárium, vodopád, jízda na slonovi? vůbec nemám představu kolik si proměnit peněz. Jedeme tam na 9 dní. Ještě jsem se chtěla zeptat, jak moc dobře umí domorodci anglicky? slyšela jsme, že jsou thajci moc hodní a nápomocní lidé. děkuji za odpověď 🙂

  • blata 28 ledna 2017 at 13.54 Permalink

   Ahoj Eliško,
   únor a březen jsou jedny z nejlepších měsíců pro návtěvu Ko Samui. Pláž Lamai je hezká a udržovaná, je to jedna z těch nejvíc turistických na ostrově, takže hodně lidí, ale špína tam nebyla. Ubytování se snídaní úplně stačí, jídlo u stánku cca kolem 100 kč a v restauraci i dražší. Ale záleží na vás co budete vyhledávat, takže se to moc přesně nedá říct. Na fakultativních (organizovaných) výletech jsme nebyli, měli jsme na dva dny půjčenou motorku a projeli si celý ostrov. Na ostrově je několik vodopádů, u kterých nabízejí výlety na slonech. Za mě bych jízdu na slonech vynechal, ty slony tam mají jen na peníze a nechovají se k ním hezky, jsou přivázaný na řetězech. Pokud se nebojíte jezdit na skůtru, tak nemá cenu platit za organizované výlety. Stačí mapa a uvidíte toho spoustu 🙂 Pokud udete cestovat po ostrově, tak je denní rozpočet cca 1500THB pro dva (750/osoba), ale přesně se to říci nedá – hodně záleží kde jíte, kde bydlíte a jaký standart vyžadujete. Pokud by nestačily peníze, tak je všude dost bankomatů a směnáren. Anglicky se bez problémů domluvíte úplně všude – Samui je poměrně hodně turistická oblast.

 55. Kerut 12 března 2017 at 10.11 Permalink

  Ahoj,
  poprosim o informaci, poprve se chystame do Thajska a zvazujeme cerven na Koh samui, je to v poradku, nebo spise spatny napad?

  • blata 13 března 2017 at 15.41 Permalink

   Ahoj Kerut,
   pokud vyrazíte v červnu, musíte počítat s tím, že bude občas pršet. Pravděpodobně to budou pravidelné večerní deště, ale v extrémním případě se může stát, že se obloha zatáhne a bude pršet několik dnů. Na druhou stranu je touhle dobou na Ko Samui poměrně málo turistů. Hlavní sezóna je totiž od půlky ledna do poloviny dubna.

 56. Josef Kubeš 18 června 2017 at 7.03 Permalink

  Dobrý den,
  zvažujeme začátkem září dovolenou na Koh Samui, a protože máme radši klidnější destinace, objevili jsme hotel na pláži Tanote na jihozápadě. Jen jsme trochu na pochybách, jestli to není až příliš odříznuté od okolí. Dá se na ostrově bez problémů sehnat tuktuk? A nikde jsem se zatím nedočetl, jestli jsou na ostrově nějaká nebezpečná či jedovatá zvířátka(kromě lidí). Díky Pepa

  • blata 6 září 2017 at 18.32 Permalink

   Ahoj Josefe,
   po ostrově se lze bezproblémů přesouvat taxíky (nejsou drahé) a nebo na půjčené motorce – tak toho stihnete asi nejvíc. Nejjedovatější zvířátka žijou v kohoutkové vodě – ty vás můžou prohnat nejvíc 🙂 Jinak na ostrově nežije nic, co by stálo za zmínku. Největší pozor si budete muset dávat na drobné podvodníčky 🙁

 57. Jiří Ziegler 18 července 2017 at 10.25 Permalink

  Zdravím. Chystáme se s přítelkyní na konci září na 14 dní na Koh Samui. Bojíme se, že budeme furt moknout a nebude hezky. Je to tak špatně? Četl jsem, že Koh Samui je ze všech thsjskych ostrovů nejvíce chráněn před monzumy a nejméně prší? Je to pravda?
  Jak se co nejrychleji a nejlevněji dostat z Bkk na ostrov? Letenky stojí přímo zpáteční okolo 6tis, což mi přijde fakt hodně…

  • blata 6 září 2017 at 18.28 Permalink

   Ahoj Jirko,
   občas asi sprchne, ale v tomhle období to nebude žádná hrůza. Na cestu na ostrov jsme využili kombinaci noční bus a navazující loď – bookovat lze například zde: http://www.lomprayah.com/

 58. Slávek Tyl 18 července 2017 at 10.59 Permalink

  Letíme s kamarádem na přelomu září – říjen do Thajská. Jaký ostrov vybrat, na kterém bude v tomto období nejméně srážek a nejvíce sluníčka? Jde nám především o krásné pláže, čisté moře a prostředí. Jedeme tam hlavně profesionálně fotit. Doat lidi doporučuje Samui?

  • blata 6 září 2017 at 18.24 Permalink

   Ahoj Slávku,
   v tomto období jsou nejlepší ostrovy v Thajském zálivu – například tebou zmiňované Ko Samui, kde by tou dobou mohlo být minimum turistů. Je však potřeba počítat s občasným deštěm. Pokud už v téhle oblasti budeš, určitě sedněte na loď a vyražte prozkoumat i sousední Ko Pha Ngan, případně vzdálenější Ko Tao.

 59. Marek 9 ledna 2018 at 20.36 Permalink

  Zdravím,
  plánujeme Thajsko – Koh Samui, Koh Tao a Pangan od poloviny května na 15 dní. Dle tabulky je to deštivější období, ale hádám, že tak hrozné to nebude ne? Či je to jeden z nejhorších měsíců?

  • blata 18 února 2018 at 10.07 Permalink

   Ahoj Marku,
   tabulka je vytvořena z dlouhodobých průměrů. Takhle hodně dopředu se nic víc předpovědět nedá.
   Pokud nebudete mít extra smůlu, tak to žádná hrůza nebude a dovolenou si i tak užijete 🙂

 60. Tereza 12 července 2018 at 10.36 Permalink

  Ahoj vsem, jsme na Koh Samui v terminu 9.-21.7., dnes je 12.7., cely den pod mrakem a cca od 15h vydatne deste, kdy stridave poprchava az do noci. A podle predpovedi se zda, ze to tak bude celou dovolenou…jsem v JV Asii v cervenci uz potreti, ale predtim jsem to nezazila, vzdy jen rychly lijak a pak zase krasne. Ale pocasi clovek holt neporuci…kazdopadne uz sem v tomto obdobi nepojedu

 61. Anna 12 července 2018 at 12.08 Permalink

  Ahoj, chtěla bych se podívat s partou na ostrov Koh Samui, ale bohužel kvůli škole mohu až od července. Tak bych se ráda zeptala, jestli se nám to vyplatí kvůli počasí. Nějak se v tom ztrácím, jelikož každý píše něco jiného.
  Děkuji za odpověď 🙂

  • blata 14 ledna 2019 at 15.30 Permalink

   Ahoj Anno,
   my jsme v této oblasti byli na přelomu července a srpna a počasí bylo ok. Občas sprchlo, ale žádná hrůza. Po většinu času bylo pěkně.

  • Jaromír 22 dubna 2019 at 9.19 Permalink

   Ahoj Anno,na Koh Samui jezdím pravidelně asi 10 let,někdy i 2x do roka.
   Červenec je dobrá doba na návštěvu.Je to však po sezóně,takže je tam minimum lidí.Bezkonkurenční pláž je Chaweng beach.Co se týče ubytování,navštiv stránky
   http://www.Agoda.com .Je to firma ze Singapuru,která zajišťuje ubytování v celé Asii.
   Je levnější,než Booking.Občas sprchne,většinou večer,nebo v noci.

 62. Barbora 18 prosince 2018 at 10.11 Permalink

  Dobrý den,
  plánujeme na příští rok svatební cestu (druhá polovina srpna, na cca 13dní). Podle všech informací by byl nejlepší Koh Samui, kde by nemělo až tak pršet. Máte nějaké tipy a rady, jak to nalánovat? Původně jsme mysleli, že bychom si objednali ubytování na jednom místě, ale rádi bychom toho viděli víc než jen to jedno místo. Je tedy lepší si to „rozkouskovat“ a být ubytovaní na více místech? Děkuji

  • blata 14 ledna 2019 at 15.17 Permalink

   Ahoj Barboro,
   nejprve bych tě chtěl upozornit, že cestovní pas má platnost 3 měsíce po svatbě. Myslete na to při nákupu letenek.
   Koh Samui je opravdu v tuto dobu ideální. Zajímavé by mohlo být navštívit okolní ostrovy – Ko Thao, zde doporučuji vyzkoušet potápění. Když už budete n tomto ostrově, zajímavý je i přilehlý Nang Yuan Island. Dále stojí za návštěvu i méně navštěvovaný Ko Pha Ngan

 63. Jana 21 března 2019 at 7.27 Permalink

  Ahoj,
  chystám se na blind do Thajska poslední 2 týdny v srpnu. V plánu mám mimo jiné i návštěvu NP Erawan a toto spojit s projížďkou po železnici smrti (Most přes řeku Kwai). Máte někdo pro mě info, kde zjistím více o tom, jak z NP Erawan na tuto projížďku vlakem, odkud a kam přesně vlak jezdí? Někde jsem se dočetla, že jede až do Barmy. Je to možné absolvovat? Musím mít nějaká víza? Děkuji, Jana

 64. Adéla 19 srpna 2019 at 14.03 Permalink

  Ahoj,

  s přítelem se chystáme procestovat co nejvíce Thajsko. Poletíme tam v prosinci. Doporučili byste nám prosím nejlepší místo na potápění?
  Cestu se snažíme nějakým způsobem naplánovat dopředu.
  Mockrát děkujeme!!

  • blata 3 září 2019 at 10.33 Permalink

   Ahoj Adélo,
   nejlepší místo na potápění se doporučit nedá. Strašně záleží na době, kdy tam budeš a na povětrnostních podmínkách. Já se potápěl na Ko Tao, kde byly díky velké konkurenci příznivé ceny. Super potápění je i na Ko Lipe.

 65. Helena 23 září 2019 at 18.09 Permalink

  Ahoj, letime 12.10.2019 cca na 17 dnů do Thajska, chceme přejet do Hua Hin vlakem a potom pokračovat na ostrovy koh Phangan, koh Tao a koh Samui busem nebo lodí…Dost se bojím vytrvalých dešťů, opravdu je říjen tak deštivý? Po cestě zpět navštívit NP Khao Yai (inspirace od vás) a Ayuthayu před odletem. Předem díky za odpověď Helena

  • blata 7 února 2020 at 15.11 Permalink

   Ahoj Helčo,
   konec října a listopadu je na déšť v této oblasti opravdu nejhorší. Na druhou stranu zažijete úžasné Thajsko bez turistů 🙂


Přidej komentář